Transmisja bezprzewodowa, CC1000PP vs bluetooth

Witam,

Potrzebuje zrealizowac transmisje bezprzewodowa UART pomiedzy komputerem a urzadzeniem przenosnym. Zasieg: ok. 20 metrow w mieszkaniu. Predkosc transmisji: 57600 bps. Dobrze by bylo, gdyby rozwiazanie bylo jak najbardziej przezroczyste. Bede wdzieczny za rady, ktore rozwiazanie wybrac.

Zastanawiam sie pomiedzy CC1000PP firmy Chipcon, a modulem bluetooth (np. OEMSPA 13i firmy Connectblue).

CC1000PP nie jest do konca przezroczyste, gdyz wymaga wyprowadzenia dodatkowych linii do konfiguracji ukladu. Czyli chyba nie mozna ot tak sobie podlaczyc modulu do RS232. Dodatkowo modul wymaga zasilania 3V, a ja uzywam procesora Atmel AVR zasilanego 5V. Chyba plusem tych ukladow jest nizsza cena niz rozwiazania na bluetooth...? Moduly CC1000PP sa latwo dostepne - co do bluetooth to albo ja mam problemy ze znalezieniem, albo nie sa one zbyt latwo dostepne w Polsce.

Bluetooth wydaje sie byc bardziej przezroczysty niz CC1000PP. Ustawianie parametrow modulu odbywa sie poprzez przelaczenie w odpowiedni tryb, a samo programowanie odbywa sie poprzez te same linie UARTA, ktorymi normalnie wysyla sie dane -- zatem nie wymaga wyprowadzania dodatkowych linii. Zasilanie to 5V, zatem nie ma tego problemu co z CC1000PP. Czy modul zalatwia sprzetowo korekcje danych i zapewnia pewnosc transmisji? Bo w przypadku CC1000PP chyba sami musimy zastosowac protokol, ktory uodporni transmisje na przeklamania. W EP 12/2002 i 01/2003 byl artykul o wykorzystaniu modulu BT firmy Connectblue. Gdzie w Polsce mozna to kupic, albo modul jakiejs innej firmy (chodzi o BT z RS232)? Ktorej firmy i jakie modele modulow BT polecacie?

Jak uwazacie, ktore rozwiazanie bedzie lepsze dla warunkow przedstawionych na poczatku, biorac pod uwage ceny, dostepnosc modulow w Polsce, przezroczystosc, latwosc programowania, prostote ewentualnego dodatkowego obwodu elektronicznego?

Byc moze sa jeszcze jakies krytyczne wlasciwosci przedstawionych rozwiazan, ktore nalezy wziac pod uwage?

Z gory dziekuje.

Robot

Reply to
Robot
Loading thread data ...

Robot snipped-for-privacy@hotmail.com pisze:

57600 będzie drogo i stosunkowo trudno.

1200/2400 bajecznie prosto ;-)

Reply to
Patryk Sielski
Reply to
Marek Dzwonnik

Powitanko,

Soyter, demonstrowali takie cos na pokazie: gosc pisal na 1 klaptopie, a to "pisalo sie" na 2. Predkosci nie pamietam, ale 9600 albo 19200 max. CC 10x0 byl skonfigurowany jako przezroczysty. Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

PitLab snipped-for-privacy@wp.pl pisze:

Na to jest rada. Zaimplementowałem taki protokół: Transmisja szeregowa dziewięciobitowa. Nadajnik na bieżąco liczy ilość zer i jedynek w nadawanym ciągu i w zależności od proporcji wysyła bajt jako zwykły, lub zanegowany zapisując informację o tym na 9 bicie. Odbiornik w zależności od 9 bitu neguje bądź nie odbierane bajty. I to działa. Niewielka komplikacja w procedurze obsługi przerwania po stronie nadajnika.

Reply to
Patryk Sielski
Reply to
invalid unparseable
Reply to
Piotr Wyderski
Reply to
Piotr Wyderski

Dziekuje za odpowiedzi.

W efekcie zasialiscie moje watpliwosci co do CC1000PP. Niektorzy pisza o roznych problemach z predkoscia transmisji 57600. Wydaje mi sie, ze w przypadku bluetootha w ogole nie bede musial zastanawiac sie nad czestotliwoscia zmiany danych z zer na jedynki i na odwrot, stosowaniem manhatanna, itd. Choc w przypadku BT pewnie cena zaboli (jak ktos napisal).

Robot

Reply to
Robot
Reply to
Piotr Wyderski

Zaboli albo i nie, jak kupisz hurtem zabawki jakies.

Ale zabolec moze grubosc dokumentacji do przeczytania - w promieniu

100m to mozesz sie spodziewac w przyszlosci setki urzadzen BT, a ty chcesz sie skomunikowac z jednym jedynym ..

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.