wzmacniacz ?

Coraz dziwniejsze mam te pomysły... Otóż - poczebny wzmacniacz "audio". Wzmacniacz na wejściu będzie mieć generator funkcyjny ( częstotliwości poniżej 20kHz ).

Na wyjściu poczebny ten sam przebieg - o mocy 100W (24V ). Zasilać toto ma coś a'la cewkę, ale nie głośnik. Ale tylko w dodatniej "połówce" - czyli niesymetrycznie.

No to co - bierę typowy moduł wzmacniacza TDA7293 i dostarczam mu tylko dodatni sygnał i OK ?

Toto jest do sterowania swego rodzaju "siłownika" więc nie audio i żadne tam "parametry" i zniekształcenia nie są ważne. Przebieg na wyjściu ma z grubsza przypominać ten na wejściu, bo będę testować różne kształty tego przebiegu.

Reply to
sundayman
Loading thread data ...

Aha - nie może być w klasie "D". Prosty analog.

Reply to
sundayman

pewnie ma kondensator szeregowy na wejsciu :-)

Sprzezenie zwrotne, z RC do masy - tez źle zadziała.

On jakis układ boostrap ma - ale jesli dobrze działa przy małym sygnale, to chyba sobie poradzi z niesymetrycznym.

Za PRL padła w Radioelektroniku sugestia użycia scalonych wzmacniaczy jako zasilaczy/stabilizatorów. I to nawet działało, tylko one strasznie delikatne były, od byle czego sie paliły ...

Tylko akurat TDA7293 ma doprowadzoną masę, chyba wymaga ujemnego napięcia zasilania, i IMO - będzie troche przeszkadzał.

J.

Reply to
J.F

no ma. Stąd moje wątpliwości...

A no tak, racja. Zapomniałem. To trochę dupa.

Reply to
sundayman

W dniu 12.12.2023 o 18:34, sundayman pisze:

Wzm D będzie najprostszy, u chińczyka jest model 2x100W gdzie kanały można łączyć równolegle, i kosztuje grosze, prościej sie chyba nie da. Albo wzm operacyjny i tranzystor mosfet na wyjściu, przy zasilaniu 15V wzmacniacza można mosfetem sterować bezpośrednio, albo driver do mosfetów i mosfet.

Reply to
Janusz

W dniu 12.12.2023 o 21:25, Janusz pisze:

Za grosze, są samochodowe wzmacniacze. Co prawda, ja bym to ograniczał diodą szeregowo na wyjściu, żeby mieć pewne, jednopołówkowe działanie bez kombinacji na wejściu.

Reply to
LordBluzg®🇵🇱

W dniu 12.12.2023 o 16:10, sundayman pisze:

Opierając się na datasheet

formatting link

100W osiąga przy ±29V/4Ω/10% thd - może być mało, ale można łączyć równolegle - patrz Modular. Sprzężenie DC - wejścia są względem masy, więc można spokojnie wyrzucić C1 i C2. Wzmocnienie napięcia offsetu wejścia mocno Cię nie boli, skoro i tak sterujesz DC. Bootstrap na C5 - powinno być ok, jeśli nie schodzisz poniżej pasma akustycznego. Zasilanie niesymetryczne - tu jest trochę ból. Brak parametrów w DS co do common input voltage range, nie ma z czego wnioskować. Pewnie można zejść do -12/+24V; czy niżej - nie wiadomo. To jednak łatwo wypróbować, badając DC na wyjściu (nawet bez obciążenia) przy zmniejszaniu -Vs. Na pewno nie uda się ta sztuczka przy zasilaniu z jednego źródła (czyli

-0/+24), bo to nie jest wzmacniacz projektowany do "Input rail-to-rail", ale może -5/+24?

Alternatyw w zasadzie brak, chyba że operacyjny umiejący Uin od 0V plus dopalacz, nawet na byle MOSie.

K
Reply to
Ceat

nie chodzi o cenę. Z innych powodów nie może to być "D".

No tak, na piechotę oczywiście. Ale czas, czas, czas... wolałbym coś gotowego albo prawie gotowego.

Reply to
sundayman

One chyba w większości są dziś "D" obawiam się.

Reply to
sundayman

W dniu 13.12.2023 o 01:39, sundayman pisze:

Małe rydzyko w sensie ceny/próba.

formatting link
przykład.

Jak masz jakieś stare radio samochodowe z AV in, to bym spróbował/próbę...u mnie się kilka wala w piwnicy... Podpowiadam.

Reply to
LordBluzg®🇵🇱

No te 100W to z zapasem sporym, więc to by nie było kłopotem.

Realnie to będzie pewnie maksymalnie rozpiętość 100Hz - kilka KHz.

Samo zasilanie symetryczne to nie jest tragedia. Wolałbym niesymetryczne, bo muszę mierzyć moc pobieraną przez wzmacniacz. A tak muszę jeszcze dodać dedykowany zasilacz itp. No ale to się da przeżyć.

Cała kombinacja bierze się z tego, że wolałbym nie musieć sam nic konstruować, bo czas jest bezcenny. Wolę zapłacić i mieć gotowe. Jakiś gotowy moduł z tymi LM kosztuje 150 zł, więc tyle co nic.

Z drugiej strony z pewnego powodu najlepsza byłaby najprostsza konstrukcja. Jakiś prościutki wzmacniacz tranzystorowy i tyle...

Reply to
sundayman

W dniu 13.12.2023 o 01:48, sundayman pisze:

Jeśli nie przeszkadza zasilanie symetryczne to nie widzę problemu. I tak moc pobierasz z "+", w ujemnej gałęzi leci tylko polaryzacja/bias. Co ciekawe, w tej kości są osobne kopyta zasilania stopnia wejściowego i końcówki.

Bierz gotowca, zewrzyj kondensatory i do przodu!

Reply to
Ceat

Ale to moduł. Sam chip nie ma, tylko uwazaj na sprzezenie zwrotne.

Az tak bardzo to nie. Do sprawdzenia jak sie bedzie zachowywał na zasilaniu no +20 i -5V, czy ile tam pootrzebujesz, no i jak to -5V wytworzyc ... prad raczej nieduzy.

J.

Reply to
J.F

Witam,

W dniu 12.12.2023 o 16:10, sundayman pisze:

A może wykorzystać wzmacniacz operacyjny, tylko taki (bardzo) dużej mocy? Np. OPA549 (8A, 60V, 0.9MHz)

formatting link
Na wejściu jakiś prostownik idealny...

Reply to
Dykus

Biorąc pod uwagę, że to nie jest gotowiec i kosztuje 125 zł to trochę nie ma sensu :)

Reply to
sundayman

Ale ciekawy dynks. Może się kiedyś przydać faktycznie.

Reply to
sundayman

Tak patrzę na niego... W sumie parę detali trzeba tylko dołożyć. Prostownik na wejściu to chyba zbyteczny, sygnał będzie tylko dodatni. Trochę drogawy układ, ale może się nadać do innych rzeczy potem - łatwo można go przerobić na sterowanie z MCU via DAC.

To mi w ogóle potrzebne do eksperymentów a nie do użytku na stałe. Może zrobienie na tym OPA ma większy sens, bo potem się przyda do czegoś jeszcze. No pomyślę.

Reply to
sundayman

W Farnellu dużo taniej (85 zł). Coraz bardziej mi się podoba ten układ. Można ustawić ograniczenie prądu elegancko. Chyba tego użyję właśnie.

Wygrał pan w konkursie talon na balon ! :) Dzięki za podrzucenie.

Innym kolegom też oczywiście dziękuję.

Reply to
sundayman

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.