urwana nożka P4

Witam wszystkich!

Procesor Pentium 4 2,4GHz/800MHz i urwana skrajna nóżka :-( Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia z takimi usterkami? Niestety nożka jest ważna bo bez niej procka nie wykrywa. Szukałem na google, pytałem znajomych i jestem skołowany trochę. Znajomy doradził dobrego złotnika, ale w internecie znalazłem opinie że oni używają palników i raczej nici z tego pomysłu, choć z drugiej strony sam nie wiem? Stacja lutownicza i pewna ręka? Jak widzę te wątłe nóżki to wątpie żeby to się utrzymało na odrobinie cyny? Druga sprawa to materiał na "protezę". Niestety nie udalo mi się znaleźć urwanej nóżki a starsze procki które mógłbym poświęcić (Pentium 100MHz, Athlon 1GHz) mają piny około 2 razy grubsze i raczej nie nadają się na zastępstwo. Zresztą wydaje mi się że każda sztywna nóżka nawet jeśli powiedzie się lutowanie odpadnie przy zamykaniu podstawki. Czy ktoś ma jakieś sugestie, rady?

Pobrałem opis do tego procka i muszę przyznać że mam pecha jak ... Urwała się AF26 z narożnika (pozostałe narożne to Uss i mają liczne kopie, więc byłaby szansa na dzialanie :-(). Ale zastanawia mnie jedna rzecz - funkcja tego wyjścia:

SKTOCC# (Output) - SKTOCC# (Socket Occupied) will be pulled to ground by the processor. System board designers may use this pin to determine if the processor is present.

Czy dobrze rozumiem, że wyjście jest "podciągane" do masy przez procesor i wykorzystywane do przez płyty główne do wykrywania obecności procesora? Poprawcie mnie jeśli się myle. Może tutaj znajdę sposób na uruchomienie tego procka??

pozdrawiam wszystkich bshbc

Reply to
BSHBC
Loading thread data ...

Wlutowywałem niedawno nóżki (3szt) do procesora klientowi i chyba jest dobrze, bo klient nie wrócił. Potrzebna jest lutownica z bardzo ostrym grotem dobry topnik - najlepiej w żelu, no i trochę wprawy. Trzeba uważać żeby nie podgrzać sąsiednich nóżek bo się też wylutują a wtedy - reakcja łańcuchowa. (Będziesz lutował nogę N+1 , a odlutuje się N+2 :-)

Leszek Wieczorek

Reply to
Leszek Wieczoerk

Na to wygląda - spróbuj odnaleźć ten kontakt na płycie głównej i zewrzeć go do masy - może się uda...

Reply to
Pszemol

lutuj , ja dolutowałem trzy urwane nogi do procesora VooDoo, działało dłuuuugi czas, potem kolega sprzedał kartę i nie wiem jaki jej los.

Reply to
VSS

Kiedyś ratowałem scalaka z urwaną nóżką, który był umieszczany w podstawce przez włożenie szpilki ( po odpowiednim skróceniu ) do podstawki tak, że ostry koniec zwrócony był w kierunku układu. Nie wiem czy da się to zrobić w twojej sytuacji (średnica nóżki i szpilki, oraz zamykana podstawka), ale mała szansa, że coś popsuje się dalej (najwyżej może nie być styku).

Reply to
Jan Kowalski

Przez opornik! Bo jesli teoria dotyczaca funkcji tej nozki nie jest prawdziwa, to jest szansa na zrobienie zwarcia i pozegnanie sie z plyta glowna. :-)

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

Użytkownik "BSHBC" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:002a01c3aaf5$e3d67ce0$ad5fc1c1@bshbciyzklqpxk...

[cat]

Zewrzyj ten pin w podstawce do masy i wloz procka , powinien ruszyc.

Reply to
Robgold

Witam!

Dziękuje wam wszystkim za odpowiedzi. Pomysł z wymuszeniem masy na tej linii sygnałowej płyty glównej jest kuszący, choć nie jestem przekonany co do zmian w jej architekturze. Za mało jest informacji o tym wyprowadzeniu więc albo jego rola jest tak trywialna albo ...?? Natomiast zastanawia mnie czy przypadkiem procesor nie aktywuje tego sygnalu po jakimś czasie, w chwili gdy jest gotowy do pracy? Niestety nie ma w specyfikacji tego procesora żadnego wykresu który mógłby mnie uspokoić a nie chce sobie zepsuć do kompletu płyty glównej lub otrzymać dziwnie dzialający system. Jak na razie postanowiłem skorzystać z rad mówiących o użyciu lutownicy i wstawieniu odpowiedniej protezy. Zobaczymy co z tego wyjdzie? Podziele się wrażeniami po tej operacji.

