diody świecące

Nie jestem elektronikiem i mam problem z oszczędnym oświetleniem przyczepy kempingowej. Podobno można oświetlić diodami. Mam akumulator 12V . Co mam wiedzieć na ten temat i skąd? Adam

Reply to
addam
Loading thread data ...

Można oświetlić diodami, ale to nie będzie oszczędne. Kup w supermarkecie świetlówkę "turystyczną" zasilaną na 12V.

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

addam napisał(a) w wiadomości: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl>...

Niektóre modele diod świecących mają nawet 70% sprawności - rewelacja. Nie wiem, czy już są w sprzedaży. Ale takie są zwykle koloru CZERWONEGO. Podobne są w listwach diodowych z tyłu samochodów (jako dodatkowe światło hamowania). Inne kolory już mają gorszą sprawność. namiastkę białego robi się mieszając różne kolory, lub "białe" diody: "wymieszane" lub "fluorescencyje" Jeżeli ma być jasno to już chyba lepiej świetlówkę.

temety pokrewne:

- podstawy z elektrotechnki lub teorii obwodów elektrycznych (fizyka w gimnazjum, prawo Ohma) do obliczania opornika (rezystora), jakim ogranicza się prąd płynący przez diody i jego moc.

- napięcie przewodzenia diod (w użytecznym zakresie prądów jest prawie stałe: czerwone 1.5-1.7V,żółte,zielone 1.7-2.0V, niebieskie nawet >3V). w katalogu lub u sprzedawcy

- prąd maksymalny diody (ale lepiej stosować mniejszy), źródło j.w.

Zamiast opornika może być stabilizator prądu do diod. Arek

Reply to
Arek

Moim zdaniem najprościej wykorzystać przetwornicę 12V= / 220 ~ Ma ona wysoką sprawność a możesz podłączyć jedną lub kilka zwykłych świetlówek kompaktowych, maszynkę do golenia itp, itd

B.P.

Reply to
BP

Chetnie poznam te typy. Ostatnio slyszalem cos o 30%.

O dziwo nie - ostatnio rekordy bija niebieskie i UV. Byc moze rekordami czerwonych juz sie nikt nie podnieca.

A mimo bicia rekordow ciagle trudno znalezc konkretna LED o sprawnosci przewyzszajacej zarowke.

Dobra rada. Ale niestety to bedzie minimum pare W. Mozna kupic "lampy inspekcyjne" ze swietlowka i przetwornica na 12V calkiem niedrogo ~30 zl.

J.

Reply to
J.F.

Takie przetwornice maja raczej niska sprawnosc... Jesli juz, to swietlowke od razu z 12V gonic (przez przetwornice) -

- po co posrednik w postaci 220V?

Reply to
jerry1111

J.F. napisał(a) w wiadomości: >

Ja też. Ale już parę lat temu w Świecie Nauki było o produkcji prototypów. Do użytku droga daleka, ale jeżeli niebieskie ostatnio znacznie przyspieszyły... Wtedy zresztą niebieskie zaczęły nabierać rozsądnych cen.

Chyba tak, bo lepsze oświetlenia. A niebieskie i UV to modny temat (bo lasery półprzewodnikowe) i UV można napuścić na luminofor.

Jeżeli stary LED a do użytecznego widma żarówki doliczysz podczerwień to nie. Ale są przecieź tzw. "czerwone jasne" (w katalogach czasem oznaczenie koloru S w odróżnieniu od zwykłych czerwonych R, zielonych G itd.). Zarówka z nimi nie wygra. Co prawda po "przemnożeniu" koloru czerwonego przez charakterystykę ludzkiego oka to już nie jest tak super.

Reply to
Arek

Niby spotykalem podawane osiagi nawet 50lm/W, ale jak szukalem niedawno konkretnego jakiegos typu, to wiecej niz 20lm/W nie spotkalem. A tyle ma zarowka halogenowa.

To fakt - energetycznie byc moze czerwone LED lepiej wychodza niz sie wydaje..

J.

Reply to
J.F.

Panowie, o czym Wy piszecie, czy ja przespałem jakiś epokowy wynalazek? Sprawność 30%? 70%? Wiecie, że źródło o sprawności 100% dałoby jakieś

680lm/W? A najlepsze diody do kupienia w tej chwili mają coś około 26lm/W? Ile to jest procent, bo mi wychodzi niecałe 4%? Dobrze "podkręcona" żarówka halogenowa ma porównywalną sprawność, a do tego światło lepsze dla oka. W hucznych zapowiedziach są LED-y o wydajności 50lm/W, czyli o sprawności ponad 7%. Do 70% jeszcze trochę brakuje :) A i tych o sprawności 26lm/W raczej nie sposób kupić, istnieją głównie wirtualnie na stronach producentów. Ach, i wymagają dobrego chłodzenia, bo sprawność maleje wykładniczo z temperaturą.

