urządzenie zasilane bateryjnie

Witam

Chcę zbudować urządzenie zasilane bateryjnie i z zasilacza. Problem w tym, że potrzebuje w układzie napięć +-15V, +-2.5V, 5V i to chyba wszystko. Pobór prądu na razie trudno mi oszacować 10 - 15mA łącznie (może plus podświetlenie LCD 200mA). Jest to układ mieszany z 14 bitowym ADC.

Jak najlepiej zrealizować układ zasilania, żeby nie zepsuć pomiaru napięcia? Czy zastosowanie przetwornicy z jej wahaniem napięcia na wyjściu nie zepsuje pomiaru ADC? Czy rozsądnym byłoby zastosować przetwornice na powiedzmy 17V, a za nią stabilizatory na +-15V, +5V, +- 2.5?

Pozdrawiam TN

Reply to
ThomasN
Loading thread data ...

Użytkownik "ThomasN" snipped-for-privacy@serwer.jakis.pl> napisał w wiadomości news:ekkfi3$1ie$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Jakiemu ADC niedokładne napięcie zasilania przeszkadza ? Istotne jest jedynie źródło referencyjne

Zanim to zaczniesz robić zastanów się skad weźmiesz przetwornice na tak znikome moce. Zastanów sie ile one generuja zakłóceń elektromagnetycznych.

Nie zaszkodzi, ale czy pomoże ?

Reply to
lwh

Jakiś czas temu miałem podobny problem. W pierwszym podejściu zrobiłem przetwornicę, układ odwracania napięcia i stabilizatory liniowe. Działało dobrze zasilając układ z przetwornikiem 12 bitowym, ale było dalekie od oszczędności. Kilka wieczorów z LTSpice zaowocowało układem pracującym przy pojedyńczym zasilaniu. Tak jest prościej, oszczędniej (prądowo) i taniej. Jeżeli nie da się zejść z symetrycznego zasilania to mogę zaproponować kilkanaście regulowanych stablizatorów low drop na dodatnie i ujemne napięcie: LT1761CS5-BYP i LT1964ES5-BYP. Oba w obudowach SOT23-5. Długo się tego naszukałem a teraz leżą bezużyteczne.

Reply to
Piotr "PitLab" Laskowski

Źródło nie powinno mieć wpływu, ale jakiś tam drobny ma. Np. PSRR 80dB.

Nie wiedziałem, że to stanowi problem. Przetwornica bez obciążenia też powinna pracować.

A jak to lepiej zrobić?

Reply to
ThomasN

Użytkownik "ThomasN" snipped-for-privacy@serwer.jakis.pl> napisał w wiadomości news:ekkqgl$o3k$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

80dB to napięcie 10000 razy Nawet jak ci będzie tętnić, skakac o 10%, to jak się to przełozy na pomiar 14 bitow ? Bedzie 0,2 bita ?

Sprawdź to w dokumentacji.

tego nie wiem

Ja nie wiem, czy to ma być 1 sztuka, czy budżet ma najważniejsze znaczenie, jak szybki to jest przetwornik

Reply to
lwh

Użytkownik "ThomasN" snipped-for-privacy@serwer.jakis.pl> napisał w wiadomości news:ekkqgl$o3k$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Jak dasz źródło referencyjne 10ppm i takież oporniki, to po zmianie temperatury o 10 stC odjedzie ci o 200ppm , czyli o 3 bity ? Masz w planach dokładne źródło referencyjne?

Reply to
lwh

Fakt

Nie wybierałem jeszcze konkretnej przetwornicy, ale patrzę np na

formatting link
i nie widzę ograniczenia prądu od dołu. Efektywność co najwyżej będzie znikoma, ale pobór prądu też. W praktyce nie miałem jeszcze styczności z przetwornicami.

1 sztuka. Budżet raczej znaczenie nie ma, ale też bez przesady. Przetwornik ma być typu delta-sigma, będzie działał z prędkości 50 sps czy coś koło tego.
Reply to
ThomasN

MAX6190A - 5ppm/stC. I dokładność +-2% :-( Będę musiał z tym programowo walczyć chyba

Reply to
ThomasN

Użytkownik "ThomasN" snipped-for-privacy@serwer.jakis.pl> napisał w wiadomości news:ekl0p6$n91$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

OK. Ty będziesz robił przetwornicę, a nie zastosujesz gotowej. np.

formatting link
Przetwornik jest wolny, to problemów nie powinno być. Dołożysz sobie najwyżej silne filtrowanie sygnału. Zasilanie niech cię nie martwi. Każde jest dostatecznie dobre. Źródło referencyjne będzie wyzwaniem.

Reply to
lwh

Użytkownik "ThomasN" snipped-for-privacy@serwer.jakis.pl> napisał w wiadomości news:ekl184$p64$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

To jedno z najlepszych źródeł 1,2V. A tu taki pech :-) Pocieszeniem może być całkowite olanie problemów zasilacza :-)

Reply to
lwh

Spinacz biurowy, ThomasN snipped-for-privacy@serwer.jakis.pl>!

Na pewno nie stosuj stabilizatorów liniowych (78xx, 79xx). Chyba że jesteś w stanie przeżyć stratę min. I*(Uwe-Uwy) mocy...

Reply to
Adam Wysocki

No to patrzę

formatting link
i nadal nie widzę ograniczenia prądu od dołu.

Czyli przetwornica będzie oki. Ale jeżeli 78XX odpada to wychodzi na to, że

5 przetwornic będzie potrzebny.

Dzisiaj myślę o zasilaniu. Lepszego Vref już mieć nie będę.

Reply to
ThomasN

Wszystkie napięcia jakie wymieniłem potrzebuje i jest to kwestia zastosowanych układów w projekcie.

Reply to
ThomasN

Użytkownik "ThomasN" snipped-for-privacy@serwer.jakis.pl> napisał w wiadomości news:ekm1ho$3h5$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

To zależy Policz straty mocy Wbrew pierwszym szacunkom może się okazać, że 7805 itp są zadowalające Czy to ma być zasilane jednorazowymi bateriami, czy akumulatorem? Chyba najwięcej mocy stracisz na podświetlenie ekranu Czy ono będzie potrzebne długo ? Przetwornica impulsowa przy prądach znikomych ma takąż sprawność. Może się okazać, że żre więcej niż niskoprądowy stabilizator liniowy. To wszystko musisz przeanalizować

Reply to
lwh

Myślałem że akumulatory można stosować zamiennie z bateriami. W takim razie bateriami.

to będzie zależeć od użytkownika. Można by założyć że odpowiedzialna osoba będzie używać podświetlenia przed dłuższy czas tylko gdy urządzenie jest podłączone przez zasilacz.

Póki co nie mogę dokładnie oszacować poboru prądu. Chciałem narazie wybadać teren - jak to jest z bateriami i napięciami symetrycznymi.

Reply to
ThomasN

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.