[trochę NTG] irda jako zwykły rs

jak w temacie. irda to pewien standard. a ja chcę przeslać coś rs-em w podczerwieni. zrobiłem układ zewnętrzny podłączany do coma i zasilany z niego ale pomyślałem sobie, że moze niepotrzebnie. jest program do sterowania urządzeniami za pomocą podczerwieni właśnie irdą. program uczy się kodów pilota i steruje sprzętem odsyłając je. nasuwa sie więc wniosek, że mozna wykorzystać irdę alternatywnie. tylko jak? co będzie jak wyłączę irdę w laptopie? czy wtedy pojawi się com2 z wyjściem w podczerwieni?

pozdrawiam PC

Reply to
Pablo C
Loading thread data ...

co będzie jak wyłączę

nic nie bedzie nie bedziesz mial irdy i tyle

Reply to
wyndrembniak

Nie da rady. Pilot nadaje modulowanymi impulsami 36kHz (albo 40kHz) a irda odbiera impulsy o dlugosci 3/16 czasu trwania bitu. To poprostu dwa kompletnie nie kompatybilne systemy transmisji, a wyłączenie irdy w laptopie nic nie da bo problem siedzi w sprzęcie a nie sofcie.

pozdrawiam Kubi

Reply to
Kubi

to akurat nie stanowi problemu. prędkość irdy jest na tyle duża, że można zeskanować charakterystykę przebiegu transmisji z pilota, zapisać i ewentualnie odtworzyć tylko jak się programowo odwołać do irdy? mam w systemie wirtualny port com i wirtualny port drukarki ale nie mają określonych zasobów sprzętowych i nie wiem jak to ugryźć. pomyślałem sobie, że jak wyłączę komunikację w podczerwieni to uda mi się jakoś zamapować port com2 ale niestety. dodaj nowy sprzęt wykrywa tylko odległe porty 3,5 itd a com2 nie ma :-(

PC

Reply to
Pablo_C

imho siedzi tam cos w stylu tfds4500 + jakis scalak to konwersji impulsow na ramke rs232 i odwrotnie. W takim przypadku nie da rady sie odwolac bezposrednio to tego tfds-a (czy cokolwiek tam siedzi). Zreszta... gdyby bylo, nie bylby potrzebny zaden Girder i temu podobne wynalazki :)

pozdr Kubi

Reply to
Kubi

gdyby to był tfds4500 lub tfdu4100 z toim4232 to bym był w domu ;-) zrobiłem właśnie takie coś i sobie steruję softwarem przez com-a. mogę z tym zrobić wszystko do max 115kb. fast idra ma do 4Mb ale to szczegół. nie chcę podnosić kosztów moich produktów i zmuszać klienta do kupna dodatkowych modułów. komunikacja w podczerwieni jest dobrym rozwiązaniem. w kompie realizacją standardu irda zajmuje się niestety chipset płyty głównej. ale w kompie stacjonarnym irda pokrywa się z com2. może jakoś da się go zmusić do wysyłania sygnałów przez podczerwień. a co do girdera to myślę, że główną przesłanką była jednak ekonomia. tfms5xx0 czyli demodulator wiązki ir kosztuje może 2zł a moduł irdy conajmniej 25 i nie każda płyta ma irdę. poza tym standard uart chyba zna juz każdy z irdą jest niestety gorzej.

PC

Reply to
Pablo_C

To jest pewien problem. Ze irda nadaje krotkie impulsy w miejsce bitow "0" - swietnie. Ustawiamy port na 38400, wysylamy odpowiednie znaki, albo poslugujemy sie bitem break - i mamy prawie idealne nadawanie pilota. To ze 38.4k zamiast 36k - rzadko przeszkadza.

Gorzej z odbieraniem pilota przez irde - zazwyczaj pilot nie trafia idealnie w potrzebna czestotliwosc odbiornika.

Wylaczyc monitorowanie irdy w windowsie. Jest gdzies do tego kwadracik.

Po wylaczeniu zostanie port rzeczywisty, i do tego sie odwolywac. Choc akurat w notebookach moga byc klopoty - pisalem o irdzie podlaczonej jako COM, lub wrecz do coma. Notebooki maja cos bardziej skomplikowanego.

Nie wiem jak wyglada to windowsowe oprogramowanie windy - ale moze bez jego deaktywacji da sie ustawic predkosc 38400 i wyslac jakis komunikat tak zeby pilota udawal - tzn niech sobie driver doda jakies naglowki i ogony, ale zeby w srodku komunikatu nic nie zmienil, i zechcial go wyslac "w ciemno", bez nawiazania lacznosci. Ale to juz program powinien umiec zrobic, o ile to mozliwe.

jesli wykrywa 3,5 - to chyba nie wylaczyles. Jeden moze byc od modemu.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.