Wykonanie płytek dla układów SMD

Witam,

Czy już w pierwszych próbach wykonania płytki metodą papier kredowy (lub folia TES) + żelazko, jestem w stanie uzyskać grubość ścieżek dla układów scalonych SMD (konkretnie obudowa TSSOP, nóżka ~0.3mm, 16 nóżek na ~4.5mm)? Czy będę musiał się nieźle podszkolić, by zrobić coś takiego?

Pytam dlatego, bo robiłem próby metodą pisakową (od lat w ten sposób wykonuje płytki, ale pierwszy raz dla scalaków smd) i wyszło średnio:

formatting link
niewiele widać bo to skan słabym skanerem...) Widoczny u góry czarny pasek ma długość 5.5 mm. Pierwsze 6 ścieżek (od lewej) wyszło idealnie. Dalej widać problem z uzyskaniem równomiernego odstępu. Gdybym się jeszcze trochę pobawił to myślę, że coś dobrego z tego wyjdzie - wyniki są średnie, ale obiecujące. Ale może łatwiej i lepiej wyjdzie z żelazkiem, tylko nie chcę przeprowadzać kilkanaście prób, szybciej prawdopodobnie uda mi się dopracować technologię pisakową... :)

Proszę o porady.

PS Spalony scalak pochodzi z PC-towego napędu dyskietek... :)

Reply to
Dykus
Loading thread data ...

No tak ale 16 na 4,5 to daje nóżkę co 4,5/15=0,3mm czyli nóżki będą znacznie węższe a tym samym wymagane ścieżki i odległości. Powiem tak, wykonałem takich płytek aż 3 :))). Na pierwszej próbnej zrobiłem ścieżki od 8-30 mils szereg ścieżek 10mils położyłem w odległości pomiędzy krawędziami również 10mils i wyszło wszystko bardzo dobrze (pierwszą popsułem przy termotransferze a drugą już wytrawiłem). ścieżki 8mils również wyszły ok. (ponoć możliwe bez problemu jest wykonanie

6mils ścieżek). Pozostałe 2 płytki miały już bardzo grube ścieżki więc Ciebie już to nie dotyczy. Myślę że jak popsujesz z 2 płytki 3 powinna już wyjść ok. :). Nie wiem jednak czy do takich odległości i rozmiarów ścieżek ta metoda się nadaje, bo wychodzi że ścieżka u Ciebie musiała by mieć w okolicach 5mils i odległość też ok. 5mils a nie jak piszesz 0,3mm (ok.11mils) nóżka). Myślę że tu jednak doradzą już bardziej zaawansowano.

Pozdrawiam Darek

P.S. Poszukaj poniżej wątku "jest kurs o robieniu płytek" można ściągnąć pdf który opisuje dość dobrze w jaki sposób wykonać płytkę.

Reply to
Predator

Witam,

Dnia 04-02-02 (poniedziałek) o 08:44, 'Predator' napisał(a):

Przepraszam, pomyliłem się. Nóżek nie jest 16 tylko 8 (w sumie jest 16 i to mnie zmyliło) i jak będzie tak, że ścieżka będzie miała ~0.3mm i odstęp między nimi ~0.3mm (co da w sumie ~5mm) to będzie dobrze. Problem jest taki, że nie mam przyrządu, by zmierzyć takie ścieżki i wszystko mierzę zwykłą linijką. :)

Gdzie mogę znaleźć jakiś przelicznik mils -> mm (lub cal)? Patrzałem nawet w programie do projektowania płytek, to tam wymiary są w calach (lub mm). :)

Ok, dzięki. Narazie chcę się zorientować czy to w ogóle da radę...

Reply to
Dykus

Witam,

Dnia 04-02-01 (niedziela) o 21:59, 'Dykus' napisał(a):

Tak jak już pisałem, nóżek jest 8, a nie 16. Przepraszam za błąd.

Reply to
Dykus

no czyli ścieżka około 12mils i odległość podobnie.

no dobra masz przelicznik, 1 mils jest to jedna tysięczna cala, czyli cal=25,4mm, czyli 1mils to 0,0254 mm.

Przy takich ścieżkach to z mojego doświadczenia mogę napisać że da radę i to bez robienia 100 sztuk próbnych. Jak pisałem może pierwszą i drugą popsujesz (jak zrobisz zgodnie z opisem do którego cię odesłałem to pewnie żadnej nie popsujesz) a trzecia będzie ok :). Ty potrzebujesz 12mils a ja zrobiłem 8mils jako drugą i wyszło idealnie. Moja rada, nie stosuj na początku własnych patentów i uproszczeń ponieważ przez to ja pierwszą płytkę sp.... Zrób zgodnie z tym opisem a będzie ok. Ponoć najlepiej nie szukać nigdzie papieru a wykorzystać zadrukowaną stronę z gazety z papieru kredowego i na tym wydrukować wzór płytki. Ma ponoć tą zaletę że łatwo usunąć papier ponieważ nie ma problemu z rozmoczeniem. Piszę ponoć ponieważ sam tego nie testowałem, ale zamierzam teraz tak zrobić.

Pozdrawiam Darek

Reply to
Predator

Użytkownik "Dykus" snipped-for-privacy@poczta.fm napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@poczta.fm

Czyli typowy raster 0.65mm. Da się, choć może nie za pierwszym razem. Drukarka musi mieć min. 600dpi czyli odpadają np. stare a dobre HPII/HPIII/HP4L 300dpi a także ksero z wydruku.

Dla ustalenia uwagi: pady "żelazkowe" pod kość w rastrze 0.5mm wyglądają tak:

formatting link

1mils = 1 mili_cal = 1/1000 cala
Reply to
Marek Dzwonnik

Użytkownik "Dykus" snipped-for-privacy@poczta.fm napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@poczta.fm

Piotr Nabielec napisał i udostępnił niedawno w sieci, łopatologiczny kurs metody żelazkowej. Polecam. ( Dobrze napisane. "Zatwierdzone przez babcię" ;-)) ) http://213.227.74.104/Eloy/lub:

formatting link
Możesz również poczytać EP5,6,7/2003

Reply to
Marek Dzwonnik

ja robiłem papierotransfer i wyszło ok - pytanie jakie dokładności potrzebujesz

Reply to
invalid unparseable

Witam,

Dzięki wszyskim za pomoc. W piątek postaram się przeprowadzić pierwsze próby. Pytałem w ksero - wydruk z pliku komputerowego (bo drukarki laserowej nie posiadam) kosztuje 40gr, więc da się przeżyć... :)

Reply to
Dykus

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.