jak podlaczyc przekaznik

Witam!

Po raz pierwszy matuje przekaznik do mojego urzadzenia i nie wiem jak go podlaczyc...Szukalem infomacji w necie i na stronie producenta ale nie ma go w spisie :/.

Posiadam przekaznik Rm 92P -5 -S, wyprowadzenia sa takie same jak 3-ciego liczac od gory ze strony:

formatting link

Jak wiadomo sa dwa obwody jeden sluzy do sterownia sieciowego nogi 3,4,5 a drugi obwod sluzy do sterownia przekanizkiem nogi 1,2. W moim przypadku sterowanie pochodzi od mikroprocesora i stad napiecie to wynosci 5V, ale ktora z nog 1 czy 2 to masa ,a ktora to napiecie?

No i jak podalczyc nogi 3,4,5 aby po dotarciu sygnalu sterujacego z procka przekaznik wlanczal mi obwod sieciowy.

Pozdarwiam

Rafal k.

Reply to
ToR
Loading thread data ...

Konop wrote: A je¶li nie wiesz, które nogi za co

no i trzeba tez dodac' zeby nie podlaczyl tego bezposrednio pod noge proca.. ;D chyba ze to jakis przekaznik co tylko kilka mA potrzebuje.

Reply to
Piotr Nowak

In the darkest hour on 28 Feb 2006 21:02:05 +0100, ToR <ToR snipped-for-privacy@o2.pl screamed:

Nie ma znaczenia jak podepniesz. Byle przez tranzystor bo Ci mikrokontroler z pradem nie wydoli (zalezy jeszcze od przekaznika). Pamietaj o diodzie rownolegle.

Zapewne masz wybor - zwarcie/rozwarcie w czasie spoczynku i rozwarcie/zwarcie w czasie zalaczenia - sprawdz omomierzem.

Reply to
Artur M. Piwko

[...]

formatting link

Reply to
bad_skipper

Heh ;), pomiedzy uC a przekaznikiem mam ulad, ktorego schemat postaram sie narysowac ponizej ;) VCC _______| VCC ___ | | | | (D1) (PK) | R1 |_______| | | / | uC ->pin ---R2--(T1)| | \ (C1) | | --- --- Masa Masa

T1 - NPN 547BC moze za kipeski? D1 - dioda prostownicza C2 - 100nF

,ktory mi jednak nie dziala! A wiec z tad moje pytanie czy w zwiazku z tym moge zmienic uklad na taki jaki stosuje sie np. do sterowania wyswietlaczami LED? (plus oczywiscie dioda)?

Pozdrawiam.

Reply to
ToR

No wlasnie mam prawie taki sam uklad tylko ze z innym tranzystorem i mi nie dziala...:/.Hmm moze to byc wina zbyt slabego tranzystora?, tzn z tego co widzialem w PDF'ie to ma do 100mA...

Pozdarwiam Rafal k.

Reply to
ToR

Zbyt uogólniłeś! To nie zawsze prawda. W przypadku tego przekaźnika masz rację, ale są także przekaźniki polaryzowane bistabilne, gdzie od kierunku prądu zależy, w którą stronę przeskoczy kotwica oraz istnieją monostabilne przekaźniki (szczególnie miniaturowe, o bardzo małym poborze mocy przez cewkę), gdzie kotwica nie jest wykonana z materiału magnetycznie miękkiego tylko z magnesu trwałego. Nominalny prąd w niewłaściwym kierunku nie ruszy kotwicy. Dawno temu wymieniałem kilkanaście przekaźników w przedwzmacniaczu audio bardzo drogiej amerykańskiej firmy. W reklamówce chwalili się, że przekaźniki "spełniają najwyższe standardy telekomunikacyjne i kosmiczne", tylko zapomnieli, że nie miały gwarantowanych minimalnych prądów, przy których mogą pracować. Nie było "samoczyszczenia" przez iskierkę na stykach i po dłuższej przerwie w użytkowaniu przestały łączyć. Czyszczenie mechaniczne i chemiczne nie na długo pomagało. Sprowadziłem hermetyczne przekaźniki Siemensa, ze względu na inny układ nóżek wykonałem płytki przejściowe i wlutowałem. Okazało się, że połowa przełącza a połowa nawet nie drgnie, mimo prądu w cewce. Zauważyłem w końcu, że plus do przekaźników był doprowadzany, jak było wygodniej projektantowi płyty - z prawa lub z lewa a nowe przekaźniki mają przy jednym końcu cewki namalowaną kropeczkę. Zrobiłem nowe płyteczki przejściowe, uwzględniając biegunowość i sprzęt działa niezawodnie już ze 20 lat. Wmak

Reply to
Wmak

R1 możesz wywalić. Tranzystor chyba jest za słaby do tych przekaźników - relpole biorą naprawdę dużo prądu. Ja daje BC337 (bo akurat mam takie), bo mają Ic=0.5A (o ile nie przekraczasz mocy strat, ale w takim układzie jest ok)

Albo dałeś za duży R2...

