Wyświetlacz cyfrowy

Aug 23, 2006 13 Replies

Witam Mam taki problem. Potrzebuję zmienić archaiczny (strasznie badziewiasty) wyświetlacz obrazujący stan przełącznika (cyfry 0 - 4, żarówki podświetlające) na jakiś ładniejszy. Wymyśliłem wyświetlacz cyfrowy taki dość duży wyświetlający cyfry jak np. w zegarku. Czy ktoś może rzucić jakimś linkiem do kitu, AVT, Vellman czy coś? A może gotowy schemat?


Kiedys w PC-tach byly stosowane wyswietlacze wskazujace aktualny zegar. Byl to banalnie prosty modul z wyswietlaczem i kupa zworek do ustawienia wyswietlanej wartosci. Byly dwa tryby - normalny i turbo wiec wyswietlane byly 2 wartosci.

To może ja doprecyzuję. Jest przełącznik 5 pozycji od 0 do 4. Stan tego przełącznika obrazują kontrolki w postaci 5 żaróweczek. Wygląda to jak .... badziewie. Chcę wyświetlacz 7 segmentowy zamiast tego. Sterowanie wiadomo jak: 6 kabelków do żarówek, masa + 5 sygnałowych, tego nie da się zmienić. Można jedynie wywalić żarówki i dać kawałek płytki z wyświetlaczem. Potrzebuję prosty schemat jak przełożyć sygnały z kabelków (12V) na cyferki.

Sposob skomplikowany - dwa scalaki - koder na BCD i potem dekoder BCD na kod 7-segmentowy. Sposob mniej skomplikowany - procesorek, np. AT90S2313 + maly programik do wyrzezbienia w 5 minut. Sposob najmniej skomplikowany (bo ja wiem) - matryca diodowa bedaca dekoderem kodu 1 z 5 na kod 7-segmentowy.

I chyba najlepszy ten ostatni - potrzeba 6 (0) + 2 (1) + 5 (2) +

5 (3) + 4 (4) (razem 22 diody) dowolnych malych diodek na 12V i 20mA.

Idea prosta - z kabla '0' przez diody podlaczamy te segmenty ktore tworza cyfre 0 (jest ich 6 stad 6 diod dla zera). Z kabla '1' do dwoch segmentow wyswietlajacych jedynke (2 diody) itp. Wyswietlacz wspolna katoda (jesli te

12V jest plus). Oczywiscie jeszcze jakies rezystory, najlepiej 7 sztuk, po jeden na segment.

Dnia Wed, 23 Aug 2006 14:41:10 +0200, Krzysztof Rudnik napisał(a):

Oj, chyba szybciej będzie polutować 74148 z 7474 + 7 rezystorów i 7805 :)

Pozdrawiam Marcin Stanisz

Z komputera mi to wyjąłeś ;-)))

formatting link
Godne polecenia także ze względu na montaż - jeśli nie da się zrobić płytki montażowej.Wtedy diody lutujemy bezpośrednio na drutach "0", "1" itd."w powietrzu", obok siebie i obciągamy koszulką termokurczliwą - zrobią się takie kokony.

Roman

Jeszcze 5 diod by uzyskac zasilanie.

Brakuje diody D5 :)))

Był podwójny klik i D5 nakryła się D6 ...

Roman

Dnia Wed, 23 Aug 2006 15:16:34 +0200, Krzysztof Rudnik napisał(a):

No to wersje CMOS-owe: CD40147B i ten drugi ;) Wtedy nie ma 7805 i diód :)

Pzdr Marcin Stanisz

Hello, Marcin Stanisz.

I zastosować wyświetlacz z wbudowanym od razu dekoderem :)

Sławek

Przy założeniu, że wyświetlacz jest zielony lub żółty, układ da się zrobić z

6 rezystorów i 10 diod.

O kurde nie wiedziałem, ze tyle osób się zaangażuje w wydawałoby się banalny problem. Wszystkim bardzo dziękuję, szczególnie tym którzy polecali Atmelka

  • program. To takie strzelanie z armaty do wróbli po mojemu.... Ten sposób powyżej sprawdzę, wydaje się najprostszy, a takie są najlepsze chyba nie?

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required