znowu zewnętrzny ram i 8051

od razu uprzedzam, że nigdy nie korzystałem z zewnętrznej pamięci ram ale zaszła taka potrzeba. potrzebuję 1kB ramu. pamięć 32kB jest tańsza od mniejszych. poza tym 1kB jest w ogóle nieosiągalna. dlatego wybór padł na

62256 (32kB) i w związku z tym mam kilka pytań:

  1. zgaduję, że mogę niewykorzystane piny adresu w kości ram-u podłączyć np. do gnd?

  1. chyba nie ma znaczenia kolejność podłączeń czyli mogę A0 w procku podłączyć do A7 w pamięci - chodzi oczywiście o ułatwienie projektowania płytki (podobnie np. D1 do D4)?
  2. do czego podłączyć pin CE pamięci na stałe do Vcc czy GND a może do jakiegoś konkretnego pinu w procesorze? będzie tylko jedna kość pamięci. zamierzam również korzystać z wewnętrznego ramu procesora. zauważyłem, że większość układów wykorzystuje pin P2.7 czy to przypadek czy reguła?
  3. port P0 procesora nie ma pull-up-ów ale wyczytałem coś w pdf-ie, że uaktywniają się, gdy procesor pracuje z zewnętrzną pamięcią. mam rację?

będę wdzięczny za pomoc bo projektuję dwustronną płytkę z metalizacją i chciałbym unikąć błędu bo to nie jest tania inwestycja.

pozdrawiam PC

Reply to
Pablo C
Loading thread data ...

zdołałem ustalić, że w moim wypadku na CE ma być stan niski na stałe. używa się go, gdy inne urządzenie jest na wspólnej magistrali. ustala się w ten sposób z którym gadamy. to tak na marginesie ;)

PC

Reply to
Pablo C

Użytkownik Pablo C napisał:

dowolnie byle stan byl ustalony

w tym wypadku mozna dowolnie i A i D

nie ma i sie same nie zmaterializuja :)

zloz prototyp na kartonie, zaoszczedzisz troche kasy bo przerobki sa nieuniknione, potem wersje ostateczna zrobisz na cacy :)

i pamietaj ze A0-A7 sa multiplexowane z D0-D7 na porcie P0, potrzebny jest 8-bitowy latch

Reply to
AlexY

Użytkownik Pablo C napisał:

IMHO tak - ale wykorzystaj raczej młodsze (żeby nie wyjść poza max adres)

Biorąc pod uwagę 1) - IMHO tak. To kwestia umowy - i znakomicie utrudnia reverse engineering ;))) bo się ludzie spodziewają 1:1 ;)

Drabinki tanie są ;) a szklana kula nie wie jaki to procesor ;)

To jakaś większa seria będzie ? to może zrób najpierw prototyp laboratoryjny ;) i jak już będzie grało to zamówisz płytki.

eL eS

Reply to
Łukasz Sokół

"Port 0 is an 8-bit open drain bidirectional I/O port. As an output port, each pin can sink eight TTL inputs. When 1s are written to port 0 pins, the pins can be used as highimpedance inputs. Port 0 can also be configured to be the multiplexed loworder address/data bus during accesses to external program and data memory. In this mode, P0 has internal pullups. Port 0 also receives the code bytes during Flash programming and outputs the code bytes during program verification. External pullups are required during program verification."

sorki za cytat ale z tego chyba wynika, ze jednak ma i czasami je uaktywnia.

mam 74HCT573

pozdrawiam PC

Reply to
Pablo C

no dobra zapomniałem ;) procek to 89s53

nie będzie tego dużo. najwyżej 15~20 sztuk

PC

Reply to
Pablo C

Użytkownik Pablo C napisał:

[..]
[..] od jakiego konkretnie to proca? mam przed nosem schemat portu z intelowskiego standardu w ksiazce "mikroprocesory firmy intel" z 1992 PWN i nie ma tam zadnych rezystorow, moze AMD wprowadzil wlasne usprawnienia

jesli jest to od Twojego proca to cytat wskazuje ze masz racje

Reply to
AlexY

to jest atmel 89s53. przepraszam ale zapomniałem o tym wspomnieć na początku.

PC

Reply to
Pablo C

Nie tylko, ta kostka będzie wówczas brała większy prąd, bo cały czas będzie aktywna... możesz na nią podać iloczyn sygnałów RD i WR wówczas uaktywi się, gdy będzie odwołanie do pamięci... ST

Reply to
ST

Użytkownik "Pablo C" <pch[ciach]@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:cjeqg4$nf9$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Możesz, ale dlaczego nie do linii adresowych proca?

W tym przypadku nie ma, podłączaj jak Ci wygodnie.

Jak podłączysz na stałe do masy, to RAM będzie żarł więcej prądu. Najlepiej podaj tam zANDowany sygnał RD i WR. Zrobisz to albo jakimś TTLkiem, albo układem 2 diody + opornik.

Zależy od zastosowania. :-)

Ma pullupy w trybie dostępu do zewnętrznych obszarów pamięci (większość 51 tak ma).

QmX.

Reply to
QmX

Użytkownik "Pablo C" napisał:

Jeżeli nie masz narzuconego procesora i jestes pewien, że 1k XRAM Ci wystarczy, to zerknij na AT89c51RB2. Kompatybilny z 80c52 ma 1k XRAM w środku (aktywowany bitem w którymś SFR) do tego jest może pracować na 60MHz albo z połową tego zegara ale z 2x krótszym cyklem rozkazowym.

Reply to
Marcin Kubiak

Użytkownik Pablo C napisał:

tym samym temat wprowadza w blad pomimo tego temat chyba zostal wyczerpany z pozytywnym skutkiem :)

Reply to
AlexY

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.