Zasilanie pętli prądowej w dalekopisie

Użytkownik "Swift" napisał w wiadomości

Sprawdzic na allegro, czy ktos tego nie sprzedaja. Ale antyki sa drogie i wymaga komputera z DOS, byc moze ISA i RS232 :-) Dzis pewnie bedzie latwiej na jakim uC zrobic.

Telex powinien miec perforator i czytnik tasiemki, i dac sie uruchomic w petli. Tylko gdzie dzis kupic tasme papierowa :-)

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

Użytkownik "Atlantis" napisał w wiadomości grup

Biblioteka jak bilbioteka - 50 baud powinno byc osiagalne dla wiekszosci uC.

IMO - jedynkami. Ale przy odbiorze moze byc problem. Poki bedziesz naciskal klawisze wolno, to nie bedzie problemow, ale jak zaczniesz szybko czy z czytnika tasmy, to sie pojawi.

Ale 50 baud to tak wolno, ze poradzisz sobie programowo, jesli sprzet zawiedzie :-)

J.

Reply to
J.F.
[...]

W Spectrum obsługiwałem 50 bodów (tak to się pisze) programowo w Basicu.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@pik-net.pl.invalid... Hello J.F., [...]

Nadawanie czy odbior ?

Spectrum o ile pamietam mialo przerwanie 50Hz, to bardzo ulatwia nadawanie w takim tempie :-)

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2017-03-20 o 10:42, J.F. pisze:

Ok. Udało mi się uruchomić na 50bps tę bibliotekę do programowego UART-a:

formatting link
Wygląda na to, że działa zarówno odbiór jak i nadawania z właściwą prędkością. Przynajmniej na to wskazuje tani analizator stanów logicznych. Okazuje się jednak, że współczesne przejściówki USB-UART za nic nie chcą pracować na tej prędkości. W dokumentacji CH340 co prawda znajduje się informacja, że układ będzie pracował od 50bps, ale gdzie tam - uruchomiłem "screen /dev/ttyUSB0 50", ale rzeczywista prędkosć pracy wynosiła 75bps. FT232 o dziwo jeszcze gorzej - nieco ponad 200bps.

Trochę utrudnia to testowanie programu. Ktoś ma jakiś pomysł czym to mogę przetestować, zanim będę miał fizyczny dostęp do dalekopisu i pętlę prądową? Do tego czasu chciałbym napisać program tłumaczący, a trudno to zrobić nie mając możliwości komunikacji z MCU...

Reply to
Atlantis

Po co odbiór?

Dokładnie tak. Trzeba tylko z tymi paroma linijkami w BASICu zmieścić w 20 ms, przygotować bit i dać PAUSE 1 :)

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "Atlantis" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:oapmgk$tlc$ snipped-for-privacy@news.icm.edu.pl...

Jedyne, co sobie teraz wyobrażam, to odbiór RTTY i zamiana akustyki na odpowiednie impulsy prądowe. Musiałbyś tylko jakoś przetworzyć dźwięk na odpowienie impulsy... któryś z układów XR, tylko nie pamiętam teraz, czy

2206, czy 2211, umie odebrać AFSK z RTTY (bo drugi to generator AFSK) i przekształcić to na stosowne impulsy. Musiałbyś tylko odpowiednio go zaaplikować. Jeśli dorwałbyś gdzieś modem, najlepiej wg SP5MXH, to mógłbyś go nawet bez zmian wykorzystać, on jest sprzężony z kompem transoptorami. Także najprostszy Baycom bez logiki powinien się nadać. Trochę naokoło, ale wydaje mi się to obecnie najłatwiejsze do zrobienia. Z tym, że modem Baycom (od nazwy programu ZTCP, który go wykorzystuje) nie ma izolacji optronowej. Ale to myślę, że niewielki problem, dasz sobię radę, by czegoś nie spitolić ani z tym pierwszym, ani z tym drugim modemem, one wprost przetwarzają AFSK na odpowiednie mark i space (i odwrotnie). TNC nie bierz do tego, nie nada się.
Reply to
HF5BS

Użytkownik "Atlantis" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:oapmgk$tlc$ snipped-for-privacy@news.icm.edu.pl... W dniu 2017-03-20 o 10:42, J.F. pisze:

Na bardzo starych pecetach z ukladem 8250, jak wpisales w dzielnik 1, to wychodzilo 115 200.

