zaklocenia w transmisji z wyswietlaczem.

witam.

wyswietlacz na kontrolerze HD 44780. ogolnie dziala ok, ale w niektorych srodowiskach lapie zaklocenia, ktore objawiaja sie pojawianiem co jakis czas niewlasciwego znaku (znakow) w roznych miejscach. wyswietlacz jest sterowany 4bitowo, ramki danych dostaje kilka razy na sekunde i uszkodzeniu ulega jedna na wiele, ale chcialbym ten problem wyeliminowac. dodam, ze czasem stanie sie tak, ze wyswietlacz zgubi koordynaty i mimo wskazywania wlasciwych wspolrzednych wyswietla wszystko przesuniete o jeden znak w prawo i w dol. po przeprowadzeniu inicjalizacji wszystko wraca do normy. wyswietlacz jest podlaczony z plytka procesora tasma typu "fdd" o dlugosci 15cm. czy ktos walczyl juz z sukcesem z takim zjawiskiem?

Reply to
Pytajnik
Loading thread data ...

Sprobuj dodac masy pomiedzy przewody sygnalowe, tak jak to jest w tasmach do Ultra-ATA. Jesli ci to nie pomoze to moze maly rezystor terminujacy + kondensator rzedu 1-10nF na kazda linie. Zwolni ci to transmisje, ale przy tym wyswietlaczu nie ma to znaczenia.

Reply to
T.M.F.

Użytkownik Pytajnik napisał:

A co z czterema niewykorzystanymi bitami ? Są podpięte do taśmy od strony wyświetlacza i wiszą w powietrzu od strony sterownika ?

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Grzegorz Kurczyk pisze:

nie sa podlutowane - wisza w powietrzu po stronie wyswietlacza.

Reply to
Pytajnik

PC pisze:

tak. to dzieje sie wylacznie, jak pisalem, w srodowisku "przemyslowym".

Reply to
Pytajnik

Użytkownik Pytajnik napisał:

Mimo wszystko proponuję je "umasić". Czy taśma bezwzględnie musi mieć "aż" 15cm ? Im krótsza tym lepiej. Można by spróbować założyć na taśmę płaski rdzeń ferrytowy.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Grzegorz Kurczyk pisze:

ok.

czy tasma przez ten rdzen ma robic petle?

Reply to
Pytajnik

Powitanko,

Walczylim;-) Problem pojawial sie losowo jak metalowa obudowa (ramka) LCD dotykala do obudowy (masy) urzadzenia. Odizolowanie pomoglo. Czemu? - Nie wiem, moze ktos objasni. LCD byl wlutowany w plytke na goldpinach, czyli krotko. Oczywiscie zakladam, ze bledy softu wyeliminowales i przypadek nie dotyczy tylko jednego LCD.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

Grzegorz Kurczyk pisze:

zrobione, ale... przy odpaleniu wyswietlacz swiruje = pojawia sie cos w pierwszej i 3ciej linii. mruga i jakby kazdy znak mial wlaczone na

50% "tlo". gdy podlacze je do masy po podaniu zasilania i zainicjowaniu, to wszystko jest ok. roznicy w reagowaniu na zaklocenia nie zauwazylem...

nie mialem takowego, ale porozcinalem tasme i zakladalem okragle. efekt: zalozenie rdzenia na wszystkie przewody powoduje wzrost ilosci bugow. zalozenie na same zasilajace - lekki wzrost. zalozenie na 4ry przewody danych - zaklocenia zniknely o 90%. pozniej zaekranowalem te przewody - ale bez podlaczania do 0V/lub obudowy i efekt taki sam jak przy ferrytach. aha... ferrytow zalozylem

3szt. czyli praktycznie na calej dlugosci przewodu, wiec raczej dzialaly jako ekran.

chyba trzeba przeprojektowac plyte i rozdzielic linie danych i zasilania, ew. wycinac te linie z tasmy i ekranowac.

btw, slyszalem o takich tasmach fdd z izolacja - jak to to wyglada? kazda linia ma swoj ekran czy calosc?

Reply to
Pytajnik

Pawel "O'Pajak" pisze:

to znam i praktykuje :>

pokaz swoje urzadzenie ;)

3ech egzemplarzy, ktore w miejscu skladania i wielu innych dzialaja ok, a w pewnym miejscu docelowym mocno sie krzacza... az sie zastanawiam czy tam PE jest podlaczone jak nalezy, bo to stara fabryka jest i to nie w PL na dodatek :/ a remonty tam ciagle trwaja...
Reply to
Pytajnik

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.