Wejścia bezpotencjałowe

Zaintrygowały mnie kiedyś w opisie jakiejś centralki, czy kontrolera wejścia bezpotencjałowe. Zanotowałem sobie, aby ustalić co autor miał na myśli. Miałem kilka hipotez:

- izolowane od urządzenia czyli nie połączone z potencjałem urządzenia,

- mające na wejściu cały czas 0V (no prawie) a mimo to wykrywające, że zostały zwarte z masą,

- nie podwieszone - czyli urządzenie nie podaje na nie potencjału - potencjał trzeba podać z zewnątrz.

Przed chwilą trochę poszukałem i wychodzi mi, że wejścia bezpotencjałowe to chyba zwykłe wejścia podwieszone w urządzeniu do jakiegoś napięcia - czyli takie na których panuje jakiś potencjał.

Czy tylko mnie dziwi ta nazwa? P.G. P.S. Miewam czasami problemy ze zrozumieniem skąd się biorą pewne określenia w elektronice. Np. skoro tranzystor otwarty przewodzi, a zamknięty nie przewodzi to dla spójności wyłącznik otwarty też powinien przewodzić, a zamknięty nie przewodzić. Dlatego nigdy nie używam do tranzystora określeń otwarty i zamknięty. P.G.

Reply to
=?windows-1250?Q?Piotr_Ga=B3ka?=
Loading thread data ...

Dokładnie. Nie wymagajš podania na nie potencjału (zewnętrznego napięcia) by zmienić ich stan. Ustawiane sš zewnętrznym stykiem biernym, "bezpotencjałowym" np: przekaŸnika.

Paweł

Reply to
pawel

W dniu 2014-12-10 o 20:31, Piotr Gałka pisze:

Też na początku zastanawiałem się jak bez napięcia można wykryć zwarcie na takim wejściu, potem pomierzyłem i okazuje się że jednak napięcie jest. Czasami jednak da się bez napięcia. Kiedyś miałem taki przypadek że kable sygnałowe szły blisko przewodów zasilających oświetlenie w kuchni, i jak ktoś wchodził zrobić herbatę to potrafił odpalić przy okazji rolety w sąsiednim pomieszczeniu. PS Anglicy nazywają takie wejścia "dry contact", też nie do końca wiadomo o co kaman :)

Reply to
Piotr Dmochowski

Użytkownik "Piotr Dmochowski" <imie snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:5488c543$0$2150$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Ktoś zaoszczędził na RC lub kilku linijkach kodu :)

Nie miałbym specjalnych wątpliwości - podobnie jak u nas suche fakty (że samo w sobie i nic więcej).

A może tak: mokry (rtęć) styk ładnie łączy bez odbić - nie wymaga filtracji. suchy styk daje odbicia i wymaga filtracji na wejściu. Czyli wejście dry contakt to wejście radzące sobie z tymi odbiciami - czyli informacja dla użytkownika, że projektant nie zaoszczędził na RC czy paru linijkach kodu :)

W określeniu wejście bezpotencjałowe brakuje tego contakt. Jakby było wejście styku bezpotencjałowego nie byłoby żadnych wątpliwości. Nigdy nie przeglądałem opisów różnych urządzeń. Z pojęciem wejście bezpotencjałowe spotkałem się pierwszy raz. Z tego wnioskuję, że to względnie nowy wynalazek. Myślę, że ktoś kto to pierwszy użył się co najmniej nie popisał. P.G.

Reply to
=?windows-1250?Q?Piotr_Ga=B3ka?=

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.