Prowadzenie okablowania sieciowego

Podczas części urlopu chciałbym się w końcu zbrać za uporządkowanie domowej sieci komputerowej. W chwili obecnej tworzy ją router i kilka tanich switchy w topologii wielokrotnej gwiazdy, połączonych jakimiś kawałkami losowej skrętki, puszczonych przez strych i po podłodze w pomieszczeniach.

Szafka sieciowa, switche i patch panel już kupione. Sytuacja wygląda w ten sposób, że większość urządzeń pracujących w tej sieci przewodowo znajduje się na najwyższej kondygnacji domu jednorodzinnego (poddasze). Wyżej jest jeszcze kawałek strychu (małą przestrzeń pomiędzy dachem a drewnianym stropem). Do kilku pomieszczeń na niższej kondygnacji są już doprowadzone peszle w ścianach.

Plan jest następujący:

1) Zainstalować szafkę w jednym z pokoi na poddaszu. 2) Wszystkie wychodzące z niej kable puścić razem przez strych, rozprowadzając je do poszczególnych pomieszczeń i urządzeń (np. kilka kamer). 3) Kable idące po ścianach w pomieszczeniach ukryć w korytkach kablowych, prowadzących do gniazdek natynkowych.

Przychodzi mi do głowy kilka pytań:

1) Jaki jest najlepszy sposób na prowadzenie wiązki kabli wychodzących z szafki sieciowej? Z oczywistych przyczyn nie chciałbym, żeby po prostu walały się po strychu (jak obecnie) tylko były bardziej elegancko zorganizowane. W firmach widuje się nieraz metalowe szyny prowadzone pod sufitem. Myślałem o wykorzystaniu czegoś takiego, podczepionego do więźby dachowej. Jak to się nazywa? Czego szukać? Znajdę jakieś poradniki montażu? 2) Czy w przypadku Ethernetu powinienem zastosować jakieś dodatkowe zabezpieczenie przeciwpożarowe? Rozważam puszczenie z szafki sieciowej zasilania PoE do kilku urządzeń. Czy powinienem dla bezpieczeństwa puszczać tę wiązkę kabli w jakiejś grubej rurze, czy raczej nie ma tutaj wielkiego ryzyka i mogą iść bezpośrednio/po jakiejś otwartej szynie? 3) Z szafki docelowo będzie wychodził też jeden światłowód, który następnie wyprowadzę na zewnątrz, następnie ziemią przeprowadzę do garażu. Powinienem zastosować jakiś specjalny sposób jego prowadzenia, czy może iść razem z wiązką kabli ethernetowych?
Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

nie wieszaj w pobliżu sypialni a już napewno na jej ścianie. U mnie wisi szafka po drugiej stronie ściany a wibracje od dysków z NASów są na tyle słyszalne, że wpieniające. Nie mówiąc o wentylatorach i chroboczących głowicach.

+1 Jak masz możliwość to ciągaj z zapasowym kablem (u mnie zapasy jakie powkładałem w sciany zostały zużyte zaraz po ich pociągnięciu:))

formatting link
są metalowe ale są też kanały grzebiebieniowe (wychodzisz kablem z dowolnego miejsca na długości kanału). Ja jestem leniwy i jak tam nikt nie biega to bym zwyczajnie pospinał kable w pęki i luzem zostawił. Jeśli to użytkujesz jakkolwiek to wtedy pomyśl o kanale. W przeciwnym razie rób kanał jeśli masz nadmiar czasui:)))

Nigdy nie słyszałem o ogniu powstałym z POE, kładź jak normalną skrętkę. Pamiętaj, że zasilacze POE wbudowane w switche mają przecież zabezpieczenia - nie mogą ot tak walić napięciem, gdzie powszechne jest uszkadzanie kabli mechaniczne.

