Ubiłem BeagleBone Black

Płytka BeagleBone Black. Schemat:

formatting link
Przez pomyłkę podłączyłem zasilanie w ten sposób, że +5V poszedł na DGND, a masa na linie danych między procesorem i pamięcią MMC: MMC1_DAT2 i MMC1_DAT3.

Od tego momentu płytka nie wstaje - nawet power led się nie zapala.

Kilka pomiarów z podłączonym zasilaniem:

- VDD_3V3: nie ma

- VDD_5V: jest (ale to jest spięte z gniazdem zasilającym, więc nie dziwne)

- SYS_5V: jest 1.12V, po zwarciu z VDD_5V nic się nie dzieje, ale pobór prądu też nie wzrasta (na tyle żeby miernik analogowy zarejestrował)

- PWR_BUT: jest 3.17V, po wciśnięciu jest 0V

TP5: 1.12V (ładowanie baterii) TP7: 2.23V (wejście termistora)

Czy ktoś, bazując na schemacie i doświadczeniu, jest w stanie stwierdzić, czy jest szansa, że padł jakiś układ dyskretny? Czy może mógł paść TPS65217C (jego podejrzewam)? Czy reszta (procesor, pamięć) mogła ocaleć?

Pytam, bo zastanawiam się, czy jest sens zamawiać tego TPS-a i próbować go przelutowywać (co też może nie być proste, bo to obudowa VQFN, w życiu czegoś takiego nie lutowałem...).

Reply to
Adam Wysocki
Loading thread data ...

W dniu 2016-09-20 o 20:50, Adam Wysocki pisze:

spójrz na sposób zabezpieczenia linii IO i pomysl czy przy takim połączeniu, jakie zrobiłeś, ma szanse coś na krzemie przeżyć:

formatting link
a.

Reply to
Artur Miller

W dniu 20.09.2016 o 20:50, Adam Wysocki pisze: >

Jakby tylko PMIC poszedł to było fajnie, niestety mogłeś zabić też proca. Sam popełniłem taką zbrodnie (no nie sam, z kolegą). Płytka do śmieci/na części.

Reply to
Jakub Rakus

W dniu 2016-09-20 o 20:50, Adam Wysocki pisze:

Doświadczalnie to pewnie nikt nie zasila procesora odwrotnie, i to z 5V zamiast 3,3 ;) Bo tak w sumie zrobiłeś. Jak nie poszedł za duży prąd to może nie ubił portów (doświadczalnie musiałem podać trochę ponad 1A na linie magistrali do CPU aby uwalić porty chipsetu płyty głównej). Ten TPS65217C daje na rdzeń trochę więcej napięć niż 3V3, więc jak tego nie ma to CPU nie wstanie. W sumie to chyba tylko podmiana TPS65217C a potem to kosz jak nie wstanie.

Reply to
Irokez

W dniu 2016-09-20 o 22:23, Artur Miller pisze:

Zależy od prądu. Testowane parę razy na chipsetach, kontrolerach itp za pomocą zasilacza z kontrolą napięcia/prądu.

Reply to
Irokez

Myślę że mógł pójść duży, przetwornica daje ponad 1A...

Widzę że jest na Aliexpress za $2.63, zamówiłem, zobaczymy...

Tylko jak to cholerstwo lutować? Taśma kaptonowa dookoła i hotairem? Jakąś specjalną dyszą, czy zwykła (dosyć duża niestety) wystarczy? Jaka temperatura, jaka nastawa powietrza...? W sumie wylutować wylutuję, bardziej chodzi mi o to, jak wlutować, żeby się trzymał i nie spalić.

Zawsze dobierałem doświadczalnie, ale tu mam chyba tylko jedną próbę, zanim np. odlutuje się drobnica po drugiej stronie płytki...

Reply to
Adam Wysocki

Adam Wysocki pisze: [..]

Pomierz jakie masz oporności na tych liniach, potem wyjmij tego TPS'a i pomierz jeszcze raz.

[..]
Reply to
AlexY

To wtedy mogły paść te linie danych. Porównaj z tymi obok miernikiem.

Chyba tak, nie mam za dużo praktyki...

Ja też, mam kilka płyt laptopowych do takich zabaw. Ruszam coś podobnego wielkością na złomie potem to co mam naprawić. Po prostu za mało praktyki. Ale się udaje (chipsetów, grafik z kulkami nie ruszam bo nie mam sprzętu).

Reply to
Irokez

Epidemia jakiaś ... mi sie zemsknął kabelek i poszło 12V na VDD :-( Wymienie TPSa i zobaczymy... c.

Reply to
Cezar

Wspolczuje :(

I jak? U mnie nie pomoglo. Oddam tego beagle'a na czesci, jak sie komus przyda (tylko MMC wylutuje, bo sa tam m.in. klucze, ktorych nie chce uniewazniac).

Reply to
Adam Wysocki

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.