Zasilacz sieciowy do Raspberri Pi B

Zepsułeś mi całą zabawę. A tak chciałem go pokarmić, aż żeby pękł z przeżarcia.

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Loading thread data ...

W dniu 2013-04-24 10:31, Adam Górski pisze:

To raczej oczywiste, że skoro RPI nie jest dostosowana do współpracy z urządzeniami USB pobierającymi dużo prądu ze złącza to stosować ich nie należy. A jeśli chce się je stosować to należy przerobić odpowiednio część zasilającą w RPI. Ja wymieniłem polimery i dodałem wymagane kondensatory na złączu USB, należało by jeszcze zasilić bezpieczniki złącza USB z pominięciem głównego bezpiecznika, ale nie chciało mi się ciąć ścieżek.

Jednak z tego co zrozumiałem pytający miał problem z kiepskim zasilaczem a nie z samym RPI. Jeśli zaś podłączył pod USB w RPI znaczne obciążenie bez odpowiednich modyfikacji to szuka w złym miejscu.

Reply to
Andrzej W.

W dniu 2013-04-24 11:34, Andrzej W. pisze:

Autor szuka zasilacza dającego zamiast 5V takiego, który daje 5,2V a to nie za bardzo dobre rozwiązanie. To taki 1/2środek. Za moment autor zwiększy zasilanie do 5,5V bo 5,2 będzie za mało i już coraz bliżej do ducha elektroniki który czasem wyłazi.

Adam

Reply to
Adam Górski

Ok, czyli Romana oskarżyłeś o to, że nie wie o co chodzi w zasilaczach a ty nawet dokumentacji tranzystora nie umiesz przeczytać...

Dane: Tmax = 150°C Rthj-case = 1.4°C/W temperatura pokojowa = 25°C

Czyli maksymalna moc rozpraszana w strukturze przy 25°C na obudowie wynosi: (150°C-25°C)/1.4°C/W=89.3W

Ty wprawdzie chcesz mieć rozproszone tylko 20W, więc grzejemy tranzystor do 120°C (mało rozsądne - patrz parametry, ale to i tak tylko teoretyczne wykazanie nierealizowalności)

Teraz "jedynie" musisz zaproponować sposób osiągnięcia tych 120°C na obudowie. Masz całe 40 groszy. (Myślę, że chłodzona gliceryna natryskiwana bezpośrednio na tab tranzystora powinna dać radę.)

A, zapomniałeś o drobnym fakcie - wzmocnienie przy 10A wynosi tylko 5 - masz jakieś 2A prądu bazy - tyle 7805 nie wyciągnie ;) Chyba musisz dać w kaskadzie jeszcze jeden tranzystor...

(I te wszystkie rozważania przy założeniu, ze masz zasilacz dający ładne

7V na wejściu, albo rozpraszana moc rośnie.)

A rosną na drzewach?

Nie, nie można. A przynajmniej nie na tych częściach.

Za 15 złotych można zamówić w chinach odpowiedni zasilacz z 230 w gniazdku, ale raz, że żadnych norm to nie będzie trzymać[*] a dwa, że będziesz musiał kupić tego z 10k sztuk, bo w detalu są już trochę droższe.

[*] tak szczerze to konstrukcja na 2 płytkach, optoizolacja, etc więc tylko separacja na trafo jest za mała - kawałek taśmy klejącej.
Reply to
Michoo

W dniu 24.04.2013 13:13, Rela pisze:

To może napisz mu to na priv? Myślę, że nikt tutaj nie ma ochoty czytać flame'u który i tak nic nie wnosi do rozwiązania problemu.

Reply to
Jakub Rakus

Dawaj jeszcze, dzieciaku liczący koszty budowy zasilacza liniowego bez ceny transformatora, radiatora, kondensatorów elektrolitycznych, mostka, zabezpieczeń.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2013-04-24 14:18, RoMan Mandziejewicz pisze:

Obudowy i przewodu z wtyczką.

Reply to
Mario

I wentylatora, żeby ciepło odprowadzić.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2013-04-24 17:19, Rela pisze:

Przeliczyłeś ile mocy będzie musiał wydzielić pracując w całym zakresie?

Proponujesz x transformatorów do każdego odbiornika?

Reply to
Mario

Jakiego bożka? Ten gościu jest cholerykiem, czasami trolluje, ale się z nim nieźle dyskutuje i w dziedzinie zasilaczy wygląda na to, że wie co mówi. (Zresztą skoro tym zarabia to nic dziwnego.)

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Odwołałeś się do tego parametru - tutaj wyprowadzenie, bo ewidentnie nie rozumiałeś skąd on jest.

Podkreśliłem to istotne - uzasadnij jak "Ptot-90W" ma się do omawianego przypadku.

