Wzmacniacze - ciąg dalszy :)

Witam,

Otórz podczas dziobania, natrafiłem na kolejny problem: O co chodzi z dopasowaniem impedancji/rezystancji wejściowej wzmacniacza operacyjnego do impedancji źródła sygnału? Że to nie najlepiej to wiem - wszędzie o tym piszą, ale nie natrafiłem na analize tego problemu. Tzn, interesujące wydają mi się 3 przypadki:

  1. Rezystancja czujnika(źródła sygnału wejściowego) > Rezystancja wejściowa wzmacniacza.
  2. Rezystancja czujnika(źródła sygnału wejściowego) < Rezystancja wejściowa wzmacniacza.
  3. Rezystancja czujnika(źródła sygnału wejściowego) = Rezystancja wejściowa wzmacniacza.

Co się stanie w powyższych sytuacjach z sygnałem wchodzącym na wzmacniacz? Jak jest tolerancja w niedopasowaniu impedancji?

Pozdrawiam Krzysztof

Reply to
Chris Willow
Loading thread data ...

Czesc. Juz wczoraj zaczalem odpowiadac na Twoje pytanie dot. WO, ale mi sie zwiesil komp i odpowiedz sie stracila. Nie chcialo mi sie pisac drugi raz. Na temat WO polecam ksiazke autorow Kulka, Nadachowski - tytulu nie pamietam, wydanie z poczatku lat 80-tych, moze potem byly nastepne wydania. Duzo wiedzy praktycznej i teoretycznej - goraco polecam.

Rozumiem ze chodzi Ci o sygnal m.cz. - inaczej pojecie Rezystancja nie jest na miejscu. Problem jest banalny i siega podstaw elektroniki czy tez elektryki. Rozwiazuje sie to przy pomocy prawa Ohma. Najbardziej interesujacy jest przypadek 3 - na odbiorniku odklada sie max. moc oddawana przez zrodlo. Proponuje, abys sprobowal to udowodnic. Bedzie Ci duzo latwiej odpowiedziec sobie na nurtujace Cie pytania. To teoria. W praktyce - im wyzsze rezystancje wyjsciowe i wejsciowe, tym bardziej uklad jest podatny na wplyw zaklócen - np. przydzwiekow. Przy w.cz. impedancje wyjsciowe i wejsciowe ukladow powinny byc sobie rowne - inaczej beda wystepowaly tzw. odbicia. Moja odpowiedz jest bardzo "po łebkach" - musisz sie wglebic w zagadnienie. Powodzenia teedd P.S. Czego teraz w tych szkołach uczą?

Reply to
teedd

Dzięki bardzo za odpowiedź. Jestem w trakcie zdobywania książki Kulki i Nadachowskiego, dzisiaj jest to raczej trudne ale możliwe.

Takie "po łebkach" jest jak najbardziej wskazane - reszte sobie wyszukam. Ból zaczyna się gdy problem odbiega od standardowego szkolnego przykładu.

W szkole uczą wszystkego czyli niczego, niby to miałem i zaliczyłem, a jak przyszło uruchomić układ samemu to się wiedza wyczerpała. Nie nauczyli projektowania Step by Step :( . Tak od pomysłu do ostatniego lutowania i/lub bajtu. A może uczyli tylko uczeń jakby odporny na wiedze :) Pozdrawiam, Krzysztof.

Reply to
Chris Willow

We wszystkich sygnal na wyjsciu zrodla spadnie. Oczywiscie o inna wartosc - to zwykly dzielnik.

Tolerancja jest olbrzymia - Rwe moze byc od nieskonczonosci do wartosci zapewniajacej prawidlowa prace zrodla - czyli w praktyce co najmniej pare kOhm.

Tylko ze im mniejsza Rwe tym sygnal bardziej spada. Wzglednie bezpieczne jest Rwe>10*Rwy. Wtedy sygnal spada nie wiecej niz o 10%. Jesli to ma byc precyzyjny wzmacniacz pomiarowy - to 100* albo i wiecej ..

No i pozostaja przypadki szczegolne - dopasowanie do linii dlugiej, optymalizacja szumowa itp ..

J.

Reply to
J.F.

Dzięki, gdzie o tym mogęcoś więcej poczytać? Czy zastosowanie wtórnika napięciowego przed "właściwym" wzmacniaczem zapewni mi dostateczną rezystancję wejściową? Doczytałem się, że taki wtórnik ma "dużą rezystancję wejściową", ale w praktyce ile to jest dużo?

Do tego nawet nie startuje - chwilowo nie moge poprawnie wzmocnić sygnału z czujnika o amplitudzie 1 V i f=10Hz :)

Dziękuje i pozdrawiam Krzysztof

Reply to
Chris Willow

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.