Dopóki nie będziesdz robił zakrętów 90 stopni o promieniu 2mm to nie ma problemu. Dopóki nie uszkodzisz go mechanicznie to wszystko będzie ok. Ponieważ jestem na świeżo po naprawie kabla ziemnego, który został wykopany szpadlem (test różnicówki wykonany w boju:)) to nad kablem metalową rurę albo w ogóle całą wiązkę w coś twardego włóż. Na bank zapomnisz po roku gdzie dokładnie ten kabel wyłaził.

Reply to
sirapacz

Am 21.07.2021 um 09:53 schrieb sirapacz:

Formalnie rzecz biorąc, powinieneś kłaść kable bezhalogenowe, by w razie pożaru nie było trujących dymów. Ale bardziej zwróciłbym uwagę na gryzonie. Kuny i myszy bardzo lubią poddasza, a jeszcze bardziej kable, sieciowe też. Parę lat temu znajomy zadzwonił do mnie, że u niego w firmie zdechła sieć. Postawiłem mu prowizorkę na WiFi, potem zabrałem się za sprawdzanie kabli. Sieć mała, bo 5 komputerów i NAS, z czego dwa komputery i NAS w jednym pomieszczeniu. Okazało się, że wszystkie kable (4) prowadzone przez strych były pogryzione.

Waldek

Reply to
Waldemar

środa, 21 lipca 2021 o 02:32:46 UTC-5 Atlantis napisał(a): Swiatlowod moze isz z innymi kablami.

Kable jak nie chcesz luzem to wrzuc w jakis wiekszy profil GK. Sa metalowe wiec i uziemic sie da i sa tanie. No i starcza nozyce aby se je powyginac jak trzeba. I przykrecaja sie latwo.

Jak sie gryzoni obawiasz to te profile skrec tak zeby tworzyly rure a na koncach wsadz metalowe czysciki do mycia naczyn - wate stalowa.

Reply to
ptoki

Tak czy inaczej nie planuję w tej szafce instalować niczego głośnego czy prądożernego. Pójdą tam tylko elementy infrastruktury sieciowej: patch panel, jeden switch zarządzalny oraz jeden zwykły. Później pewnie dodam też jakieś zasilacze i injectory do PoE. Jeśli w przyszłości będę chciał dodać jakiś większy NAS, to albo przeznaczę na to jakąś osobną szafkę, albo zainstaluję to w lepszej obudowie komputerowej wepchniętej pod blat. Zwłaszcza, że takie rozwiązanie zapewni lepszą wentylację, jeśli serwer miałby jednocześnie wykonywać jakieś cięższe operacje (np. transkodowanie w locie materiałów wideo udostępnianych na serwerze Plexa).

Raczej wszystko będzie zrobione w miarę na stałe - to znaczy większość kabli będzie łączyła patch panel w szafce z konkretnym gniazdkiem na ścianie. Lokalizacja kamer też raczej nie będzie się zmieniała. W najgorszym razie ten jeden konkretny kabel przeciągnę ponownie.

Nie wiem czy w ogóle nie puszczę tego światłowodu w jakieś rurze, dla dodatkowego zabezpieczenie.

Reply to
Atlantis

Twoje kuny nie lubią plastiku?

-----

Reply to
ąćęłńóśźż

Moje kuny wolą stuletnią stodołę, która stoi kilkadziesiąt metrów dalej. ;) Nigdy nie było żadnych problemów z jakimikolwiek szkodnikami na tym strychu. Po pierwsze niesamowicie trudno byłoby się tam dostać jakiemuś zwierzęciu - właz jest tylko jeden, więc kuna musiałaby najpierw wejść do mieszkania, a potem być we właściwym miejscu o właściwej porze, gdy ktoś otworzył właz i podstawił drabinę. ;) Po drugie, gdyby już udało jej się wejść, to raczej długo by nie pożyła z uwagi na brak jedzenia (strych praktycznie pusty) oraz wody.

Ze szkodnikami nigdy nie miałem problemu. A kable Ethernetowe i telewizyjne leżą na tym strychu luzem już od lat.

