Wolne ładowanie akumulatora

Witam.

Mam 45Ah akumulator z samochodu, strasznie stary model, ma ze 20 lat. Ale zalany pierwszy raz zostal u fachowca dopiero rok temu, wiec zasadniczo jest nowy. Zreszta sprawuje sie bez zarzutu i daje zycie Poldkowi ;-)

Jednak zdarza sie, ze musze go wyciagnac z samochodu i podladowac/naladowac (alternator polecial), a wtedy podlaczam go do automatycznego protownika firmy Hallford. Domyslam sie, ze to jakies straszne cudo, przywieziony z UK.

Co mnie niepokoi? Otoz prad ladowania zmienia sie w czasie, np. teraz jest to ~1.5A (mierzowe multimetrem wpietym w szereg), kiedys widzialem 3A, co jest beznadziejnie wolne. Akumulator byl mocno wyladowany i w ten sposob bede go musial trzymac conajmniej 24h! Spokojnie sobie bombelkuje (ale nie bulgoli), akumulator jest minimalnie cieply (ale nie goracy), tylko ze ten czas mnie dobija. Prostownik nie ma zbyt wielu opcji baterie normal/sealed oraz bike/other, a naladowanie sygnalizuje zmiana diody z koloru pomaranczowego na zielony. Kiedys ladowalem inny akumulator i zajelo to raptem pare godzin, a tu jakas masakra...

Co jest tego przyczyna? Mam niekompatybilny akumulator? ;-) Alternator nie ma z nim problemu, za to ten prostownik traktuje go jakos ulgowo... Pomysly?

Reply to
Adam 'Adak' Kępiński
Loading thread data ...

A jakie wtedy jest napięcie na aku ? "Inteligentna" ładowarka zmniejsza prąd, gdy napięcie wzrasta do stanu: 'naładowany'. Może ten aku ma taką usterkę (powiększony opór wewnętrzny), że napięcie na nim szybciej idzie w górę, mimo że nie jest tak naprawdę naładowany ?

Roman

Reply to
Roman

Obecnie 14.35 i zdaje mi sie ze jeszcze rosnie.

Przyznam ze o tym myslalem, ale... czemu ma miec powiekszony opor wewnetrzny? Faktycznie uszkodzenie czy inna (stara) budowa?

Jak mowie - innych minusow aku nie ma i dziala dobrze.

Reply to
Adam 'Adak' Kępiński

Może jednak długi okres hibernacji jakoś tam kiepsko wpłynął na obecny jego stan?.

Sprawdź w autku napięcie aku: podczas pracy rozrusznika nie powinno spadać poniżej 9V . Potem podczas pracy silnika przy zmiennych obrotach napięcie na aku nie powinno się wahać o więcej niż ok. 1 - 1,5 V , tzn jeśli aku jest np. wyładowany do < 11 V to napięcie na nim nie powinno wzrastać nagle do np. 13V po "dodaniu gazu".

Roman

Reply to
Roman

Adam 'Adak' Kępiński napisał:

Zwróć uwagę co to za prostownik. Masz ustawienie prądu ładowania albo pojemności akumulatora? Jak nie to jak ten prostownik ustala prąd ładowania? Pewnie leci na ustalonych na stałe parametrach. Skąd ma niby wiedzieć jakiej pojemności akumulator podłączyłeś?

Reply to
szod

Dużo piszesz o prądzie a nic o napieciu? Przy jakim napięciu ma te 1,5A? Jeśli blisko 14,5V to akumulator jest pełny i wiele więcej już mu nie wrzucisz.

Reply to
ici

Roman snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Tak to było w Maluchu ze słabiutką prądnicą. W "dorosłych" autach alternator o wydajności rzędu 100A w ciągu sekundy wymusi na akumulatorze pełne, no może o drobny ułamek volta mniejsze napięcie, niewiele zależne od obrotów. Wmak

Reply to
Wmak

Użytkownik " Wmak" snipped-for-privacy@gazeta.SKASUJ-TO.pl> napisał w wiadomości news:gcg16e$24$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Adam ma zdaje się Poldka ....

Roman

Reply to
Roman

To ejst ustawienie bike/other. Bike - mala pojemnosc other - (samochod) duza.

Jednak w przypadku teog akumulatora zmiana pozycji rpzelacznika nie wplywa na zmiane pradu, pewnie mniejszym ladowac juz nie potrafi :>

Reply to
Adam 'Adak' Kępiński

Pytanie czemu w innym akumulatorze po naladowaniu diodka zmieniala kolor i wylaczala ladowanie, a tutaj dociera do ~14.45V i "laduje" (1.5A) dalej...

Reply to
Adam 'Adak' Kępiński

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.