Timer na NE555

Mam pytanie do znawcow tematu timerow. Potrzebuje zrobic timer, ktory po zaimpulsowaniu wlaczy mi poprzez zasilacz diode LED o mocy 3 W na okolo 30 s. Pomyslaem ze moze by zrobic prosty uklad oparty o NE555 i przekaznik elektromechaniczny. W ukladzie tym czas podtrzymywania zalezny jest od potencjometru (opornika) i pojemnosci kondenstora elektrolitycznego. W zwiazku z tym mam pytanie czy taki proste timery w ktrorym stabilizowane jest napiecie zasiljace +5V maja jakas w miare dokladna powtarzalnosc nastawow czasamowych? Innymi slowy czy warto robic taki uklad czy lepiej znalezc jakiej inne rozwiazanie (inne sacalaki).

pozdrawiam Janusz

Reply to
sofu
Loading thread data ...

lepiej już 7555

jest do d...użej dziury. Kondensatory elektrolityczne pływają termicznie, ale jak kilka(naście) % dokładności wystarczy, to ok.

potrzebowałem kiedyś coś podobnego i w łapki wpadł mi timer do jajek/herbaty w formie breloczka. Miał ustawiany count-down od godziny do jednej sekundy (to naprawdę jest wtedy jajko na miękko ;-)) z rozdzielczością 1s. Kosztowało toto jakieś 2EUR. Miało toto wbudowany buzzer, ale po wyprostowaniu wystarczyło do wysterowania tranzystora. Może coś takiego znajdziesz. Są też lepsze icki timerowe, ale numerków nie mam w głowie. Albo typowa odpowiedź: weź Atmelka... ;-)

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

A po co przekaźnik?

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

7555 to nie jest przypadkiem polski odpowiednik NE555? [...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Byłbym zapomniał - z NE555 możesz bezpośrednio sterować moją przetworniczką...

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

ok, nie napisałem NE7555. ULY7555 to odpowiednik NE555, a NE7555 to wersja CMOS i kondensator może być mniejszy to dłuższych czasów.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

A co - trochę dobrego spamu czasem nie zaszkodzi ;-)

Wybór należy do Ciebie.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dwóch sygnałów nie załatwisz przy pomocy przekaźnika...

Wyjście NE555 na nóżkę sterującą mojej przetwornicy.

To zgłoś się na priv, bardzo proszę.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

jak się wściekniesz, to to zrobisz :-) Np. gong dwutonowy na prąd zmienny podłączyć:zrobi bim, jak przekaźnik będzie łapał, i bam, jak odpuści.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.