Upływ w zatkanym PNP vs PMOS

No właśnie... tylko pytanie, co na to T3 ... T6, jak im emitery zaczną wisieć w powietrzu. Mógłbym zamiast nich wrzucić PNP, ale znów -- tego PNP trzeba jakoś wysterować z MCU, przez NPN...

To już wolałbym miniaturowy przekaźnik zamiast tranzystora :)

Reply to
Adam Wysocki
Loading thread data ...

Raz na 20 lat mogę zmienić baterię ;)

W sumie zastanawiam się, co sprawia, że baterie wylewają. Wada fabryczna? Za duże obciążenie (zwarcie)? Zbyt głębokie rozładowanie? Upływ terminu ważności?

Reply to
Adam Wysocki

Zapisałem. Może się kiedyś przydać.

Reply to
Adam Wysocki

Byla marki Casio ...

W tym przypadku jakas wada fabryczna. Druga w komplecie ciagle sprawna.

W czasach Leclanche wiadomo - w trakcie rozladowywania cynk sie zuzywa i kubeczek moze sie przedziurawic. Zajdzie tez "samo", tylko troche czasu wymaga.

Ale "alkaliczne" maja kubeczek stalowy i nie powinno.

J.

Reply to
J.F.

Nie powinno byc problemow.

Tez jakis pomysl.

Ale ... jesli pin sterujacy z MCU, to zamiast podawac stale stan wysoki, mozna wygenerowac prostokat. a prostokat za pomoca kilku diod i kondensatorow latwo na +8V zamienic :-)

J.

Reply to
J.F.

To chcesz kluczować zasilanie przetwornicy? Wydaje mi się, że gdzieś widziałem jakieś takie co wyłączone brały jakiś symboliczny prąd, ale szczegółów nie pamiętam. Wydaje się że któryś z nowych (ale osiągalnych w firmach typu digikey/mouser/farnell) układów texasa. Z tym, że ja szukałem buck i buck-boost o dość małej mocy wyjściowej. Jak natrafię na coś ciekawego (bo jeszcze nie skończyłem przeglądania) to mogę podesłać informację.

Jakby to jeszcze był bistabilny to i na długo by można było przełączać.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Próbuję sobie wyobrazić przepływ prądu, jak masa przetwornicy będzie odcięta. Zastanawiam się, czy nic z procesora nie popłynie przez te tranzystory do plusa. Nawet jak wyjścia z MCU będą w stanie wysokim, to ten stan nie jest równy Vcc... może hi-z + DIDR byłby jakimś wyjściem.

Też racja :)

Reply to
Adam Wysocki

Tak.

Pewnie są takie. Nawet jakby podawała w standby 3V - Uf diody na wyjściu (co wynika z zasady działania step-up), to byłoby OK, bo tranzystory i tak odłączą silnik. Fakt, że prąd upływu 4 połączonych równolegle tranzystorów będzie większy, niż jednego (kluczującego przetwornicę), ale może nie zbliży się do tej skali, żeby miało to znaczenie.

Teraz wrzuciłem tam jakąś przetwornicę no-name na układzie w SOT-23 (nie wiem jakim):

formatting link

Tam nie będzie potrzebne długie przełączanie, poza tym i tak podczas przełączenia 150mA (ze strony 5V) będzie brał silnik. Przetwornica będzie wyłączona, jak silnik nie będzie chodził (bo ona jest tylko do niego).

Reply to
Adam Wysocki

W dniu 2018-03-27 o 16:38, Adam Wysocki pisze:

Coś tam widać, jakieś takie że łączny prąd powinien być rzędu x00nA, a może nawet mniej? Tylko może być jakiś problem z montażem, bo raz że lubią jakieś uBGA, a dwa że sam laminat na takie upływności przygotować to też trochę zabawy. Co do wystawiania napięcia na wyjściu - to prawda przy starych układach. Nowe mają prostowanie na MOSach zrobione, więc wyłączenie nie stanowi problemu. Poza tym zawsze można wziąć buck-boost o ile będzie miał mały prąd. Po prostu nie skorzystasz z jednej opcji.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

W sumie ta tania z Allegro działa... więc nie będę kombinował :) Ale dobrze wiedzieć, że są (nowsze i lepsze) alternatywy.

Reply to
Adam Wysocki

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.