TL 084 oraz 7X05 - do praktyków

Witam!

W mojej super-produkcji m.in. występuje poczwórny WO TL074, ktorego zadaniem jest konwersja R/U - zakres napiec użytecznych to 0-3 V. Dla potrzeb tego WO mam na plytce blok napiecia ujemnego na 7905 a co za tym idzie trafo z dzielonym uzwojeniem. To powoduje, że trafo ma stosunkowo niewielką wydajność prądową (w stosunku do wzrastających wymagań).

Proponowane rozwiązania:

  1. Zmiana TL0X4 na WO z "pojedynczym zasilaniem" - prosba do Was o podanie scalaka godnego zufania (potrzebne 0-3 V na wyjsciu, niskie szumy(?))

  1. Niemniej mam jeszcze kilkanaście płytek w obecnym układzie wiec... jaki PRAKTYCZNIE trafo musi był włożony dla poprawnego działania zasilacza +- 5 w ukladzie:

2x9V -> mostek-> 2x 220mikro + 2x100n -> stabilizatory -> 2x 220mikro + 2x100n z pomiarów wychodzi, że na wejściach stab. jest 15 V (noty katalogowe i google mówią o potrzebnych 7... więc... )

za wszelkie sugestie z góry dzięki - wszelkie linki i materiały związane z projektowaniem w/w układów mile widziane

pozdrawiam

murmi

Reply to
murmi
Loading thread data ...

grupowa wróżka poszła na urlop. Nie podałeś ile prądu żre twój układ. Na razie to widze tylko, że pojemność kondensatorów za mostkiem jest dosyc nieduża. Zwiększ i zobacz co będzie (680uF?). Może masz tętnienia przed stabilizatorem od np 6V do 15V twój woltomierz widzi to jak 9V ale stabilizacja pada oczywiście. Może jakis stabilizator LDO?

CosteC

Reply to
CosteC

chyba się NIE zrozumieliśmy obecnie mam trafo 2x9 V i działa dobrze pytnie brzmi, czy możliwe jest włożenie trafa 2x6V (który to ma większą wydajność prądową przy tej samej mocy, a konkretniej chodzi o nie zmienianie obudowy, dla której mam już wykonane płytki) co do prądożerności, to obecnie jest to ok 200mA, ale w niedalekiej przyszłości sięgnie . 0.5A albo więcej - katalogowa wartosc pradu trafa to

0.22 wiec obawiam się że tyle nie pociągnie

Niemniej chciałbym przejść na WO z jednym zasilaniem, jaki scalak proponujecie?

murmi

Reply to
murmi

też tak myślę

Blisko byłby LM324 - jednak nawet WO rail to rail nie dadzą czystego 0 V na wyjściu przy zasilaniu +/masa. Potrzebna jest sztuczka z opornikiem obciążającym do jakiegoś ujemnego napięcia.

Roman

Reply to
Roman

aj aj aj - niedobrze! no ale powiedzmy, że te kilka (?) kilkanaście (?) kilkadziesiąt (?) mV bym poświęcił - wyjście z ostatniego WO idzie na A/C

murmi

Reply to
murmi

Ale czy napiecia na wejsciach i wyjciach nie schodza ponizej, a nawet za blisko zera ? Bo nawet wzmacniacze Rail-2-rail nie sa cudotworcami ..

No wlasnie .. i co - nie wyrabia ? Deczko dziwne. Moze nie kombinowac tylko wieksze trafo na wiekszy prad ..

J.

Reply to
J.F.

ajajaj - to będzie około pół volta przed zerem :-( Możesz "ściągnąć" to napięcie oporniczkiem (jak pisałem), albo zmień koncepcję układu R/U.

Roman

Reply to
Roman

Troche maly margines z tym napieciem. Spadnie w sieci do 200V, przeciazysz trafo .. i nawet szczytowego moze zabraknac ..

J.

Reply to
J.F.

więc ile to by miało być ???

lm

Reply to
murmi

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.