zasilanie 2.5V 4A, 1.25V 2A

Witam

W swoim układzie potrzebuje miec m.in. dwa stabilne napięcia 2.5V o wydajnosci 4A oraz 1.25V - 2A. Zasilanie z sieci 230V.

Oczywiscie transformator - mostek - kondensator ale co dalej?

Stabilizator liniowy musialby oddac duzo mocy dlatego myslalem o impulsowym ale nie jestem w tym temacie zorientowany. Znalazlem kilka z National Semicondactor i Texas Instruments: LM2678 LM3485 TPS5450 i nie wiem czy to dobry wybor. Czy napiecie z takiego stabilizatora jest stabilne?

Kazda sugesta jak rozwiazac problem zasilania mile widziana.

Reply to
pgw
Loading thread data ...

Wiele zależy od aplikacji. Jeśli potrzebujesz bardzo dobrej stabilizacji sugerowałbym nieizolowaną przetwornicę DC/DC. Efektywność ponad 90%, prądy wyjściowe od kilku do kilkunastu amper, wyjście regulowane poprzez zewnętrzny rezystor. Cena ok 50zł więc jeśli robisz coś "poważnego" to chyba warto. Z moich doświadczeń mogę polecić np serię LSN firmy Murata-PS (ex C&D) dostępne we wrocławskiej Ropli

formatting link
To chyba najprostrze rozwiązanie Twojego problemu

Pozdrawiam

-willy-

Reply to
willy

Dobrym wyborem jest to, co można kupić.

A jakie masz wymagania dotyczące stabilności?

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

I tak bede musial kupic pewne rzeczy w digikey.com wiec pod tym wzgledem jest troche latwiej, chociaz lepiej byloby aby układ był dostępny w Polsce.

1.25V bedzie uzyte do terminacji sygnałów pamieci SDRAM wiec tu wymagana jest duza stabilnosc szczegolnie dlatego aby nie wprowadzac dodatkowych znieksztalcen. Moze lepiej byloby najpierw dac stabilizator impulsowy, a za nim liniowy LDO.

Natomiast 2.5V czesciowo zasila przetwornik AD wiec tez musi byc stabilne.

Reply to
pgw
[...]

No to LM2678S-ADJ - jest dostępny w TME bez problemów:

formatting link

Jakich "zniekształceń"?

Zasilanie samego A/D zrób zupełnie odrębnie stabilizatorem liniowym.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Wiem ze wyrazam sie nieprecyzyjnie. Chodzi mi o to aby napięcie miało małe "odchyły" (voltage offset) i o jak najmniejszej czestotliwosci. Trudno mi powiedziec jakie moga byc te odchyły ale mysle ze max ok 50mV.

2.5V (3.5A) bedzie zasilac porty IO FPGA sterujace pamiecia SDRAM i pamiec. 1.25V (2A) posłuży do terminacji sygnałów sterujących pamiecią wiec musi zarówno "wypuszczac" jaki i "pobierać" 2A Myslalem o takim rozwiazaniu aby 2.5V zrobic stabilizatorem impulsowym, a 1.25V zrobic z 2.5V za pomoca LP2996 wiec 2.5 musi miec wydajnosc 5.5A.

Dobra uwaga.

Reply to
pgw

Szkoda, że nie masz pełnej wiedzy...

Z tym nie ma problemu.

No to nie nadają się do tego typowe układy zasilające - potrzebujesz aktywnego dzielnika napięcia. Ale mam duże wątpliwości, czy na pewno.

Ale sam piszesz, że linia zasilana 1.25V może być zarówno sink jak i source - skąd pewność, że tam w ogóle wystąpi niesymetria aż 2A i to na korzyść prądu pobieranego? Od kiedy znam takie rozwiązania raczej dąży się do warunku "return to zero" w takich sytuacjach, żeby nie generować zbędnych strat energii. W takiej sytuacji zazwyczaj wystarcza aktywny dzielnik napięcia o stosunkowo niewielkiej wydajności i solidna pojemność, zdolna zmagazynować chwilowy nadmiar energii.

[...]

Reply to
RoMan Mandziejewicz

[...]

LP2996 ma w sobie wlasnie aktywny dzielnik napięcia.

Chwilowa niesymetra moze wystapic nawet bardzo duza to jest trudno przewidziec bo to sa linie sygnałowe. Byc moze bedzie tak ze i kondensatory na wyjsciu nie pomoga, wydaje mi sie ze dla bezpieczenstwa lepiej zalozyc skrajny wariant.

Reply to
pgw
Reply to
Greg(G.Kasprowicz
Reply to
Greg(G.Kasprowicz

No i bardzo dobrze.

[...]

Ale LP2996 nie jest termicznie gotowy na taki wariant. Czyli już z góry wiadomo, że statyczny prąd przez układ nie popłynie - możesz spokojnie zmniejszyć wymagania i wtedy bez problemów poradzisz sobie z zasilaniem 2.5V z LM2678. Tym bardziej, że ten układ, w głebokim trybie CCM, jest w stanie dać z siebie sporo więcej niż 5A.

Ale jest druga strona medalu - spore straty na diodzie przetwornicy :(

- przydałby się prostownik synchroniczny a dodanie go do LM2678 jest mało realne... Przy tak dużej częstotliwości pracy nie mam pewności, czy sterowanie nMOSFETem z dodatkowego uzwojenia na dławiku wyjściowym wystarczyłoby - brak czasu martwego podczas wyłączania dodatkowego klucza.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Znalazlem taki układ LM2737 czy o tego typu chodzi?

Reply to
pgw
[...]

Na przykład może być ten. Ale pozostaje kwestia ceny, dostępności i tego, czy warta skórka wyprawki? Czyli czy dla tych max 2W strat na diodzie (w najmniej korzystnym przypadku) warto się babrać w skomplikowaną przetwornicę synchroniczną?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Otoż w tym cały problem ze w temacie przetwornic sie nie orientuje i trudno mi sie zdecydowac. Gdyby nie to ze nie mam czasu bylby to swietny moment na zglebienie tematu :) A tak to użyje LM2678 i zobacze co z tego wyjdzie.

Reply to
pgw

Poza tym jesli to jedna kostka pamieci to mozna bez Vref (AFAIR Vtt sie to nazywa w DDR). Starczy dzielnik rezystorowy i pojemnosci (pod warunkiem ze starcza szeregowe rezystory na liniach do dopasowania).

Reply to
Jerry1111

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.