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

slabo szukales ;-) np. luxeon 1W (high dome - lambertian) wg karty katalogowej : red typ. 44lm (30 min) red/orange typ 55lm (40 min) amber typ 36 (23.5 min)

Reply to
Michal Baszynski .

patrz luxeon ;-)

a jaka trwalosc? bedzie choc 10% trwalosci takiego luxeona? ;-)

to ciekawe co i skad lezy u mnie w szufladzie ;-) jak nie dwa luxeony

1W koloru bursztynowego - kupione w farnellu aby zrobic na nich oswietlenie ciemni foto :)

wg katalogu Luxeona - niebieska przy wzroscie temperatury zlacza 25 do

100C traci jakies 5% strumienia.. ;-) no dobra, kazdy widzi co chce widziec ;-): z czerwona w zasadzie masz racje, ale nie przesadzajmy..
Reply to
Michal Baszynski .

A jakie to ma znaczenie w zwykłych zastosowaniach, skoro cena = 1% ceny luxeona?

I one mają taką sprawność, jak tu podawano, czyli z przedziału 30-70%? :)

Gdy zaglądałem na strony luxeona, to przy 100C na wykresie był chyba spadek o około 50%, a to było jakieś 2 miesiące temu. Może technologia poszła do przodu, ale chyba nie aż tak. Interesowałem się LED-ami 5-watowymi, nie wiem jak inne. Szum wokół tych LED-ów przypomina mi trochę gierkowską propagandę sukcesu :) Jak pojawią się białe LED-y o sprawności powyżej 5% i w sensownej cenie, to będę pierwszy w kolejce do sklepu.

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

a gdzie kupujesz zarowki halogenowe po 50groszy?

a przeczytaj, co sam napisales - tu byla mowa o 26lm/W a nie 70% sprawnosci. A takie juz mozna bez wiekszego problemu kupic.

to zalezy od materialu, czerwone akurat wypadaja tu nawet gorzej niz myslisz ;-)

Reply to
Michal Baszynski .

Epokowy jak epokowy - postep jest staly i co rusz sie slyszy o jakims podwyzszeniu.

formatting link
- 32% w UV. Co prawda jak widze "kwantowa" to szukam potwierdzenia w zwyklej sprawnosci.

Zielone. Bo juz czerwone spada do 200l/W - oko malo czule.

I o to mi wlasnie chodzi - ponoc sa lepsze, ale jakos kupic nie mozna.

Dobrze podkrecona ma 40lm/W. i 50h trwalosci :-)

J.

Reply to
J.F.

Po 50gr może nie, ale po 1zł już tak. W supermarkecie Obi, żarówki typu G4

12V 10W lub 20W, 10 sztuk za 9,99zł. Tych akurat nie kupowałem, bo miały żarnik poziomy a chciałem pionowy, niemniej widziałem żarówki w takiej cenie.

Mnie zaintrygowała sprawność z przedziału 30-70%, o której pisano tu wcześniej. Ale nawet i te "zwykłe" luxeony, o których piszesz, trudno gdziekolwiek kupić. Nie widziałem ich w żadnym sklepie.

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

A dasz rade ich zuzyc tak duzo ?

P.S. luxeonowi chyba wyrosla konkurencja:

formatting link

Bursztyn do ciemni ?

A one maja 26lm/W, czy jeszcze im ciut brakuje ?

J.

Reply to
J.F.

Ha, cos mi sie chyba pomylilo, ale wydaje mi sie ze niedawno tam wlasnie szukalem i bylo mniej wpisane.

J.

Reply to
J.F.

Popatrz na latarkowe - co poniektore maja az 15h :-)

Reply to
Michal Baszynski .

ja mowie o pojedynczych sztukach, we wcale nie tanim farnelu luxeony kosztuja ok. 8.5 funta/sztuke, im wiecej tym taniej A jak chcialem zarowke halogenowa do latarki kupic to cos ok. 5zl wolali, czyli 10% ceny luxeona a nie 1%.. Zarowka taka ma trwalosc 15h a luxeon 70 000h ;-)

nie dziwie sie, w Anglii coraz wiecej nawet autobusow miejskich ma tylne lampy na LED-ach. Czyli rynek jest, mozna zarobic. A luxeon to ponoc spolka powolana kiedys razem przez Philipsa i Agilenta, czyli konkurencje Osramu.

papiery multigradacyjne sa wg producenta czule do 550nm, bursztyn to typowo u luxeona 590nm, polowkowa szerokosc widma 14nm, czyli powinno byc. Ludzie i zoltych LEDow z powodzeniem uzywaja, zawsze mozna pana Schwarzhilda o pomoc poprosic ;-)

1W luxeon koloru red/orange ma strumien typ 55lm, bursztynowe typ 36lm, czyli jednak troche wiecej niz te 26lm/W ;-)
Reply to
Michal Baszynski .

ale nie 1-2W Zobacz ile kosztuje zarowki halogenowe do latarek.. :-(

Reply to
Michal Baszynski .

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.