Wyświetlacz

Na stronie

formatting link
ciekawy projekt wyświetlacza podłączanego do portu LPT komputera. Znalazłem u siebie wyświetlacz o oznaczeniu WM-C1602Q -1YLYa, podłączyłem pierwsze 14 pinów (w wyśw. jest 15) tak jak jest na schemacie. +5V wziąłem z zasilacza komputera. Wyświetlacz działa, ale nie pokazuje tego co powinien, tylko wszystkie punkty robią się czarne, a po chwili od prawego górnego rogu zaczynają znikać. Niezależnie od tego co wysyłam na port LPT. Moje pytanie brzmi jak podłączyć ten wyśw. i jak nim sterować. Wszystkie strony w google są albo po rosyjsku albo po niemiecku, a ja tych języków nie znam.

Reply to
Marek Jakimowicz
Loading thread data ...

Użytkownik "Marek Jakimowicz" snipped-for-privacy@interia.pl napisał w wiadomości news:ccsslg$gvp$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl

formatting link
Oznaczenia:
formatting link
- Wintek M - Standard LCM (Liquid Crystal Module) C - Character

16 x 2 Q - obudowa kontrolera 1 - Tempearture Range: General Purpose; View angle: 6 o'clock Y - STN Yellow L - LED Backlight Y - yellow/green LED a - sample version

Na oko najbliższy będzie ten: WD-C1602Q-6YLYc

formatting link

Tzn. działa czy nie działa? Pokazuje jakieś znaki?

Czy dobrze podłączyłeś piny ? Standardowo moduły z podświetleniem mają 16 pinów, tzn. 14 + 2(podśw. na pinach 15,16), ale...:

- Numeracja bywa dziwna, tzn. np. 16,15,1,2,3....13,14

- Podświetlenie może być zasilane bezpośrednio z Vcc modułu ale wtedy na module znajdują się rezystory ograniczające prąd + parę lutowanych zworek umożliwiajacych zamostkowanie rezystorów i skonfigurowanie źródła zasilania (15/16 lub Vcc/GND)

Jaki potencjał podajesz na Vlcd? Najczęściej powinno być ok. Vdd-Vlcd=4.5V..5.0V czyli Vlcd na poziomie 0...0.5V. Czy to napiecie jest stabilne?

Na temat sterowania LCD z HD44780 itp. znajdziesz w sieci TONY materiałów. Również po polsku.

formatting link
Zobacz też "SmartieLCD"
formatting link

Reply to
Marek Dzwonnik

Zaraz będę sprawdzać.

Napewno działa.

Tu leży problem.

ten ma 15 i 2 z boku do podświetlenia.

Ten ma ładnie ponumerowane od 1 do 15.

No takie jakie daje komputer w czasie pracy. Czyli chyba stabilne.

A to dlatego nic nie mogłem znaleźć. Poprostu trzeba było wpisać HD44780

Jeśli interesują Cię zjęcia tego wyświetlacza to:

formatting link
- pród
formatting link
- tył Niestety słaba jakość, bo robiłem telefonem.

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

Marek Jakimowicz

Reply to
Marek Jakimowicz

Zrobiłem parę zdjęć tego wyśw. podczas pracy

formatting link
Czy zpotkał się ktoś z takim zjawiskiem? Zrobiłem wszystko według informacji i nadal żadnych efektów. Znalazłem jeszcze inny wyśw 1 rząd na 16 znaków. Przylutowałem tak samo jak ten poprzedni i też nic z tego niema. Co ja robię źle? Używam programu który teoretycznie powinien jakiś tekst na wyświetlaczu pokazać.

Marek.J

Reply to
Marek Jakimowicz

Użytkownik Marek Jakimowicz napisał: [...]

laczysz uklad na pale (vide pierwszy Twoj post w tym watku) nie zastanawiajac sie na ktorej nozce jakie sa sygnaly poszukaj dokumentacji ukladu sterujacego LCD a konkretnie jego wyprowadzen i polacz zgodnie z opisem tekstowym

Reply to
AlexY

Wysyłając taki oto zestaw znaków dnia 04-07-15 21:39 AlexY nakarmił(a) stado głodnych newsserwerów:

Akurat tutaj pinologia HD44780 się nie przyda bo na tym module jest to płatek krzemu zalany żywicą. Ale dokumentację samego wyświetlacza bardzo łatwo zanleźć, wystarczy wiedzieć kto tym w Polsce handluje:

formatting link
;-)

Reply to
badworm

Pooglądałem i zastanawiam się: co to jest "LED A"?

Reply to
Marek J.

Użytkownik "Marek J." snipped-for-privacy@interia.pl napisał w wiadomości news:cd8net$eal$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl

LED-anoda. Prawdopodobnie katody wypuścili na wspólną masę całego modułu.

Reply to
Marek Dzwonnik

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.