Tradycyjny balast magnetyczny i

Mam oprawę [akwariową] z tradycyjnymi balastami magnetycznymi i starterami bimetalowymi na dwie świetlówki T8 2x 25W. Zamiast tradycyjnych świetlówek fluoroscencyjnych mogę do oprawy wstawić dwie "świetlówki" LED tzw. uniwersalne - działające zarówno ze starterami tradycyjnymi jak w oprawie, jak również z elektronicznymi. Wg producenta moc tych rur LED to 11 wat (45x 0,25W):

formatting link
formatting link
PYTANIE: Jaka będzie moc pobierana z sieci 230VAC przez tradycyjny balast magnetyczny? Zbliżona do 50 wat (2x 25W) czy do 22 wat (2x 11W)?

Reply to
ąćęłńóśźż
Loading thread data ...

Schematu nie ma, podejrzewam jednak, ze rura ograniczy sobie pobor mocy do 11W, a balast magnetyczny nie bedzie w tym przeszkadzal.

Tylko ... dwie takie swietlowki czesto z jednym dlawikiem wspolpracowaly, ja bym tu skontrolowal jak oni zycza to sobie podlaczyc.

Takie "zwykle" zastepcze rury LED, to wymagaja specjalnego zaplonnika, a w zasadzie zwyklej zwory ...

J.

Reply to
J.F

"Na ciepło" z pokrywy jest tam jeden dławik, ale z kolei są dwa osobne wyłączniki po jednym dla każdej z rur, więc pewniej są dwa osobne balasty. Pytanie: Jaką moc (prąd) pobiera tradycyjny balast na jałowym biegu? Lub balast 25W obciążony świetlówką 11W? (akurat zepsuł mi się miernik).

-----

Reply to
ąćęłńóśźż

zadna, bo przeciez calkowicie wylaczony

A tu imo roznie moze byc, nie wiem co sie ustali, a sprawdzic nie bardzo bylo jak, bo cokoly/rozmiary rozne przy tak roznych mocach. Ale Ty nie masz _swietlowki_ 11W, tylko jakas lampe LED, byc moze z wlasnym zasilaczem/przetwornica, ktora sie calkiem inaczej zachowuje niz swietlowka.

Ogolnie te zastepcze LED sie projektuje tak, zeby im balast nie przeszkadzal.

J.

Reply to
J.F

W dniu 2021-06-16 o 12:42, ąćęłńóśźż pisze:

Balast? Jeśli oprawa tradycyjna to zawiera statecznik.

Reply to
t-1

środa, 16 czerwca 2021 o 12:42:27 UTC+2 ąćęłńóśźż napisał(a):

Normalny człowiek to wywala wszystko z oprawy i podłącza zasilanie do świetlówki zgodnie z schematem jaki jest w pudełku że swietlowka LED. Nigdy więcej nie wrócisz do zwykłych świetlówek. Dzisiaj wymieniłem stara przepalona świetlówkę na jej ledowy odpowiednik. Działa.

Reply to
Zenek Kapelinder

Balast i statecznik to synonimy.

-----

Reply to
ąćęłńóśźż

To może inaczej zadam pytanie: Mniej więcej w jakich proporcjach wydziela się moc na stateczniku oraz na rurze lampy wyładowczej w oprawie świetlówkowej? Stateczniki magnetyczne (balasty, dławiki, cewki - różne słowa oznaczające to samo) "słynęły" z tracenia sporej części mocy układu na grzanie samych siebie. Przy statecznikach elektronicznych była poprawa - coś jak porównanie tradycyjnego zasilacza transformatorowego z nowoczesnym elektronicznym.

-----

Reply to
ąćęłńóśźż

Przeciez masz taka lampe ... statecznik goracy ?

formatting link
statecznik prawie nie wplywa, ale:

-rura LED 8W, a swietlowka? 18W?

-rura LED byc moze korzysta z wiekszego napiecia, przez co dalej zmniejsza prad. Plynie 40mA, a kondesator 250mA ... rozsadnie byloby przyjac, ze przez statecznik przy swietlowce tez plynie ok 250mA ... a to podnosi moc strat wielokrotnie.

J.

Reply to
J.F

Lubisz JF jałowe dyskusje. Wczoraj kupiłem ledowe źródło światła - zamiennik świetlówki. Ma moc 18W, ma 1800 lumenów. Ma więcej lumenów z wata niż świetlówka 36W. Jest letnia. Obok świeci normalna świetlówka i jest zdecydowanie ciepła. Zapłaciłem za nią 18 złotych. Podłącza się ją z jednej strony. Wywala się wszystko co służyło świeceniu świetlówki. Sens rozprawiania nad świetlówka w czasach kiedy są jej ledowe odpowiedniki nie ma żadnego sensu i uzasadnienia technicznego. Chyba że to wystawa źródeł światła w muzeum.

