Trafo

wowa snipped-for-privacy@wp.pl napisał(a):

Wszystko się zgadza: trafo o przekroju żelaza 20 cm2 ma zwykle okno ok 20 cm2 a trafo o przekroju żelaza 40cm2 ma okno ok 40 cm2 więc przekrój żelaza wzrósł dwukrotnie, okna dwukrotnie - moc wzrasta 2x2=4-krotnie.

.....i to jest prawidłowa odpowiedź.... Wmak

Reply to
Wmak
Loading thread data ...

a mnie sie wydaje,że na podstawie dostępnej mnie wiedzy, kilku dyskutantów popełnia błedy w rozumowaniu...moc wzrośnie za kazdym razem inaczej , gdyż rdzeń zwijany (rosyjskie od rubina) ma lepsze parametry blach ale nie toleruje szczelin na styku tychże i pozatym ma większa indukcję nasycenia czyli mniej wychodzi zwojów na wolt, indukcja we wzorze jest w mianowniku czyli moc rośnie przy większym nasyceniu...zaś zestawianie pakietu blach poprzez powiekszanie grubosci ma sie tylko jak zwiekszanie arytmetyczne ze znacznym pogorszeniem warunków pracy uzwojeń...zysk w sumie niewielki...myślę,że nie ma sensu wysilać się na oryginalność i potem martwić jak przeskoczyć nietypowe rozwiązania i nietypowe kłopoty...tabele i wykresy które mam do obliczania transformatorów to zajmują 7 stron wykresów i opisania..., skaner mam chwilowo nieczynny i pozatym te wykresy sa po rosyjsku ale jest podane jakie czynności kolejno wykonywać...postaraj sie znaleźć rdzeń o odpowiednim przekroju i nie idź na latwizne...w ostateczności jak juz nie masz wyjścia, to wykorzystaj typowe toroidy dużej mocy łącząc je najlepiej dla sieci równolegle a wtórne szeregowo i tylko przewiń uzwojenia wtórne...a z wzorów wynika jeszcze im większe okno w rdzeniu to gorsza moc lub większy potrzebny rdzeń dla takiej samej mocy

Reply to
dziad_ek

Nie bedziesz mial - przy 0.07mm grubosc izolacji zaczyna byc juz istotna.

Masz jeszcze temperatura Curie rdzenia :-)

Zazwyczaj problemem jest jednak temperatura dopuszczalna izolacji. i wspolczynnik temperaturowy miedzi - przy 100 st C straty sa juz istotnie wieksze.

Konstrukcja typu EI czy raczej OO tez nie wydaje sie trudna.

Tyle ze jesli okno jest juz wypchane mocno, to nie ma sensu kombinowanie z rdzeniem - zostawic dwa osobne trafa, mocy nie zwiekszysz. Chyba ze wiatrakami.

J.

Reply to
J.F.

Ale skad pomysl ze radzieccy konstruktorzy tego nie uwzglednili ?

Ale kolega jakies wielkie napiecia wymienia .. nie bedzie lepiej nawinac to na dwoch fabrycznych karkasach ? niby 1kV to byle co wytrzyma, ale czy warto ryzykowac ?

eee .. wieksze okno to przeciez mozliwosc wsadzenia grubszego drutu i wiekszej mocy. Toroidy co prawda jakby nie wykorzystywaly swego okna w pelni ..

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.