Uziom

Czy tak działa elektrycznie uziom, gdy przerwane zostanie zero?

formatting link
prąd płynący przez mnie zależy od napięcia a to od miejsca w zależności gdzie się ciałem wepnę w dzielnik napięcia zrobiony z uziomu?

Jaka jest rezystancja na drodze N w gnieździe-uziom dom-uziom trafo/słup-N trafo? Bo wymagana rezystywność 10 omów*metr nic nie mówi.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski
Loading thread data ...

in <news:uvs9c3$ksi$9$Robert snipped-for-privacy@news.chmurka.net>

user Robert Wańkowski pisze tak:

tak

Nie powinieneś być konkurencyjny dla metali na drodze prądu najpierw miedź 2.5mm2, potem 16mm2, potem bednarka. Prąd powinien też wyzwolić bezpiecznik i ukrócić panowanie napięcia.

Reply to
PiteR

Dnia Fri, 19 Apr 2024 01:12:01 +0200, Robert Wańkowski napisał(a):

nazwane.

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu 19.04.2024 o 07:46, PiteR pisze:

Chyba ten bardziej odpowiada naturze rzeczy. "Opornik" uziomu domowego nie ma drugiego wyprowadzenie podłączonego, tylko suwak. :)

formatting link

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

Ciężko mi zrozumieć ten rysunek.

Elektrykiem nie jestem, ale na potrzeby pomiarów uziomu wyobrażam sobie to tak:

- gdzieś w ziemi jest magiczny, teoretyczny przewodnik o rezystancji zero

- każdy uziom wbity w ziemię ma do tego przewodnika jakąś rezystancję

Wtedy idea pomiarów rezystancji uziomu przy pomocy dwóch dodatkowych szpilek (puszczasz prąd przez jedną szpilkę i badany uziom, mierzysz napięcie między drugą szpilką i badanym uziomem) staje się oczywista.

Oczywiście szpilki muszą być od siebie oddalone, musi być kąt rozwarty między nimi a uziomem, itd., żeby rezystancja między szpilkami nie zafałszowała pomiaru. Gdzieś jest opisane, jak to poprawnie zrobić.

Reply to
Arnold Ziffel

W tej sytuacji musisz jeszcze uwzględnić, że z trafo idą trzy fazy, a w domu masz jedną. Coś między tymi pozostałymi dwiema fazami a zerem (teraz przerwanym) też jest. Dlatego przy przerwaniu zera możesz mieć wyższe napięcie między fazą a zerem -- druga faza podciąga to zero do siebie przez rezystancję odbiorników między nią i zerem.

Reply to
Arnold Ziffel

W dniu 19.04.2024 o 16:18, Arnold Ziffel pisze: > - gdzieś w ziemi jest magiczny, teoretyczny przewodnik o rezystancji zero > - każdy uziom wbity w ziemię ma do tego przewodnika jakąś rezystancję

Ten magiczny, teoretyczny przewodnik to uziemienie trafoka, z którego dostajesz 3 fazy i N 😉

L.

Reply to
Lisciasty

in <news:uvtdrk$ksj$9$Robert snipped-for-privacy@news.chmurka.net>

user Robert Wańkowski pisze tak:

Teraz rozkmiń sytuację, że na osiedlu domków ekipa elektryków była nawalona i wbili uziomy twój i sąsiada na ukos i w ziemi się zetknęły.

Pomimo, że utraciłeś N jesteś podłączony "idealnym" uziemieniem do N sasiada któremu się nie upaliło :)

Kazdy domek z uziomem poprawia ci rezystancję do N transformatora.

Reply to
PiteR

Nie, on też ma jakąś swoją rezystancję. Ale jeśli ją pominiemy, to możemy uznać, że tak. Tak to przynajmniej widzę, to jest uproszczenie tylko na potrzeby zrozumienia przeze mnie idei rezystancji uziemienia.

Reply to
Arnold Ziffel

W dniu 19.04.2024 o 21:07, Arnold Ziffel pisze: > Nie, on też ma jakąś swoją rezystancję. Ale jeśli ją pominiemy, to możemy > uznać, że tak. Tak to przynajmniej widzę, to jest uproszczenie tylko na > potrzeby zrozumienia przeze mnie idei rezystancji uziemienia.

No ma, ale bardzo małą. Nie wiem jak teraz bo nie siedzę w temacie, ale x lat temu przyjmowało się że uziemienie stacji trafo ma mieć wartość poniżej 1 oma, a zwykle dążyło się do wartości w okolicy 0,7. Czyli wartość pomijalna zważywszy na wymagania w domach gdzie dopuszcza się wartość poniżej 10 omów.

L.

Reply to
Lisciasty

W dniu 19.04.2024 o 23:16, Lisciasty pisze:

oma*m

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

W dniu 20.04.2024 o 08:13, Robert Wańkowski pisze: > oma*m >

L.

Reply to
Lisciasty

W dniu 20.04.2024 o 10:07, Lisciasty pisze:

Ok, to między czym a czym jest ten 1 om czy 10 w domu? Skoro przewód 10 mm2 na 2 om/km?

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

W dniu 21.04.2024 o 14:19, Robert Wańkowski pisze: > Ok, to między czym a czym jest ten 1 om czy 10 w domu? Skoro przewód 10 > mm2 na 2 om/km?

No jak mierzysz w domu to pewnie wypadkowa między uziomem trafoka, jakimiś uziomami sąsiadów, w przyłączach jak są itp. A co ma do tego przewód 10mm2? Prund w ziemi idzie przekrojem 1km2 ;)

L.

Reply to
Lisciasty

W dniu 21.04.2024 o 14:49, Lisciasty pisze:

No to te rzeczone 0,7 om to jako ciekawostka, a nie parametr. Takim będzie chyba ta rezystywność.

