USB - pocz?tki

Witam, chciałbym zastosować w urządzeniu data logger (historię pomiarów). Ale chciałbym aby mozna aby dało się tę historię zgrać na pendrive przez USB. Myślę że plik nie będzie większy niż 100kB. Nie miałem wcześniej praktyki z USB. W związku z tym mam kilka wątpliwości. Czy procek musi mieć jakiś system operacyjny do kopiowania na USB? Czy jakiś AVR (z obsługą USB) wystarczy do takiej czynności? Będę wdzięczny za informacje.

pytajacy

Reply to
pytajacy
Loading thread data ...

Nie ale musi obsługiwać filesystem. Jeśli to FAT to pół biedy, jesli to NTFS to nie ma lekko.

Najtaniej bedzie wziąśc RaspberryPI... mówie serio. Chyba że idziesz w setki sztuk.

Reply to
Sebastian Biały

pytajacy snipped-for-privacy@poczta.fm napisał(a):

System operacyjny to wewnętrzna sprawa Twojego urządzenia, pendrive'a nie obchodzi czy masz system operacyjny. Ma być zapewniona obsługa standardu USB.

A one mogą działać jako host? Z tego co pamiętam to taka ATmega32U4 działała tylko jako device. Popatrz może raczej na STM32, ale tam też nie wszystkie miały hosta.

Reply to
Grzegorz Niemirowski

Prostszym rozwiązaniem jest zgranie na kartę (µ)SD - to zrobisz właściwie z każdego procesora. (Chociaż nie na każdą kartę prosto, bo niektóre µSD wymagają komunikacji po SDIO a nie samym SPI(zależy od producenta), ale jest przykładowy kod STM32. Każda karta SD da się dość banalnie obsłużyć po SPI.)

Nie, musi mieć USB HOST. (Albo SUB-OTG.)

Nie.

AVR32 miewają OTG, STM32 (za jakieś 30pln) miewają OTG - przykładowy kod jak pendrive obsłużyć jest w sieci.

Reply to
Michoo

Rozumiem, żeby podłączać pendrive to muszę mieć jakiegoś większego proca obsługującego USB-HOST.

Ale gdybym funkcjonalność zawęził do tego aby podłączać urządzenie przez USB do komputera PC i w ten sposób zgrywać plik to wtedy mógłbym użyć ATmega32U4? Ale jak wtedy odbywało by sie kopiowanie? Jak system widziałby to urządzenie, jako pamięć USB? Czy taki sposób kopiowania uprości sprawę i czy wtedy też muszę się bawić w jakiś system plików?

Bo do tej pory robiłem w ten sposób, że procek po RS-ie wysyłał dane do komputera w ASCII i zapisywałem do pliku w Hyperterminal-u. I w ten sposób miałem skopiowaną historię pomiarów. Ale czasy się zmieniają i chcę użyć USB.

pytający

Reply to
pytajacy

pytajacy snipped-for-privacy@poczta.fm napisał(a):

Tak.

Widziałby tak, jak będziesz chciał. To Ty przecież programujesz ten mikrokontroler, w tym deskryptory oraz obsługę endpointów. Możesz napisać kod, który sprawi, że uC będzie widoczny jako pendrive. Możesz też sobie wymyślić jakiś własny protokół i napisać do niego aplikację. Możesz nawet udawać klawiaturę i wpisywać dane do Notatnika. Opcje są różne, jedne mają więcej sensu a inne mniej, jedne są prostsze w realizacji a inne trudniejsze.

Skoro robisz pendrive to musisz. Tzn. projekt pendrive'a sam w sobie nie musi żadnego systemu plików implementować, wystarczy obsługa komunikacji z pamięcią wydzieloną na potrzeby składowania danych. Jak podłączysz swoje urządzenie do komputera i komputer wykryje mass storage, to on sobie tam stworzy partycje i odpowiedni system plików. Ale jeśli Ty chcesz, żeby Twoje urządzenie miało dostęp do tego systemu plików i potrafiło je modyfikować, to tak, musisz bawić się w system plików. W końcu przecież taka jest Twoja idea komunikacji z PC - system plików.

USB nie zabrania Ci wcale komunikować się w ten sposób. Wcale nie musisz korzystać z gotowych klas urządzeń, np. mass storage. Możesz stworzyć swoją i gadać z nią przez libusb albo WinUSB, ewentualnie własny sterownik. Możesz też po prostu emulować port szeregowy i nadal korzystać z Hyper Terminala. Do wszystkiego są gotowce w necie.

Reply to
Grzegorz Niemirowski

może mass storage to nie jest za dobry pomysł, ze wzgędu na skomplikowanie, może lepiej jakiegoś hida... ludzie polecają projekt LUFA... fajnie by było jakbyś napisał co Ci z tego wyszło...

Reply to
identyfikator: 20040501

Akurat niektóre AVRy mają OTG. Do tego LUFA ma przykład hosta USB z obsługą mass storage. Trzeba by jeszcze dołożyć obsługę systemu plików (FATFS?). Jest trochę roboty, ale powinno dać się zrobić nawet na AVRze.

formatting link

Reply to
Zbych

uderz w stół, a tu proszę:

formatting link
czy to klejny kluch BTC, to świry się zaraz zburzą...

Reply to
Ministerstwo Propagandy

W dniu 2013-04-27 06:38, pytajacy pisze:

Można zastosować np.

formatting link
lub gotowy moduł:
formatting link
Układ ma własny system operacyjny, kilka I/O i można jeszcze w nim trochę programu upchnąć.

pozdrawiam

Reply to
invalid unparseable

co to za głupia moda, nauka na przykładach... macie jakieś zdanie na ten temat?

Reply to
identyfikator: 20040501

Dnia Wed, 1 May 2013 15:09:56 +0200, identyfikator: 20040501

Wszystko schodzi na psy - opisy, instrukcje i podreczniki tez :-(

J.

Reply to
J.F.

J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Coś jest złego w tych przykładach?

Reply to
Grzegorz Niemirowski

W dniu 01.05.2013 21:59, J.F. pisze:

To też racja. Aczkolwiek w tym przypadku mówimy o "usb dla mikrokontrolerów", o czym innym miałaby być książka niż nauka-przez-przykłady? Dokumentacja ogólnie dostępna, wystarczy przeczytać, zrozumieć, zastosować. Dla Identyfikatora chyba jedyne warte uwagi książki to właśnie tłumaczenia/przEkłady datasheetów czy innych techsheetów, tylko nasuwa się pytanie : PO CO?

Reply to
butek

W dniu 01.05.2013 22:03, Grzegorz Niemirowski pisze:

No ja właśnie nie mam pojęcia co w nauce-przez-pokazanie-przykładów, działających dodam, miałoby być złego :) Pewnie Tusk czy coś :)

Reply to
butek

Dnia Wed, 1 May 2013 22:03:05 +0200, Grzegorz Niemirowski napisał(a):

W przykladach nic. Problem w tym, gdy do nauki sa przewidziane same przyklady, i to banalne. A lepszego opisu nie ma, albo jest tak lakoniczny ze nie ma o co zaczepic ..

J.

Reply to
J.F.

J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Ogólnie czy w tej książce z BTC?

Reply to
Grzegorz Niemirowski

To chyba najprościej dać FTDI2232, będzie tak samo, ale przez USB.

Reply to
Grzegorz Jablonski

Hyperterminala juz nie ma, wszystko co proste odchodzi w przeszlosc :-(

J.

Reply to
J.F.

Dnia Thu, 2 May 2013 15:14:36 +0200, Grzegorz Niemirowski napisał(a):

Ogolnie.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.