I jeszcze zdefiniuj 'nie działa' - przekaźnik załącza się i trzyma czy w ogóle nie łapie?

pozdrawiam

majek

Reply to
Marek Wodzinski

Tak przekaznik jest na pewno na 5V bo sprawdzalem i mi ladnie dziala jak zalanczam bezposrednio ze zrodla.

Tak daje dokladnie 5.00V

Napiecie na procku jest 5V na ale na kolektorze zamiast prawie 0-ra jest 3.66 :/

Tranzystor tez dobrze podlaczylem...na bazie mam 0,79V

Reasumujac roznica napiecia pomiedzy nogami sterujacymi przekaznikiem wynosci

1.3V (zamist 5V) tyle co spadek napiecia na diodzie...:/ Efekt tego jest taki ze przekaznik ledwie drga..Co moze byc nie tak?

Jeszcze raz podam ze R=0,5K Ohm , T1=BC547...Dodam jeszcze ze na bazie ten rezystor jest malej mocy wiec, moze dlatego? Ale i tak chyba nie mialo by znaczenia jesli chodzi o napiecie na nogach PK, gdzie u mnie jest ono 1.3V zamiast 5V...?

Dodam jeszcze ze uklad uC tak samo ak PK zasilam z tego samego zrodla...

Pozdrawiam

Rafal k.

Reply to
ToR

Oczywiście pod warunkiem, że procek nie ma wyjścia OC lub OD.

pozdrawiam

majek

Reply to
Marek Wodzinski

To Atmega8...I musze sie przyznac ze nie wiem jakie ma...bo jestem jeszcze poczatkujacy i nie wszytko zdazylem "oblukac"...

OC -znaczy otwarty koletor? Ale co to tak wlasciwie oznacza?

Pozdarwiam. Rafal k.

Reply to
ToR

Tak juz go wywalilem,a wiec mam doklady schemat jak ze strony:

formatting link
tylko ze T1 to BC547, a rezystor na bazie to R2=0,5K Ohma ale malej mocy i z tad moje pytanie czy lepiej kupic rezystor taki jak na schemacie ze stronki a wiec z wieksza moca?

Przekaznik lekko drga ale nie lapie...rusza sie i staje bo napiecie na nim jest

1.30V zamiast 5,0...(dokladniej opisalem to w odpowiedzi na post Piotra Gałki )

Pozdarwiam, Rafal k.

Reply to
ToR

No to ma normalne wyjścia.

dokładnie

Że z procka wystaje Ci jakby sam kolektor tranzystora. Emiter do masy, a baza jest jakoś tam sterowana. Więc, z takiego układu żeby dostać 'zwykłą' jedynkę logiczną właśnie jest potrzebny rezystor podciągający do +. W sumie w Atmega8 też da się zrobić OC, ale wtedy trzeba na stałe wpisać

0 na PORT, a sterować jego kierunkiem. Ale do przekaźnika to Ci nie potrzebne.

pozdrawiam

majek

Reply to
Marek Wodzinski

Mały rezystor tylko zwiększa szanse na załączenie, więc nie w nim problem, ale jak już całość będzie działać, to warto go zwiększyć. Na mój gust, to tranzystor nie daje rady. Nie jestem pewien, ale te przekaźniki ciągną chyba z 200mA. Nie możesz zmierzyć prądu przekaźnika jak go podłączasz bezpośrednio pod 5V? Nie masz innego tranzystora?

pozdrawiam

majek

Reply to
Marek Wodzinski

Przekaznik ciagnie 92mA a wiec z koro moj tranzystor ma Ic do 100mA to wszytko powinno grac...ale ok jade zaraz po BC337 ;).\

Pozdarwiam Rafal k.

Reply to
ToR

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.