MOSFET z centralki alarmowej: zamiennik

Padł mi w centralce alarmowej, w okolicy zasilania akumulatorowego, MOSFET STP16NE06:

formatting link
Jest chyba trudno dostępny. Obudowa TO220. Czy wróżąc z fusów można powiedzieć, że np. taki zamiennik będzie OK?
formatting link
Jakieś inne propozycje? Niestety, schematem centralki nie dysponuję.

k.

Reply to
Krzysztof Gajdemski
Loading thread data ...

W dniu 2020-06-28 o 22:53, Krzysztof Gajdemski pisze:

Może być. W zasadzie każdy w obudowie TO-220, Id >20A , VGS(th) - 4Vmax i im mniej tym lepiej, RDS(on) < 0,1om. I wtedy masz pewność, że gorzej nie będzie. O ile tranzystor pracuje jako przełącznik, bo jak w jakiejś przetwornicy to już różnie może być, są inne istotne parametry.

Reply to
Jary

Jest Mon, 29 Jun 2020 08:52:41 +0200, Jary pisze:

Jasna sprawa. Dziękuję za info!

Raczej tylko przełącznik. Moim zdaniem po prostu przełącza źródło zasilania sieć/akumulator. Wygląda na to, że zwarły mu się nóżki G i S temu tranzystorowi…

k.

Reply to
Krzysztof Gajdemski

W dniu 2020-06-29 o 09:58, Krzysztof Gajdemski pisze:

No to może być, Ale jest też możliwe, że spadło napięcie zasilania i nie dostawał odpowiedniego napięcia sterującego, jego RDson było duże i się zbyt "zagrzał", bo nie był do końca otwarty. Jeżeli i tak musisz kupować to wybrał bym z jak najmniejszym Vgth, jak najmniejszym Rds. Coś może z Infineona IRLR. Na TME możesz przefiltrować po obudowie, kanale N, itd.

Reply to
Jary

Jest Mon, 29 Jun 2020 10:31:43 +0200, Jary pisze:

Mądrego to dobrze posłuchać. Bardzo dobry trop. Otóż centralka zasilana jest (przez trafo) 17 VAC. Tenże najwyraźniej uległ uszkodzeniu i (pod obciążeniem) na zasilaniu centralki napięcie spadło do ok. 9 V. Jak pisałem, nie ogarniam całości schematu tegoż szpeja, ale jest IMO bardzo prawdopodobne, że w takich właśnie warunkach wystąpił wspomniany deficyt napięcia. Trafo wymieniłem i w tej chwili parametry zasilania są w normie.

Co do serii IRLR* to jakoś nie poszczęściło mi się wyszukiwanie w TME, ale znalazłem taki:

formatting link
Vgs(th) min/max, jak w oryginale. Swoją drogą, to chyba w TME nie można filtrować akurat po tym parametrze?

k.

Reply to
Krzysztof Gajdemski

Naprawdę? A podjąłeś choć minimalny wysiłek?

formatting link
[...]

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Jest Mon, 29 Jun 2020 21:08:56 +0200, RoMan Mandziejewicz pisze:

Owszem. Jednakże szukając w oznaczeniach (nie tylko w TME) zawsze wklepywałem gdzieś to nieszczęsne „E”, np. P16NE (tak jest oznaczony mój oryginał) etc. Nie będę tu już opisywał ciągu przyczynowo-skutkowego, który w efekcie skierował mnie na wyboistą – choć jak się zdaje prowadzącą do celu – drogę poszukiwania zamienników. Słowem: tak, wydaje się, że minimalny wysiłek został tu podjęty. Jednocześnie ze skruchą przyznaję, że samodzielne poszukiwania można było przedłużyć. Pośpiech mój podyktowany był jednak troską o całkiem jeszcze do rzeczy kosiarkę, która pozostawiona bez nadzoru systemu alarmowego mogłaby stać się łupem grasujących tu i ówdzie bezwzględnych rzezimieszków.

Dzięki.

k.

Reply to
Krzysztof Gajdemski

Jest Mon, 29 Jun 2020 22:46:53 +0200, RoMan Mandziejewicz pisze:

Auć. Chciałem się odegrać informacją, że za to na Mouserze (na którym też szukałem!) to już na bank go nie widać, ale teraz patrzę: jest jak byk w ramce „Alternatywne pakowanie”. Rzeczywiście zaćmienie jakieś straszne, szkoda gadać. :(

k.

Reply to
Krzysztof Gajdemski

To jakiś staroć 60V/100mOhm. Z datasheet żadne cudowne własności nie wynikają (V_TH, Q_GS i okolice), a producent oznaczył go jako obsolete. Przypuszczam, że cokolwiek nowszego w jego miejscu zadziała.

Zależy, co on w tej centralce robi. Nie chodzi o schemat, tylko o ustalenie funkcji. Jeśli on tam pełni rolę wolno kluczowanego przełącznika, to bym rozważył użycie tego:

formatting link
Będzie się próbował bronić podczas przeciążania/zwarcia.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Niemniej, wiesz też, że ten konkretny model tranzystora padł w Twoim urządzeniu i nie ma powodu zakładać, że nowy egzemplarz też nie padnie. Urządzenie ma więc jakiś błąd konstrukcyjny i warto zrobić mu jakąś choćby szczątkową analizę mechanizmu awarii. Tranzystory nie padają same z siebie.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Ano. Już zostałem (słusznie) upomniany, że bez problemu można znaleźć STP16NF06 i taki też wstawiłem. Efekt średni – ale o tym w innym poście.

Dzięki!

k.

Reply to
Krzysztof Gajdemski

Naturalnie zdaje sobie z tego sprawę. Centralka pracowała ok. 10 lat, niestety nie jestem pierwszym właścicielem, a swoje widać przeszła. W 100% przyczyny uszkodzenia tranzystora nie ustaliłem, ale wątku było wspomniane, że mogło tak się stać z powodu problemów z zasilaniem. Już po awarii wymieniłem:

- trafo, które zamiast 16 VAC dawało niecałe 9 (nie wiem co się w czymś takim może zepsuć, a jednak),

- podejrzane kondensatory w okolicach zasilania (chociaż te, które mogłem pomierzyć miały poprawne pojemności),

- na końcu odkryłem problem z przedmiotowym tranzystorem, który został wymieniony na STP16NF06.

W efekcie centralka „widzi” akumulator (nie sygnalizuje już błędu, wewnętrzna diagnostyka wykazuje poprawne napięcie po jego przyłączeniu), jak na razie nic się nie pali. I tyle dobrych wiadomości. Podtrzymywanie z baterii nadal nie działa, po odłączeniu AC wszystko gaśnie… Staram się wnikać bardziej w budowę części zasilającej, ale ze względu na brak doświadczenia z takimi układami istnieje spora szansa wywieszenia białej flagi. Niemniej dzięki za zainteresowanie.

k.

PS Gdyby kogoś interesowały personalia pacjenta, to jest to takie egzotyczne coś:

formatting link

Reply to
Krzysztof Gajdemski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.