wytrzymalosc opornikow

Witam. Nie mam duzo pieniedzy, wiec posunalem sie do wyciszenia wentylatora w komputerze (istna kosiarka) za pomoca zwyklych opornikow, zamiast kupowania specjalnych ukladow. Nie wiem jednak, czy dobrze robie:

Wentylator jest zasilany 12V i pobiera X.1W (jest wytarta cyferka "X"). Zalozylem, ze jest to 1.1 W (bo tyle bylo na iinych podobnych), i kupilem 10 opornikow 1kOm. Gdzies slyszalem ze oporniki maja 0,1-0,2W, czyli zakladajac, ze wentylator pobiera 1.1W, to 10 opornikow 0,1W wystarczy. Polaczylem rownolegle, i wpialem pomedzy przewod zasilania wentylatora. Jednak oporniki sa gorace - "na palec" 50-60 stopni C.

Czy ta konstrukcja wytrzyma?

PS. Procesor to stary Intel Celeron Coppermine 663MHz, wentylator sr. 6cm, radiator z mosiadzu 8*8*8cm. Radiator po tym zabiegu jest nadal zimny, za to cisza jak makiem zasial ;)

Reply to
-
Loading thread data ...

Witam,

Dnia 5.04.07 (czwartek), '-' napisał(a):

Wpisz w Google "regulator obrotów wentylatora PC" i znajdziesz sporo opisów. Zamiast rezystorów mogłeś kupić zwykłe diody prostownicze (cena podobna) i łączyć "wedle uznania", ja swego czasu stosowałem 4 połączone szeregowo + kondensator elektrolityczny równolegle do tego. Obecnie mam radiator bez wentylatora. :) Typowy stabilizator LM317 to koszt 1zł, do tego mały potencjometr, rezystor, jakieś kondziorki - powinieneś się zmieścić w 2,50 zł, a będzie porządnie. ;)

Wytrzyma, wydzieli się ~0.8W, a oporniki mają w najgorszym przypadku łączną moc 1.25W. Jednak to nie jest pewne rozwiązanie - pewnego dnia wentylator może nie ruszyć... Można dać równolegle jakiś kondensator elektrolityczny.

Reply to
Dykus

Rozne sa oporniki.

Powinna - 60 st to jescze nic groznego.

J.

Reply to
J.F.

- napisał(a):

Wentylator może nie ruszyć gdy wzrosną mu opory tarcia.

Reply to
Mariusz Dybiec

Witam,

Dnia 5.04.07 (czwartek), '-' napisał(a):

Z powodu zużycia wentylatora. :) Prawdopodobnie dlatego, że z czasem łożyska się zużywają, wzrastają siły tarcia i wentylatorowi jest ciężej. Przy napięciu nominalnym będzie się jeszcze kręcił, ale przy obniżonym może już nie zdołać wystartować. Oporniki mają tą wadę (np. w stosunku do diod), że ograniczają maksymalny pobór prądu, a wentylator podczas startu (i przy zużyciu) pobiera większy prądu, oporniki to ograniczają i w konsekwencji na wentylatorze pojawia się jeszcze mniejsze napięcie i wentylatorowi jeszcze trudniej ruszyć. Pewnym rozwiązanie tego będzie włączenie równolegle do oporników kondensatora elektrolitycznego, ja próbowałbym na początku

1000uF/16V, albo 2200uF/16V... przy zastosowaniu LM317 kondensatory byłoby mniejsze (mniejszy układ), cena mniejsza i działanie pewniejsze. :)
Reply to
Dykus

Użytkownik Barman napisał:

Ale ta operacja nie zmniejszy szumu powietrza, a tylko ewentualne "warczenie" panewki.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.