Waga 150kg domowej roboty

Jak się na pomiarach nie znasz, to się za to bierz, ale licząc się z porażką. Własnie dlatego, każdemu marzy się tanio i dokładnie, a to się tak, co widać po rynku, nie da. Chcesz dokładnie, takie kup urządzenie. Zrobienie urządzenia pomiarowego o klasie dokładności 0.1% to już jest spore wyzwanie inżynierskie, np. skąd wziąść w warunkach amatorskich wzorzec masy o klasie lepszej niż 0.1%. Dla zobrazowania, na 1kg wody to różnica zaledwie 1cm3. Da się,tylko trzeba mieć narzędzia i wiedzę. K.

Reply to
John Smith
Loading thread data ...

Dnia Sat, 07 Dec 2013 21:23:26 +0100, janusz_k napisał(a):

A problem zaczyna się w momencie kiedy nam przychodzi przykleić ten tensometr :) i to tak by klej nie pełzał ani nie kruszył się i to w ciągu dłuuuugich lat.

Reply to
Jacek Maciejewski

Nie sądzisz że robiąc taki pomiar kilkanaście razy dziennie od 40 lat dobry lekarz jest w stanie rozpoznać pacjenta z nadciśnieniem od takiego zdrowego bardzo dobrze spuszczając ciśnienie szybciej niż ty, a to czy masz 150/90 czy 151/91 nie ma absolutnie znaczenia bo masz mieć 115/60 :-)

Reply to
Pszemol

W dniu 07-12-2013 07:37, Jack pisze:

Dlatego taka waga kosztuje właśnie 50, a nie jak Bosch czy Beurer – 250 zł. Porządne wagi mają po prostu więcej czujników. Tandetne mniej. Reszta to już cena jakości i renomy producenta. Sam podobnej nie zrobisz, ale gdybyś się jednak zdecydował, to rób foto bądź video DIY na wypadek, gdyby jakimś cudem Ci się to udało. :)

Reply to
Zakonspirowany

W dniu 2013-12-08 16:09, Jacek Maciejewski pisze:

To już w ogóle bez sensu żeby nie znając się na rzeczy kleił tensometry foliowe. Jeszcze w miarę sensowne jest zastosowanie tensometru belkowego czy jakiegoś sworznia tensometrycznego.

Reply to
Mario

W dniu 2013-12-08 14:37, janusz_k pisze:

po pierwsze kup porządny miernik, a nie chińszczyznę. Po drugie precyzyjne oporniki da się kupić bez większego problemu, wysokostabilne scalone źródła napięcia odniesienia 4,096/5/10V odniesienia też. Myślę, że jak ładnie zagadasz, to na jakiejś uczelni wyższej bez problemów powinni ci porządnym przyrządem takie źródełko zmierzyć. Konserwatysta może też poszukać ogniwa Westona z jakiegoś demobilu, tylko trzeba by mieć pewność, że nie było wywracane/wstrząsane. Lub samemu zrobi ;-)

Reply to
Michał Baszyński

Ok. Ale chyba odpuszczę, skutecznie mnie zniechęciliście :)

Jack

Reply to
Jack

W dniu 08.12.2013 o 16:24 Pszemol snipped-for-privacy@polbox.com pisze:

Wiesz może w hameryce tak, ale nie u nas, ja wiem jakie mam ciśnienie a lekarzowi wychodzi zawsze że mam 120/70 a to jest nieprawda.

Mówimy o błędzie większym niż mają ciśnieniomierze, tym bardziej że zanim pojawiły sie nadgarstkowe to mierzyłem rekawowym z mechanicznym manometrem i słuchawkami i doskonale wiem jak się mierzy i jakie błędy można popełnić.

Reply to
janusz_k

Ok. Ale chyba odpuszczę, skutecznie mnie zniechęciliście :) Myślałem, że tensometr w postaci aluminiowego bloczka będzie tańszy.

Jack

Reply to
Jack

Bardzo prosto, scalone wzorce napięcia lepsze od 0.1% są po parę $. Rezystory 0.1% są poniżej 1zł. Jak chcesz jeszcze dokładniej, to wzrost cen jest, ale nie dramatyczny. K.

Reply to
John Smith

W dniu niedziela, 8 grudnia 2013 17:31:41 UTC+1 użytkownik Jack napisał:

Bloczek musi być dokładnie wykonany i na nim jest naklejone 5 sztuk tensometrów. To jak może być tańszy?

Reply to
kogutek444

W dniu 2013-12-07 07:37, Jack pisze:

ja kupiłem używaną na allegro za 50zł markową wagę z centralnym czujnikiem mierzącym (nie 4 w 4 nogach), waży bardzo dokładnie i powtarzalnie

Reply to
fifak

A jakie masz?

Ale lekarz nie jest zainteresowany pomiarem dokładniejszym... On chce postawić diagnozę: masz lub nie masz nadciśnienia. Albo sprawdzić czy zaaplikowane lekarstwo działa wystarczająco dobrze lub czy trzeba zwiększyć dawkę. To czy jest 120 czy 122 naprawdę nie ma absolutnie żadnego znaczenia w diagnozie.

Reply to
Pszemol

W dniu 08.12.2013 o 23:09 Pszemol snipped-for-privacy@polbox.com pisze:

Teraz mniejsze 105-110/65, ale tak z 10 lat temu normalnie miałem ponad

140, mierzone na kilku ciśnieniomierzach wtedy jeszcze normalnych, a lekarze nie widzieli problemu, jest ok zawsze słyszałem, aż w końcu trafiłem na porządnego lekarza który powiedział że nie jest ok. Zmieniłem dietę i ciśnienie się obniżyło. 120/70 to teraz mam jak kawę wypiję i czuję sie tak 'nabuzowany' że aż mi w uszach szumi.

Ale on nawet nie jest w stanie takiej różnicy zobaczyć, dokładność odczytu ciśnieniomierza rtęciowego jest na takim poziomie a i to trzeba się odpowiednio przyjżeć aby błędu paralaksy nie było. Z tego co widzę to oni jak osiągną +-20mm to to jest max ich możliwości :)

Reply to
janusz_k

W dniu 2013-12-16 22:31, John Kołalsky pisze:

Przez google znalazłem

formatting link
się ma RS232

Reply to
Mario

W dniu 2013-12-08 16:34, Zakonspirowany pisze:

Taniochy mają 4 czujniki gdzie waga rozkłada sie "równomiernie" bądź nie :) Wystarczy maleńka nierównomierność podłogi, lub będzie w jednym miejscu miękka i różnica w pomiarach gotowa. Wystarczy wagę postawić na dywanie :)

Reply to
Jawi

W dniu 2013-12-16 23:25, Jawi pisze:

Waga postawiona na dywanie zagłębia się w niego. Dolna ścianka wagi podpierana jest częściowo przez materiał dywanu. Czujniki zbierające nacisk od nóżek dostaną słabszy sygnał i waga pokaże mniej. To nie ma nic wspólnego z nierównomiernym rozłożeniem się wagi między czujniki. A wracając do wielu czujników to właśnie cztery czujniki wagi dają większą dokładność, niż rozwiązanie przenoszące mechanicznie siły z czterech rogów do jednego wspólnego czujnika siły.

Reply to
Mario

W dniu 2013-12-16 23:50, Mario pisze:

Sorki, pieprzony avast po aktualizacji zaczął dopisywać śmieci.

Reply to
Mario

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.