Wydajność prądowa RS232 i LPT

Szanowni Grupowicze,

Czy istnieje jakiś oficjalny dokument stwierdzający, ile mA można pobierać z portu RS232 oraz LPT? Googlowałem trochę i nic nie znalazłem. Najbardziej prądożerny układ sterowany z linii DTR pobierał 10 mA...

Pozdrowienia,

Reply to
Lukasz Komsta
Loading thread data ...

On Behalf Of Lukasz Komsta

Nie, bo to są linie sygnałowe, a nie zasilające. Ich wydajność prądowa jest niejako "wtórna" i zależy od danego układu scalonego. Rozumiem, że piszesz o portach z peceta. Ale jakich? Te na karcie ISA, miały kolosalną wydajność w stosunku do portów na MB, a te z kolei były nie do pobicia przez porty w notebook'ach. No to i na tyle, jeśli chodzi o konkretne mA. ;-)

pzdr Artur

Reply to
ziel

Pewnie nie znajdziesz - również z mojej praktyki wynika, że jest to różnie w różnych wykonaniach - stare płytki ISA I/O (np 2xRS232 + LPT) , na PCI, na MotherBoardach etc.

Stosowane są jednak układy samozasilające się z portów (choćby programatory takie jak SI-Prog) , klucze sprzętowe, konwerterki schowane w samej wtyczce. Skutek jest taki, że ukłądy te raz działają dobrze a w innych PCetach nie bardzo (skargi na PonyProga).

Zawsze jest to skonstruowane tak, że z linii danych, strobów itd. przez diody (im więcej tym większy prąd) są pobierane prądy na kondensator elektrolityczny i ten punkt stanowi źródło zasilania danego podukładu. Np. w LPT dajesz 12 diód (lepiej shottky) od wszystkich sygnałów wychodzących z komputera i elektrolit 47mikro/6,3 V - masz w ten sposób źródło około 4,8 V / kilkanaście mA - można tym zasilić jakiś mały układzik.

Roman

Reply to
Roman

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.