Uc i załączanie ukladu sieciowego

Witam!

Juz prawie ukonczylem konstrukcjce sterownika czasowego (ATmega8), ktory zalacza jakies urzadzenie sieciowe w okreslonym czasie.

No i na realizowanie zalaczania zasilania sieciowego ma dwie koncepcje :

1) zastosowanie przekaznika 2) tranzystora duzej mocy

No i moje pytanie co lepiej zastosowac ze wzgledu na cene, bezpieczenstwo itd... (pytam bo nigdy, jeszcze nie bawilem sie siecia wysokiego napiecia...i pomoc by mi bardzo sie przydala)

Pozdarwiam, Rafal k.

Reply to
ToR
Loading thread data ...

Może triak i optoizolacją?

Reply to
Filip Ozimek

Tranzystor odradzam. Można optotriaka czyli triaka z optoizolowaną bramką najlepiej taki z włączaniem w zerze. Ale najbezpieczniej to przekaźnikiem zwłaszcza jeśli nie bawiłeś się siecią. Mam nadzieję, że pisząc wysokie napięcie masz na myśli 230V bo poprawnie to jest niskie napięcie czyli niższe od 1kV :) Najlepiej poczytaj sobie trochę o instalacjach elektrycznych, ochronie przeciwporażeniowej itp, żeby sobie kuku nie zrobić (albo co gorsza komuś). Jeśli planujesz zajmować się na poważnie sterowaniem urządzeniami elektrycznymi radzę zdobyć uprawnienia SEP.

Reply to
Mariusz Dybiec

No wlasnie a wiec mysle ze swoja "zabawe" z 230V rozpoczne od przekaznika ;).I teraz moje pytanie, bo mam do wyboru dwa:

1)Sterowany napieciem 6V -cena 2 zl 2)Sterowany napieciem 5V -cena 8zl

Jako ze sterowanie mam z uC, a wiec odpowiada mi ten drugi ale cena nie bardzo, bo chcialbym zrobic optymale rozwiazanie i moje pytanie jak mozna latwo podniesc napiecie zaislania z 5 na 6V ?Jest moze jakis scalak ktory pracauje jako przetwornica ?

Pozdrawiam

Rafal k.

Reply to
ToR

Lepiej na 5V, bo przetwornica będzie Cie kosztować kolejne kilka złotych, więc wcale nie wyjdzie to taniej. Ale zwróć uwagę też na rezystancję cewki, bo niektóre można sterować bezpośrednio z procka, a do tych bardziej prądożernych będziesz potrzebował jeszcze tranzystora. I pamiętaj o obowiązkowej diodzie równolegle do cewki przekaźnika.

pozdrawiam

majek

Reply to
Marek Wodzinski

Rozumiem o co chodzi ale jako ze nigdy jeszcze nie bawilem sie przekaznikiem nie wiem jaka duza musi byc ta rezystancja aby mozna bylo sterowac bezposiernio z pina procka?

Wzoroje sie na ukladzie z ksiazki "Projektowanie Systemow Mikroproceosorowych", gdzie wszytko jest ladnie opisane.

Pozdarwiam Rafal k.

Reply to
ToR

Z prawa Ohma Ci wyjdzie. Jeżeli procek może dać maksymalnie np. 20mA (dla prądu wþlywającego), to dla 5V rezystancja cewki wychodzi minimum 250Ohm (w przybliżeniu). Prąd znajdź w dokumentacji do procka (output sink current). Ale podejrzewam, że bez tranzystora się nie obejdzie, bo ciężko dostać (przynajmniej we Wrocławiu) przekażniki na 5V z tak dużą rezystancją cewki (swego czasu szukałem i nie znalazłem).

pozdrawiam

majek

Reply to
Marek Wodzinski

Przekaźniki mikromocowe na 5V sprzedaje facet na giełdzie.

Reply to
Mariusz Dybiec

Później znalazłem Takamisawę z wylutu w Darcie, co da się już od biedy sterować bezpośrednio (180Ohm i załączenie od 3.5V) Ale w zwykłych sklepach, to można zapomnieć - o ile w ogóle są na 5V, to są to Relpola, a te swoje ciągną.

pozdrawiam

majek

Reply to
Marek Wodzinski

Za duza. Przekazniki biora tak raczej od 20mA [im wieksze tym wiecej], a z pina procka to zaleca sie raczej mniej.

Jeden tranzystor i po klopotach..

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.