Sterowanie urządzeniami z komputera. Jak?

W dniu 05.11.2017 o 16:46, Janusz pisze:

Idealnie by było pod względem technicznym, ale nie cenowym. Wiesz ile Siemens chce za WinnCC z jednostanowiskową licencją?

Jakbym miał pojęcie, to bym Was nie pytał. Ponieważ znam się słabo, więc robić mi to będzie elektronik, który akurat preferuje Siemensa. Pytam też w tym sensie, że jak nie Siemens, to może inna firma oferuje podobne rozwiazania gotowe, działające i nie zwalające z nóg cenami. Sam pomysł, aby komputer pracował z Windowsem bierze się stąd, że ani ja, ani osoby mające obsługiwać ten "wynalazek" nie znają innych OS poza tymi z Microsoftu. Poza tym komputer miałby też służyć innym celom, a nie tylko do sterownia procesem. Jacek

Reply to
Jacek
Loading thread data ...

Jaka temperatura, jakie cisnienie, jaki czas? Czy mierzony czynnik brudny czy czysty? Jaka tolerancja? Jakie zaleznosci pomiedzy mierzonymi parametrami? Regulacja dwustanowa czy jakas inna? Czy musza byc wizualizowane chwilowe mierzone wartosci czy wystarczy skala na galce. Najprostszy i nie do pobicia sposob zadawania parametrow to galka zwana rowniez pokretlem.

Reply to
Zenek Kapelinder

W dniu 2017-11-05 o 19:21, Jacek pisze:

Nie i g.. mnie to interesuje, to Twój problem, poradzili Ci już że na malince lub podobnym sprzęcie można to zrobić i wystawić stronę www, a do niej już się zameldujesz dowolnym sprzętem nawet smartfonem.

Zmienić elektronika? :)

Podali Ci już pomysły, pytanie czy Twój elektronik je ogarnia, bo może to taki bardziej elektryk który naumiał się tylko plc simensa.

Przy sterowaniu przez www komputer możesz mieć dowolny byle odpalił przeglądarkę.

Reply to
Janusz

a kto bedzie sterowal procesem, gdy komputer wyjebie sie na skryptach z onetu?

--

Reply to
Ilona

W dniu 05.11.2017 o 19:21, Jacek pisze:

Jeśli się zna na Siemensie to powinien wiedzieć że w S7-1200 można wizualizację zrobić w sterowniku, a PC potrzebny jest tylko po to żeby się do niej dostać z przeglądarki.

Reply to
Mario

popatrz na ten obrazek:

formatting link
na nim "komputer" z wyświetlaczem. niema systemu operacyjnego, jest program w C+. Jeśli dane wejściowe i wyjściowe są nieskomplikowane, do wyświetlania wystarczy taki wyświetlacz, podający costam w procentach, a sterować możesz przyciskami lub potencjometrami - możesz to zrobić w prosty sposób, i jeśli jesteś techniczny to nawet sam. Jeśli jednak od wyników działania proceru zależy Twoja wypłata, albo jeszcze bezpieczeństwo ludzi - zleć to. Wszystkie tu opisane metody są dobre, ale ja wybrałbym taką która ze sobą niesie naj mniej możliwych do uszkodzenia składników. Więc robienie czegokolwiek na laptopie z windowsem, moze brzmi atrakcyjnie, ale wolałbym potencjometrem, nie myszką

ToMasz

Reply to
ToMasz

Zobacz ofertę Advantecha:

formatting link
używałem tylko Digital I/O i to w obecnej wersji USB (jedna z linku powyżej), jak i starszej, w postaci karty PCI.

Dają biblioteki do prawie wszystkiego, ja akurat korzystałem z Visual Basica, i tego NET Basica. Trywialne programowanie. Robiłem na tym zautomatyzowane testery elektryczne.

Reply to
Grzegorz Krukowski

W dniu 05.11.2017 o 16:54, Jarosław Sokołowski pisze:

Na początku wątku było, że ma to być sterowane np z laptopa. Czyli na tym powinien być jakiś serwer, a nie przeglądarka.

Reply to
Cezary Grądys

Tak nieśmiało zasugeruję, LOGO! Nie krzyczę, to jest nazwa własna :) Nigdy z tym nie pracowałem ale opisy są zachęcające. Istnieją też klony tego wynalazku. Tu oryginał

formatting link
a tu przykładowe moduły w przykładowym sklepie
formatting link

Reply to
wowa

To dostępne za darmo w sieci. Urządzenia za kilka-kilkanaście dolców. Najprostsza baza to ESP8266 - ma wifi więc wygodnie się to zestawia. Jak chcesz bardziej wydumaną opcję to malinki, pomarańczki i co tam jeszcze żółci robią:)

formatting link
$3 do tego przekaźniki
formatting link
$2
formatting link
$2,40

Więc poniżej 10 USD z wysyłką masz w zasadzie komplet co ci potrzeba. za dwadzieściakilka masz już orangepi z hdmi na skrętkę.