No tak.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

W dniu 21.04.2024 o 19:41, Robert Wańkowski pisze:

Jeśli mierzone od strony zasilania domu (sieci) to jak kolega napisał - wypadkowa.

Jeśli uziom LOKALNY i mierzony po ODPIĘCIU od szyny PE w domu to będzie rezystywność gruntu + odrobina jeśli chodzi o sam uziom.

...ciekawe założenie dotyczące GRUNTU (mając na myśli oddziaływanie prądu elektrycznego na materię: nie i organiczną). :D

Reply to
titanus

To ja przy okazji z pytaniem.

Ogródki działkowe. Instalacja stara, zaparszywiała, puszki porozwalane, woda się do nich potrafi lać, już trzy razy przewód w ziemi (akurat nie mój) się doziemił. Więc generalnie instalacja niepewna i do wymiany, ale czy będzie wymiana i prucie wszystkiego, czy nie, tego nie wiem. Pewnie będzie dopiero jak kogoś zabije albo jak się to rozleci już do końca.

W każdym razie do altany przychodzi L i PEN (czyli TN-C), wchodzi na licznik. Rozgałęzia się jeszcze do sąsiada (przed licznikiem, choć są działki, gdzie za, i jak sąsiad kosi to licznik kręci się u obu :D ale to nie mój problem, podobnie jak np. lampa podłączona przewodem antenowym, bo i taki kwiatek widziałem, ale chyba już to ogarnęli).

To, co za licznikiem, to już moja instalacja.

Moja instalacja polega na założeniu różnicówki i osobnego uziomu (i za różnicówką już normalne bezpieczniki na poszczególne obwody). Uziom to parę szpilek wbitych w ziemię. Rezystancja w sumie spora, nie pamiętam ile zmierzyłem, ale wyszło mi, że różnicówkę wybije (i wybija), ale bezpiecznika (B16, taki mam największy) nie da rady. Różnicówka typu AC (będę chciał zmienić na A lub B).

I teraz pytanie:

  1. Nie łączyć mojego uziomu z PEN w ogóle (czyli PEN użyty jako N -- wyspa TT)?

  1. Połączyć przed różnicówką (robiąc TN-C-S)?

Na razie nie łączyłem. Instalacja jest zaparszywiała, niepewna, nie ufam jej. Podłączę przed różnicówką, i niech się PEN przerwie lub upali, i się wtedy pozostałe altanki pozamykają przez mój uziom, smażąc go przy okazji (tu raczej nikt nie ma ani różnicówki ani nawet uziemienia, ewentualnie mogą mieć mostek z PEN).

Jak podłączę za różnicówką, to jeszcze gorzej, bo różnicówka nie spełni swojej funkcji. Więc to odpada.

Zgodnie ze sztuką byłaby opcja 2, prawda? Ale to chyba tylko przy założeniu, że uziom ma zdolność rozłączania typowego zabezpieczenia? W mnie w tej konkretnej sytuacji opcja 1 jest bezpieczniejsza.

Dochodzi jeszcze kwestia przepisów. Załóżmy, że kogoś na mojej działce porazi prąd (przebije faza na uziom, różnicówka nie zadziała, ktoś dotknie obudowy). Wejdzie prokurator. Czy w sytuacji 1 lub 2 mogę być pociągnięty do odpowiedzialności? Jak to podłączyć, żeby nie być? W ogóle zrezygnować z własnego uziomu i użyć opcji 2, ryzykując tak naprawdę, że zaczną mnie obudowy razić, jak się ten PEN upali?

Najbezpieczniej byłoby chyba zostawić opcję 1, ale poprawić uziom tak, żeby miał zdolność rozłączenia bezpiecznika, gdyby różnicówka zawiodła (nie wiem czemu one są tak awaryjne, ale wiem, że są) -- czyli powbijać tyle szpilek, żeby zejść do... no właśnie, do ilu? 14 om da 16 A, ale to przecież nie rozłączy B16 od razu. Trzeba chyba liczyć 5x tyle prądu (80 A), czyli 2.8 oma? To się już drogo robi.

Uwagi, pomysły?

Reply to
Arnold Ziffel

W dniu 22.04.2024 o 16:25, Robert Wańkowski pisze:

Taa coś namieszali, mój błąd bo przeczytałem po łebkach, zobaczyłem że jest fotka miernika i rozrysowane rezystancje i stwierdziłem że nada sie.

No chyba że jest jakaś jeszcze metoda typu jakiś miernik/zadajnik + cęgi ale tego nie znam.

L.

Reply to
Lisciasty

W dniu 22.04.2024 o 13:04, Arnold Ziffel pisze:

Ja bym robił opcję 2, można poprawić sytuację poprzez wykonanie kilku uziomów połączonych razem bednarką. Co najwyżej będziesz robił za zbawcę działkowiczów jak faktycznie zdechnie ten PEN. A upalić się nie powinien skoro u Ciebie będzie wszystko funkiel nówka na porządnych przewodach.

Nie bardzo wyobrażam sobie żeby ktoś mógł poszczuć prokuratorem w tej sprawie skoro właściciel instalacji dochował wszelkich starań żeby było bezpieczne. Uziemianie punktu rozdziału nie jest zabronione a wręcz jest zalecane (lub nawet wymagane jak tak zdecyduje właściciel przyłącza).

L.

Reply to
Lisciasty

W dniu 22.04.2024 o 18:26, Lisciasty pisze:

Uziemienie czego?! :)

Jeśli chodzi o przewód N to uziemiać go NIE WOLNO.

Reply to
Wiesiaczek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.