50 wymaga wpisania 2304. Nowsze UARTY moga byc przesuniete na wyzsze predkosci, a niestandardowe moga w ogole byc nieobsugiwane ... ale wychodzi na to, ze powinno to byc w zakresie mozliwosci. Tylko te cholerne systemy operacyjne :-)

Ale to softwareowy - odpal jeszcze normalny uart i komunikuj sie po

9600.

J.

Reply to
J.F.

I jeszcze jedno pytanie: Widzę, że w projektach pętli prądowych do kluczowania często wykorzystywane są transoptory zawierające na wyjściu dwa MOSFET-y, np. HSR312. Dzięki temu kierunek przepływu prądu w pętli nie ma znaczenia. Ktoś wie, gdzie można kupić taki element za rozsądne pieniądze? W najpopularniejszych polskich sklepach go nie widzę. Jest parę ofert na Aliexpress, ale nie wiem jak z oryginalnością. No i kwestia czekania tygodniami na przesyłkę z Chin...

Czym mogę zastąpić taki element?

Reply to
Atlantis

Użytkownik "Atlantis" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:58d39c2b$0$651$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Farnell i inni ?

Jesli chodzi o dwukierunkowosc - to np jednokierunkowym i mostkiem prostowniczym. Albo dwoma jednokierunkowymi.

Ale te mosfetowe chyba dosc duzy prad potrafia przepuscic, co przy bipolarnych moze byc problematyczne - trzeba by wzmacniacz.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Atlantis" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:58d39c2b$0$651$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

No i zapomnialem o najprostszym - przekaznik kontaktronowy. Czas zwarcia i rozwarcia - ok 1ms, starczy.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2017-03-23 o 12:13, J.F. pisze:

Właśnie nie widzę, żeby gdzieś były dostępne. Któryś sklep wyświetlił mi nawet informację "no longer manufactured"... To faktycznie aż tak deficytowy towar?

Rozumiem, że pętlę podpinam do pinów, które normalnie przyjmują prąd zmienny, a jednokierunkowy element kluczujący łączę z plusem i minusem mostka. Istnieją jakieś znaczące wady tego rozwiązania? Skoro to takie proste (i tanie), to dlaczego autorzy takich urządzeń jak to

formatting link
upierają się przy stosowaniu drogich i trudno dostępnych elementów? Zwłaszcza, że przecież w tym samym projekcie na wejściu został zastosowany mostek...

Jeśli będę pilnował polaryzacji (albo zastosuję mostek prostownicy) zwykły transoptor się sprawdzi, o ile maksymalne napięcie i prąd będą się mieściły w granicach specyfikacji?

Reply to
Atlantis

W dniu 2017-03-23 o 16:10, Atlantis pisze:

Może dlatego że taki klucz jest wolny, czas załączania rzędu 1ms więc w sposób naturalny tłumi szybkie zakłócenia.

Dodaj zewn tranzystor i zrób darlingtona, wtedy nie będziesz miał ograniczeń.

>
Reply to
Janusz

W dniu 2017-03-23 o 12:14, J.F. pisze:

Ale to takie nieeleganckie :)

Reply to
Janusz

Użytkownik "Atlantis" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:ob0oh0$52r$ snipped-for-privacy@news.icm.edu.pl... W dniu 2017-03-23 o 12:13, J.F. pisze:

Tak jest.

Spadek napiecia chocby. Przy TTY raczej nieistotny.

Bo sa powszechnie dostepne i tanie ? :-)

nie wiem czy zadziala - przekazniki SSR jednofazowe, zaznaczyc PhotoMOS.

formatting link
np ten
formatting link
stan 0, wiec ten
formatting link
czy ten, jesli wystarczy 60V 20mA
formatting link

Nie kazdy - spojrz na parametr CTR - czyli wspolczynnik miedzy pradem wyjsciowym, a wejsciowym.

Taki najtanszy darligton z TME

formatting link
moze byc 2000% czyli 20 w wersji K, a moze byc tylko 200% w wersji M.

No i jak masz pecha czyli 200%, to trzeba 10mA przez diode, aby wyjscie przepuscilo 20mA. Dla bezpieczenstwa dalbym 15 czy 20mA ... 20mA nieduzo, ale pytanie, czy wyjscie uC tyle da, czy to juz za duzo.

A jak za duzo - lepszego transoptora szukac, czy wzmacniacz dawac ? A ze Darlington, to spadek napiecia rosnie.

Jak jest "zwykly transoptor", to CTR potrafi byc np 0.5 - i problem rosnie, choc ciagle nie jest zle. Znalezc taki na napiecie 50-100V tez moze byc problem.

