urządzeń?

Jak to właściwie jest z magistralą CAN? Ile urządzeń może jednocześnie być podłączonych do jednej linii? Bo spotkałem się już z kilkoma różnymi wersjami. Pamiętam, że kiedyś czytałem ogólny tekst, porównujący różne sposoby transmisji w instalacjach automatyki (RS485, CAN, 1-wire) i w plusach CAN wymieniona była m.in. możliwość podłączenia dużej liczby urządzeń.

Tymczasem w pewnym poradniku

formatting link
łem na tabelkę
formatting link
w której maksymalna liczba węzłów została podana jako 32.

Czy to podobna sytuacja jak z RS485, gdzie problem można obejść stosując lepszy transceiver, czy też tym razem problem jest innej natury i tego ograniczenia się już nie przeskoczy?

Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

W dniu 2014-02-19 21:31, Atlantis pisze:

W nocie aplikacyjnej TI

formatting link
łem informację, że standard zaleca 30, ale w rzeczywistości zależy to od parametrów transceiverów i kabli. Gdyby to było 32, nie działałoby nam pół laboratorium w pracy :-) (używamy CANa do sterowania testerami).

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
RtB

Zajrzałem właśnie do noty katalogowej układu ISO1050DUB

formatting link
Wygląda na to, że faktycznie standard mówi nawet nie o 32, ale tylko 30 urządzeniach:

"The ISO11898 Standard specifies a maximum bus length of 40m and maximum stub length of 0.3m with a maximum of 30 nodes."

Jednak w praktyce można liczyć na więcej, jednak górna granica nie jest tak precyzyjnie ustalona jak w przypadku RS48:

"However, with careful design, users can have longer cables, longer stub lengths, and many more nodes to a bus. A high number of nodes requires a transceiver with high input impedance such as the ISO1050."

Stąd właśnie moje pytanie. Jak w praktyce należy rozumieć to "many more"? Jaką maksymalną ilość urządzeń na jednej magistrali udało się Wam uruchomić w waszych projektach?

Reply to
Atlantis

Osobiście miałem do czynienia z instalacją z około 30 urządzeniami. Działało to tak średnio, czasem niektóre urządzenia "giną" z magistrali.

Reply to
Jakub Rakus

On Fri, 21 Feb 2014 19:12:35 +0100, Atlantis wrote:

--
Marek
Reply to
Marek

W dniu 2014-02-21 19:12, Atlantis pisze:

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr (RtB)

W dniu 2014-02-22 01:14, Marek pisze:

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr (RtB)

funkcjonalność

Z tym, że akurat jakiś tam limit nodów nie przyćmiewa innych zalet can, osobiście uważam, że jest to najfajniejsza magistrala do warunków przemysłowych gdy chcemy przesyłać dane między czujnikami lub z czujników. Jak się nie spieszy to zadziała na dowolnych drutach i sporych odległościach (u mnie ~60 m, 4 nody średnio co 20m,

256kb/s)
Reply to
Marek

W dniu 2014-02-22 12:10, Marek pisze:

Przyznaję - działa na dowolnych drutach, nawet na 500kb/s (w granicach kilku metrów - jedna szafa 19"). Nie bawiliśmy się w skręcanie. W całym projekcie mamy chyba z 50 węzłów w sieci i działa bez żadnych kłopotów. Co ciekawe - puszczamy przez nasze urządzenie inną magistralę, wolniejszą (125 kbps), niby specjalizowaną do czujników. Nie skręcaliśmy kabli. Nie wymaga terminacji, drivery mają sporą tolerancję na obciążenie pojemnościowe, część komunikacji idzie prądowo... i potrafi się cała transmisja skaszanić przy kilku metrach kabla. A CAN działa.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr (RtB

W dniu 2014-02-22 01:14, Marek pisze:

To zależy od przyjętych wytycznych. Brałem pod uwagę rozwiązanie, w którym każdy czujnik i włącznik jest osobną "stacją" na magistrali. Dawałoby to pewne możliwości - zamiast zwykłych włączników w puszce podtynkowej można by umieścić moduły sterujące z wyświetlaczami.

Jeśli jednak przyjmiemy inne założenia i uznamy, że na magistrali pracuje jedynie kilka modułów z triakami/przekaźnikami + parę czujników

  • brama magistrala-ethernet, to limit 30 nodów staje się wystarczający. Wówczas w ramach pomieszczenia można połączyć standardowe włączniki do wejść MCU, a przez magistralę realizować jedynie zdalne sterowanie.
Reply to
Atlantis

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.