Jak cos takiego wykonac? (sterowanie z lpt)

Loading thread data ...

W wersji najbardziej łopatologicznej: Duuuużo scalaków 4094.

Reply to
Sebastian Bialy

nie w htmlu. program bedzie pisany w delphi bo w tym troche siedze i co nieco umiem ;)

Reply to
Broker

nie w htmlu tylko w delphi. w tym troche siedze i conieco umiem wiec nie bedzie to wielki problem dla mnie tylko gorzej wlasnie ze sprzetem...

Reply to
Jagoot

w gre wchodzi ze tymi osmioma bitami chce sterowac tymi 150 drutami a nie

150*8bit
Reply to
Jagoot

Najważniejszą teraz rzeczą jest okreslić JAK SZYBKO chcesz nimi sterować. Proponowany przeze mnie układ dużo x 4094 jest powolny, ale bardzo prosty i wygodny w programowaniu. Jak chcesz szybko machać tymi wyjściami, to niestety układ równolegly jakiś.

Reply to
Sebastian Bialy

IMHO mając na uwadze prostotę rozwiązania nadaje się wręcz idealnie (pamiętaj, że 4094 mają zatrzaski i ładowania nie widać na wyjsciach).

Reply to
Sebastian Bialy

Proponowałbym podejść do tego z odwrotnej strony. Zrobić prosty układ nadawczy w standardzie RS485, do którego można podłączyć nawet 30 urządzeń na 4 drutach. Do tych drutów podpinac układy odbiorcze (np 1 układ odbiorczy ma 10 wyjść, ale może mieć i więcej) to daje możliwość sterowania nawet 30x10=300 drutami. Koszt takiego rozwiązania również byłby niedrogi. Układ nadawczy ok

10zł, i każdy układ odbiorczy również ok 10 zł, co dla 150 wyjść daje ok 160zł. Przy układach złożonych z wielu odbiorników (kilkuset, kilkutysięcy) funkcje komunikacyjne przenosi się na odbiorniki.

Pozdrawiam.

Reply to
uC PC

a wiec do tych wyjsc mialby byc podlaczne zapalniki i byloby to wykorzystywane do pokazow pirotechnicznych a wiec raczej uklad powinien szybko reagowac a z obciazeniem to sam nie wiem. nie jestem zbyt dobry w tym wiec nie umiem okreslic tego. bylbym wdzieczny jakbyscie moze mieli jakies schematy takiego urzadzenia. Dzieki wszystkim juz za to info co do tej pory i z gory dzieki za te schemaciki moze ;) Pozdrawiam.

Reply to
Jagoot

zapalnik jest to poprostu zamkniety obwod ktory ma na koncu jakis drot oporowy ktory jak plynie prad to sie nagrzewa przez co zostaje odpalony ladunek. a co do tych przepisow to w sumie nie orientowalem sie jeszcze. musze to sprawdzic.

Reply to
Jagoot
Reply to
Krzysztof Rudnik

Diabli wiedza. Jak bedzie leciec seria wybuchow, to jitter +/- 10ms moze da sie zauwazyc.

90% ze przekazniki.

Reply to
jerry1111

Użytkownik "jerry1111" <nie_chce_wiecej_spamu_jerry1111_wytnij_to snipped-for-privacy@wp.pl.cholera> napisał w wiadomości news:dfk7md$fno$ snipped-for-privacy@news.onet.pl

Poczytałem parę stron piromańskich. Wygląda na to, że jest jeszcze ciekawiej. Tzn. żeby wymusić natychmiastowe zadziałanie zapalnika, linię strzałową zasila się z baterii kondensatorów (rzędu 1mF) naładowanych do

200...300V. Np. z przetwornicy do lampy błyskowej. Nawet przy stosunkowo dużej rezystancji pętli, prąd w impulsie sięga grubych A. Stąd też biorą się wymagane wysokie napięcia, bo np. całkowita rezystancja pętli z drutu miedzianego fi0.5mm @25st.C wynosi ok. 200Ω/km długości kabla podczas gdy rezystancja czynnej części zapalnika to ledwie ułamki Ω.

BTW.. Jakie parametry mają ręczne detonatory do zapalników elektrycznych znane z filmów? Takie z obracaną lub wciskaną rączką? (Patrz np. "Sól ziemi czarnej"-> scena: "Jak szkiertna ta rączka..."

-) )

Reply to
Marek Dzwonnik

Znaczy ciekawostka. No i jak chcemy zrobic 20 eksplozji/sekunde, to zaczyna sie robic naprawde ciekawie. Dobrze chociaz, ze energia tych kondziorkow nie musi byc +/- 0.1%, jak to mam teraz ;-)

Moze lepiej skonczyc te dysputy... bo zaraz antyterrorysci nam sie przypomnia ;-)

Reply to
jerry1111

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.