Można też postawić jakiegoś pc z demobilu i po równoległym sterować tylko to a)nieekonomiczne bo stary PC będzie żarł ze 100W w spoczynku b) to jak używać kilkutonowej wywrotki do robienia codziennych zakupów c) będzie ciężej i drożej

Reply to
sirapacz

Pan Cezary Grądys napisał:

Na początku wątku było wołanie o mądrą radę. Poprzedzone niezbyt mądrymi wyobrażeniami na temat sterowania procesami wprost z komputera z Windows. Tutaj chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że sterownikiem powinien być mikroprocesor (czy mikrokontroler, jak kto woli), a wyobrażeniami się nie przejmuje, bo to nie jest sytuacja "zrobim to, co sobie klient winszuje i za to płaci". Pozostaj tylko kwestia, jak sterować streownikiem. Wychodzi, że najprościej i najtaniej przez przeglądarkę. Może być z Windows.

Reply to
invalid unparseable

Dnia Mon, 06 Nov 2017 19:04:35 +0100, wowa napisał(a):

Wyglada zachecajaco ... ale jak to wyglada z danymi liczbowymi ? O ile pamietam, to starsze LOGO mialy z tym problem.

Powyzej pisza o sterownikach do piecow, wiec chyba juz maja, ale zakres temperatur niewielki.

J.

Reply to
J.F.

Moja wiedza kończy się na tym że istnieją takie sterowniki :) Nie miałem zastosowania dla nich. Może dla konkretnych przypadków trzeba dodatkowe moduły? Wojtek

Reply to
wowa

W dniu 06.11.2017 o 19:20, Jarosław Sokołowski pisze:

Na początku było przedstawienia ideału w postaci sterownika S7 1200 do którego należałoby zrobić zrobić wizaulizację na komputerze komunikującym się ze sterownikiem. Pytający ma kogoś kto mu zrobi program na PLC. Można też użyć Raspberry z jakimiś interfejsami i w oprogramowaniem Codesys. Ale jak się policzy RPi + moduły rozszerzające

  • licencja Codesys (chyba teraz 50$) + dodatek dla automatyka na naukę nowego środowiska, to może wyjść tyle co sterownik S7 1200.

Poprzedzone niezbyt mądrymi

Albo sterownik PLC.

a wyobrażeniami się nie

Dlatego trzeba wybrać sterownik który ma w sobie funkcję webSCADA.

Reply to
Mario

Pan Mario napisał:

Odniosłem wrażenie, że pytającemu nie chodziło o wizualizację, a taki a nie inny pomysł wziął się wyłącznie z przekonania, że "windows wszyscy mają i znają, więc w ten sposób będzie najłatwiej i najtaniej".

Jeśli to ma być na profesjonalnym sterowniku, to te trzy parametry na krzyż najlepiej zmieniać po ludzku, czyli kilkoma przyciskami pod prostym wyświetlaczem. A nie że trzeba laptopa z przeglądarką podłączyć żeby przestawić temereaturę.

Reply to
invalid unparseable

W dniu 07.11.2017 o 15:53, Jarosław Sokołowski pisze:

A moim zdaniem od razu pisał, że część wykonawcza będzie na S7-1200. Potrzebował programu na komputer, dającego możliwość zdalnego odczytu parametrów i wysyłania do sterownika poleceń sterujących zaworami. Tak czy inaczej to jest wizualizacja, zwłaszcza że wspominał, iż WinCC jest bez sensu bo za drogie. Tak więc można sobie w PLC wstawić na winSCADa panele do wyświetlania temperatur i klawiszy do przełączania wyjść. Dostęp przez przeglądarkę. Można tez pisać własny program np w C# i użyć bibliotek Snap7 albo ModbusTCP. Jedyna wada że w sterownikach PLC wejścia analogowe są z reguły dość drogie. Dlatego może taniej było by RPi z Codesys. Codesys robi z RPi SoftPLC, a też ma w sobie WebSCADA Można podpiąć kilka termometrów I2C.

Przecież możesz przestawiać tabletem. Możesz też sobie zrobić w domu jakiś tunel i przełączać zdalnie :) Wyświetlacz do PLC to akurat nie jest tani.

Reply to
Mario

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.