Raz jeszcze dziękuje za odzew

Pozdrawiam bshbc

Reply to
BSHBC

Skoro tam jest napisane "MAY utilize" ... to moze najpierw wsadz bez pina ? Moze akurat ta plyta nie wykorzystuje ?

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

Kolega BSHBC napisal "Niestety nożka jest ważna bo bez niej procka nie wykrywa" wiec raczej probowal juz.

pozdr.

Reply to
Ghost

jest napisane " will be pulled to ground " czyli inaczej ma w procku rezystor podłaczony z masą lub cokolwiek innego co ostawia na tym pinie logiczne "0" - bynajmniej tak wynika z opisu

podlutuj rezystor 10 kohm wstaw procka i odpal płyte

ps. rezystor 10k nie zaszkodzi sprzetowi a zapewne wymusi logiczne "0"

Reply to
BARMAN

No chyba, że płyta gł. ma na tym wejściu pull-upa. Np. 5-kilowego :-) Ciekawe jak tam koledze z tym prockiem - czy udało się lutowanie? :-)

Reply to
Pszemol

no i daj znac bo mnie ciekawi czy się udalo ;)

Reply to
batot

Witam, A jaki to był procesor? P4 czy AMD i jaki typ. Pozdr. Seba.

Reply to
bogdan

tzn. jaki p4 bo nie przeczytalem naglowka do konca. Pozdr.

Reply to
bogdan

nie genruj zbędnych postów info masz w pierwszym wątku - widac nie czytasz

Reply to
batot

Hm. wydaje mi sie, ze poprzedni post rowniez byl zbedny.

Reply to
sebastis

Użytkownik "sebastis" snipped-for-privacy@go2.pl napisał w wiadomoœci news:bpcgbi$h3$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

i ten tez ;-)

@
Reply to
Artur Miller

Witam ponownie!

Miałem się podzielić wrażeniami po lutowaniu tego P4, może komuś się ta informacja przyda? Trochę to trwało bo poprosiłem o poprowadzenie operacji lutowania kolegę który ma bardzo duże doświadczenie i odpowiedni precyzyjny sprzęt. Otóż próbę naprawy tego procesora można skwitować jednym zdaniem: "Operacja się udała ale pacjent umarł" ;-( A teraz kilka szczegółów: Procesor ma te kilkaset pinów wlutowane. Wygląda to tak, że pozłacana nóżka ma na wysokości procesora mały stożek spoiwa. Problem w tym, że musieli zastosować jakieś domieszki bo temperatura topnienia tego spoiwa jest dużo wyższa niż normalnej cyny + pasta kalafoniowa (niestety innych, lepszych topników nie udało mi się kupić) i dlatego podczas lutowania tylko odrobinę topiło się oryginalne połączenie. Żeby uniknąć powstania zgrubienia podnoszącego cały procesor w podstawce, zeszlifowaliśmy odrobinę oryginalny stożek Nóżkę dobraliśmy dokładnie do grubości oryginalnych. Ostatecznie wyglądało to bardzo ładnie. Nie muszę wspominać że staraliśmy się ochronić procesor przed ewentualnymi ładunkami elektrostatycznymi (cały oprócz miejsca łączenia był obwinięty folią aluminiową). I byłby Happy End gdyby to zadziałało po uruchomieniu komputera z tym procesorem. Niestety płyta MSI i865 Neo2-S bez zmiany pokazuje komunikatem świetlnym brak lub uszkodzenie procesora :-( /tak jak to miało miejsce wcześniej z tą urwaną nóżką/. W ciągu kilku dni kupuje nowy procesor, nie eksperymentuje z tą płytą i dołączaniem rezystorów. Reasumując mimo niepowodzenia myślę że da się dolutować taką zlamaną nogę, szkoda tylko że nie wiem co zrobiłem źle? (pomijając złamanie ;-))

pozdrawiam bshbc

Reply to
BSHBC
19 Nov 2003 09:53:00 +0100 jednostka biologiczna o nazwie snipped-for-privacy@wp.pl (BSHBC) wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

A moze awaria plyty glownej ?

Reply to
BLE_Maciek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.