A ten 6N139 z przykladowego interfejsu ... cholera wie, jak on sobie poradzi bez zasilania po wyjsciowej stronie.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Janusz" <janusz snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:ob13a4$rda$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl...

Na razie, to to ma zadziałać. O elegancji pomyślimy potem...

Reply to
HF5BS

Ok, miałem okazję przyjrzeć się samemu urządzeniu i wynik pierwszych prób jest następujący:

1) Dalekopis jest wersją z wbudowanym wzywakiem, przystosowanym najwyraźniej do współpracy z centralą automatyczną, najpewniej w sieci teleksowej (tarcza numerowa). 2) Wygląda na to, że wtyczka służąca do połączenia z linią transmisyjną nie jest połączona z mechanizmem dalekopisu bezpośrednio, ale za pośrednictwem automatyki wzywaka. Podłączone są do niego dwie wtyczki w kształcie kostek z większą liczbą płaskich pinów - jedna łączy się z wtyczką na zewnątrz obudowy, druga z mechanizmem dalekopisu. 3) Tak samo zasilanie nie jest podawane bezpośrednio - jedynym elementem zasilanym po podłączeniu do 230V jest wzywak. To jego automatyka decyduje o podaniu zasilania do właściwego mechanizmu i co za tym idzie

- włączeniu silnika.

4) Próbowałem utworzyć pętlę prądową z paru baterii 9V i potencjometru na odpowiednią moc. Posłużyłem się w tym celu tą rozpiską pinów na wtyczce:
formatting link
połaczyłem z RXa, a pozostałem piny podłączyłem do pętli. Jednak nie ważne jak ustawiony był potencjometr, amperomierz nie pokazał żadnego prądu. 5) Co ciekawe wzywak posiada jakiś tryb "diagnostycznmy", w którym dalekopis pracuje na wewnętrznej pętli (albo prościej rzecz ujmując - zachowuje się jak maszyna do pisania). Włącza się go odpowiednim przyciskiem. Tylko w ten sposób jak do tej pory udało mi się uruchomić mechanizm. Co ciekawe przynosi to efekt tylko wówczas, gdy piny RXb i RXa są zwarte, jak to napisałem w punkcie powyższym. Wystarczy sama zwora, bez podawania prądu.

Dobrze rozumiem, że dalekopis przystosowany do pracy w sieci teleksowej nie będzie pracował bez przeróbek pracował bezpośrednio na pętli prądowej? A może kluczem jest ten tryb diagnostyczny? Bo wygląda na to, że wzywak ma chyba jakieś źródło prądowe i tworzy własną pętlę - w takim wypadku wystarczyłoby się w nią wpiąć.

Tylko tak się zastanawiam... Czy urządzenie może dłużej pracować w tym trybie?

Reply to
Atlantis

Użytkownik "Atlantis" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:obdvah$vo2$ snipped-for-privacy@news.icm.edu.pl...

Nie pisalem, ale jak tak to przeciez musialo byc - nie moze urzadzenie ciagle szumiec, aby raz na tydzien telegram odebrac.

I jakis tam czas na rozpedzenie silnika musi centrala dac.

To proste urzadzenie, musi sie dac prosto przystosowac. Zacznij od omomierza.

TX sa normalnie zwarte, czy rozwarte ? Po nacisnieciu klawisza powinna byc chwilowa zmiana (krotka).

RX zapewne do jakiegos elektromagnesu dochodza, omomierz powinien to zmierzyc.

Wzywak ma chyba prosta konstrukcje - nie da sie zobaczyc co on tam robi ?

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2017-03-28 o 18:17, J.F. pisze:

Teraz podstawową kwestią jest sposób, w jaki centrala zgłaszała dalekopisowi pojawienie się połączenia przychodzącego. Będę to jakoś w stanie symulować prostym interfejsem, który właśnie powstaje i który potrafi tylko kluczować pętlę prądową?

Ktoś wie, czy dalekopisy automatycznie odbierały takie połączenia, czy też konieczna była ingerencja operatora (jak to ma miejsce w przypadku telefonu)?

To zrobię w następnej kolejności. Po prostu miałem nadzieję, że ktoś już ma to rozpracowane. Internet niestety milczy.

Pewnie się da, chociaż ta plątanina kabli na pierwszy rzut oka nie wygląda wcale tak prosto. Reverse engineering wolałbym sobie zostawić na koniec.

Reply to
Atlantis

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.