Prosiłem, żebyś zaproponował za 4PLN tranzystor potrafiący rozproszyć

10-20W mocy. Stwierdziłeś, że BD912, co jest oczywistą nieprawdą. Ten tranzystor może to zrobić tylko w zestawie z wydajnym chłodzeniem. Nie zaproponowałeś takiego, zwłaszcza za 40 groszy. Daj propozycję, dowolną.

Tak, strona 2.

Rozmawiamy o 10A na wyjściu.

^^^^^^^^^^^^^^^

Tranzystor się zagotuje.

Sprawdź sobie jakość regulacji stabilizatora z raspi.

Reply to
Michoo
[...]

A w dziób chcesz? ;)

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Nie kupować takiego z wtyczką mikrousb (bo one zazwyczaj mają mniejszy prąd maksymalny niż na tabliczce). Kupowałem 5V 2A Cisco oraz 5V 3A noname (z wejściem koniczynka, jak do laptopa), jak na razie żaden nie sprawia problemów.

a.

Reply to
Wemif

W dniu 2013-04-23 23:05, Adam Dybkowski pisze:

Nie lepiej aktywny hub usb z portem o podwyzszonym prądzie, który polaczysz z zasilaniem Raspbiego? I tak potrzebujesz gniazdek usb.

Uzywam przy Raspberrym tego:

formatting link
Uzywam tez kilkakrotnie tansze firmy Sigma, podobne do:

formatting link
ale z zasilaczem 2,5A (dane z tabliczki)-dzis juz takich nie widac ...

pozdro

Reply to
Andrzej S

W dniu 2013-04-24 11:34 Andrzej W. napisał(a):

Do Raspberry mam podłączony tylko jeden dongle Z-Wave, który nie ciągnie raczej zbyt dużo. Ale jak całość razem z Ethernetem się rozpędzi, to zasilacz allegrowy "5V 1A" nie wyrabia i napięcie na wyjściu zasilacza (przed polimerem w RPi) spada poniżej sensownego progu. Już się nauczyłem aby nie kupować badziewia.

Tymczasem cały setup jedzie bez problemu na fabrycznym zasilaczu iPada (5V 2,1A) ale muszę kiedyś go odzyskać do normalnego zastosowania. :)

Czy gdzieś w Sieci są może wymienione wszystkie poprawki sprzętowe niezbędne do normalnego działania RPi? Z tymi polimerami to widać wyraźnie, że dali ciała.

Najbardziej sensowne wydaje się całkowite olanie stabilizatora LDO 3V3 w RPi i zasilenie pudełka z przetwornicy dającej 5V i 3V3. Przy okazji wyjdzie lepsza sprawność takiego sposobu zasilania. I od razu zasilać porządną wtyczką (s-video da radę, akurat ma 4 piny) zamiast przez microUSB.

Tylko gdzie ja kupię zasilacz dwunapięciowy?

RoMan - kolejny pomysł do wyceny. Tu pewnie wyjdzie nieco drożej ale wystarczy stabilizować 3V3 a 5V +/- 5% wyjdzie samo. Rozwiązanie z zapasem mocy czyli 5V 1A, 3V3 1A będzie dobre dla każdego. Może się da sprzedać więcej egzemplarzy dla głodnych mocy posiadaczy RPi?

Reply to
Adam Dybkowski

W dniu 2013-05-06 22:21 Adam Dybkowski napisał(a):

[...]

No i się skończyło na kupieniu kolejnego zasilacza, tym razem 2x droższego niż poprzednie. I z zapewnieniem sprzedawcy, że pasuje do RPi. "5V 2A" Szybkie pomiary wykazują 4,9V bez obciążenia ale 4,5V po podłączeniu jak wyżej (pomiar za wejściowym polimerem). Kaszana - czy to stabilizacja nie wyrabia czy trafiła mi się kolejna miękka ładowarka a nie zasilacz? Na szczęście RPi działa z nim dobrze i temat zakończony.

Reply to
Adam Dybkowski

W dniu 2013-05-09 00:18, Adam Dybkowski pisze:

Może kabelek cienki? A może polimer ma dużą rezystancję?

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

W dniu 2013-05-09 08:00 Dariusz Dorochowicz napisał(a):

Po kilku dniach okazało się, że Raspberry z tym zasilaczem wcale nie działa zbyt dobrze. :( Co jakiś czas resetuje się część sieciowa (gaśnie na chwilę dioda LINK) a potem DHCP automatycznie już nie wstaje. Co za szajs - nie mogli dać normalnego gniazdka DC 2,5/5,5 które łyka bezproblemowo i kilka A?

Złącze micro USB i tak nie jest wykorzystywane do transmisji danych protokołem USB więc pomysł na takie gniazdko wydaje się być średnio trafiony.

Przerzucę się na zasilacz od routera (5V 2A z porządnym kablem + mały dolutowany kawałek z wtyczką microUSB) i zewrę bezpiecznik polimerowy na wejściu. Zobaczymy jak będzie w takiej konfiguracji.

Reply to
Adam Dybkowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.