Reply to
Atlantis

nie chcę cię martwić ale ja nie mam nawet włazu, a kuny sobie znalazły szczelinę w dachu którą wchodzą....

Reply to
sirapacz

Nie mają jak. Z obydwu stron dach wystający poza obrys budynku jest obudowany dekami. Nawet gdyby jakoś dostały się do tej przestrzeni (co oznaczałoby wspinaczkę po pionowej ścinie), to i tak nie miałyby bezpośredniego dostępu do strychu, ponieważ po drodze znajduje się ocieplenie.

I zresztą one chyba wiedzą, że to gra niewarta świeczki, bo nigdy nie widziałem tam żadnych znaków ich aktywności. Bo i po co, skoro mają dla siebie całą stodołę? ;)

Reply to
Atlantis

Ale, ok. Załóżmy wersję skrajnie ostrożną: jak przeciągnąć kable, żeby zabezpieczyć je przed kunami? :)

Reply to
Atlantis

aha;)

mhm;) i u mnie również mój drogi:D wlazły najpewniej gąsiorem, idąc po pionowej ścianie, do góry nogami po podbitce, rynnie i blasze.

utrzymania status quo Ci życzę :]

Reply to
sirapacz

w stalowej rurze podłączonej do przewodu fazowego ;) a na poważnie to metal ochroni (kanały metalowe).

Reply to
sirapacz

Co do pionowej ściany, to nie stanowi to żadnej przeszkody dla kuny. Oczywiście żeby ktoś o lustrze nie wspomniał. Ściana, styropian, siatka, klej, tynk...wszystko jest miękkie lub chropowate, a kuna ma pazury które zaciska.

Reply to
Mateusz Bogusz

W dniu 2021-07-21 o 09:32, Atlantis pisze:

Metalowe korytka lub kanały kablowe. :) Dostępne są chyba w każdej hurtowni elektrycznej.

formatting link
Tylko trzeba pamiętać, aby były uziemione.

Korytka kablowe mają tę przewagę, że zawsze można dołożyć kolejny przewód w razie potrzeby. W przypadku rurek trzeba wyciągnąć wszystkie przewody i ponownie wciągać wraz z tymi, które chcemy dołożyć, bo dołożyć kolejny przewód jest bardzo trudno ze względu na duże opory tarcia przewodu o przewód.

W przypadku przewodów UTP korytka metalowe zabezpieczają przed skutkami wyładowań atmosferycznych i przed tzw. LEMP.

Stosując przewody ekranowane FTP, STP, SF/UTP, U/FTP ważne jest aby ekrany były połączone i uziemione.

Warto też pomyśleć o zabezpieczeniu dłuższych odcinków ogranicznikami przepięć

formatting link

Światłowody mogą być prowadzone z każdą inną instalacją, w tym także z przewodami energetycznymi.

W przypadku skrętki UTP/FTP raczej nie powinno się ich prowadzić z przewodami energetycznymi ze względu na możliwość indukowania się zakłóceń prądowych. Choć teoretycznie zasada budowy skrętki (skręcone 2 przewody) w znacznym przypadku eliminuje tego typu zakłócenia to jednak przy dużych obciążeniach, powstające pola elektromagnetyczne i magnetyczne wokół takich przewodów energetycznych potrafią dość mocno zakłócać transmisję.

Reply to
Uzytkownik

czwartek, 22 lipca 2021 o 13:38:37 UTC+2 Uzytkownik napisał(a):

Weź się uzyszkodnik zapisz na jakieś forum dyskusyjne. Przez dwa dni w połowie tematów wpiszesz " część, jestem tutaj nowy". I za dwa dni dostaniesz po ilości wpisów tytuł eksperta. Jak już w tym temacie pomagasz to chociaż napisz z jakich stron skopiowałes teksty. To że trochę przerobiłes teksty źródłowe nie oznacza że jesteś ich twórca.

Reply to
Zenek Kapelinder

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.