Reply to
Zenek Kapelinder

Dnia Wed, 16 Jun 2021 12:42:25 +0200, ąćęłńóśźż napisał(a):

Tak sobie popatrzylem kto ci odpowiada. JF, Zenek i jakiś t-1. Moje gratulacje :)

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu 2021-06-17 o 16:11, ąćęłńóśźż pisze:

Balast to obciążenie okrętu lub jakiś zbędny ciężar. Pierwsze ani drugie znaczenie nie jest synonimem statecznika. Nikt nie nazywał stateczników balastem gdy były stosowane jako standard. To widać jakieś tłumaczenie z amerykańskiego przez niedouczonego tłumacza lub Google.

Reply to
t-1

Mnie bardzo interesuje, jak te "latarnie LED" moga konkurowac z sodowkami, jesli sodowka ma ponoc 140lm/W, a konkurowaly w czasach, gdy LED mialy z 50 ... czyzby to byla wydajnosc lampy bez statecznika ?

Ale mowimy o stateczniku - letni, cieply, goracy ? :-)

A "zarowka LED" to goraca jest. Parzy niczym zarowka, a mocy przeciez z 5-10x mniej :-)

No w zasadzie tak. Ale demontowac statecznik, czy nie trzeba - oto jest pytanie :-)

A moze cala lampe wywalic ... bo juz nie ma powodu, aby trzymac sie "rur" ...

J.

Reply to
J.F

Widać dawno nie sparzyłeś się żarówką to nie pamiętasz. Żarówka z resztą sporo promieniuje ciepła. A jeśli chodzi o statecznik, to padł mi niedawno w lampie biurkowej - przebiło* gdzieś między uzwojeniami i dobrze, że był termik. Też będę musiał wstawić LED-a, ale nie ma takiej 2700K. Przynajmniej dylematu czy usunąć statecznik nie mam ;)

  • - znowu solary sąsiada albo coś... masztu 5G jeszcze nie ma ;)
Reply to
Mirek

Przy rurach LED nie ma stateczników. To po co rozgryzać czy coś czego nie ma jest letnie, ciepłe, gorące. Z 15 lat nie widziałem lampy że świetlówkami w której by był magnetyczny statecznik i jarzeniowy zapłonnik. One odeszły do lamusa. Za dużo wad miały. Zastąpiły je elektroniczne układy zapłonowe i one się nie grzeją. Taki do lampy z dwoma rurami 36W ma objętość mniejsza niż dwie paczki zapałek. W takim układzie wszystkie straty są w świetlówce.

Reply to
Zenek Kapelinder

Jak nie ma, to nie ma, ale moze sa? Przeciez widzisz - masz oprawe, wymieniasz rury, zaplonnik, a reszty nie ruszasz. Poza tym tak historycznie mnie interesuje, jakie straty wprowadzal.

A ja ciagle na takie patrze. Maja ponad 15 lat.

I to jest pewna zaleta :-)

J.

Reply to
J.F

Przez aluminiową obudowę lampy czuć, że gorący. Obudowa na nietypową długość świetlówek 742 mm (akwarystyczny standard Juwel), stąd typowe dostępne w każdym sklepie za rogiem rury LED 600mm/1200mm (odpowiedniki świetlówek T8 18W/36W) nie wchodzą w grę. Rury LED teleskopowe w sumie też nie, bo na obydwu końcach mają sporo centymetrów nieświecących.

-----

Reply to
ąćęłńóśźż

Muchy zasrajo chromowanie.

Reply to
Pcimol

Dnia Fri, 18 Jun 2021 16:20:12 -0700 (PDT), Zenek Kapelinder

Nawet nie wiem, czy to polerowanie takie istotne - z tego sie nie strzela.

Ale ... w poblizu lampy wiekszej mocy, to goraco, plastik moze sie stopic. A trwalosc metalizacji w takich warunkach tez moze byc kiepska.

J.

Reply to
J.F.

sobota, 19 czerwca 2021 o 10:15:28 UTC+2 J.F. napisał(a):

Obudowy lamp do projektorow w robione z plastiku. W objętości paczki fajek u mnie jest lampa łukowa 200W. Wiem co napiszez. Że jest wentylator. Ale jest również wyłączenie bo prądu zabrakło i wentylatora wtedy nie ma. I się obudowa projektora z tego powodu nie marszczy. Widzę ze w talmudystycznych dyskusjach co nic nie wnoszą do życia czujesz się jak ryba w wodzie. Ale to dobrze dla ciebie bo sobie mózg trenujesz. Gorzej do innych co czytają twoje teksty.

Reply to
Zenek Kapelinder

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.