Sterowanie urządzeniami z komputera. Jak?

Chcę zrobić dość proste urządzenie, w którym jest potrzeba pomiaru i regulacji kilku parametrów (temperatura, ciśnienie, czas) oraz sterowania elektrozaworami. Parametry te będą co jakiś czas zmieniane. Ponieważ obsługiwać będą to ludzie bez przygotowania z informatyki, czy automatyki, więc obsługa powinna być możliwie najprostsza. Idealnie by było postawić komputer lub laptop i mieć program działający pod Windows komunikujący się ze sterownikami w rodzaju Siemens Simatic S7-1200 albo podobnymi. Zakup programu od Siemensa (WinCC) jest trochę bez sensu, bo do tak prostego zastosowania program ma o wiele za duże możliwości, no i cena....... Poradźcie coś mądrego. Jacek

Reply to
Jacek
Loading thread data ...

Pan Jacek chce zrobić dość proste urządzenie, w którym jest potrzeba pomiaru i regulacji kilku parametrów (temperatura, ciśnienie, czas) oraz sterowania elektrozaworami:

A co tu radzić? Albo się wie i umie robić takie rzeczy, albo nie. Za kilka dolarów da się kupić malutki linuksowy komputerek (nie tylko Raspberry Pi istnieje na świecie). Do niego bez problemu podłącza się czujniki i przekaźniki układów wykonawczych. Prosty program w dowolnym języku, który to wszystko ogarnie, a do tego serwer WWW dający UI do zawiadowania diwajsem. Łatwo się o tym pisze i łatwo się to pisze -- pod warunkiem, że ktoś ma pojęcie. Ale jeśli zadaje pytania jak powyżej, to raczej nie ma. Trudna sprawa, bo raczej się od razu nie nauczy. Pozostaje poprosić kogoś, być może też zapłacić.

Jarek

Reply to
invalid unparseable

W dniu 04.11.2017 o 22:10, Jacek pisze:

arduino. pytanie jeszcze co "wychodzi" z czujników i co trzeba podać aby zadziałały zawory

tak jak temperatura na piecu CO czy w jakiś bardziej złożony sposób.

bez jaj. Jeśli Ty to widzisz tak, że na ekranie laptopa masz wykresy pokazujące stan czujników, następnie klikasz myszką a zawór się otwiera, to zapomnij o niskiej cenie i małych nakładach pracy. i co za pomysł żeby do działania wymagało windowsa?

Napisz coś więcej o tym czego oczekujesz, czy chcesz to sam robić.... co przyjmie i jak ma współpracowac z tym siemensem...

ToMasz

Reply to
ToMasz

Pan ToMasz napisał:

Dlaczego?! Dlaczego coś takiego ma kosztować majątek, skoro są do tego wszystkie potrzebne klocki, wystarczy wiedzieć jak je ze sobą zestawić? Laptop może sobie działać również z Windows, bo takie rzeczy najprościej jest zaprojektować jako obsługiwane via www. O ile mi wiadomo, w Windows też są przeglądarki.

Reply to
invalid unparseable

W dniu 04.11.2017 o 22:10, Jacek pisze:

Zamiast komputera kup panel graficzny z miniscadą. Tez będzie drogo ale przynajmniej będzie łatwe do oprogramowania. Albo postaw na S7-1200 webHMI i niech dobijają się do ustawień i monitoringu ze zwykłego PC/laptopa/tableta za pomocą przeglądarki.

Reply to
Mario

a temperature, drugim kabelkiem.

formatting link

Reply to
Ilona

W dniu sobota, 4 listopada 2017 22:10:09 UTC+1 użytkownik Jacek napisał:

moze unipi?

formatting link
jakies wyjscie poprzez http tez jest, tyle ze dostosowac dos woich potrzeba to sie trzeba jego nauczyc

b.

Reply to
Budyń

W dniu 2017-11-04 o 22:10, Jacek pisze:

Po co robić? Ja używam takich gotowców.

formatting link
wszystko co potrzeba i jest łatwy w obsłudze. Jest także nowsza wersja V3.

Reply to
t-1

A może to komus urwać d..ę? Jak tak to sobie daruj.

Zlecić komus mądremu.

Reply to
Sebastian Biały

A ja głupi myślałem że to grupa o elektronice, a nie BHP :)

Przedpiścy już słusznie sugerowali wykorzystanie małego komputerka (Arduino, RPi, Beagle, cokolwiek innego), podpięcie ustrojstwa do pinów i stosowne oprogramowanie logiki oraz interfejsu zarządzającego. A to czy temat nadaje się na hobbystyczne podejście czy nie, to już oszacuje OP.

Mateusz

Reply to
Mateusz Viste

No nie wiem. Wykresy robi się prosto i łatwo, jakiś przełącznik do klikania to też raczej banalne.

Reply to
slawek

No właśnie dlatego, że za know-how trzeba płacić.

Reply to
slawek

Tu nie o bhp chodzi. Tu bhpowiec nie pomoże. Najzwyczajniej w świecie zabawa w automatykę inną niz do akwarium dla zielonego w elektronie człowieka zakończy sie katastrofą. Albo spieprzy hardware, albo software albo oba i bedzie jakaś krzywda. Przypomina to przykład znajmoego studenta który zrobił automatyke c.o. w domu na uC. Fajne to było ale w wyniku buga w sofcie możliwe było zamknięcie *wszystkich* zaworów prowadzących do pieca wliczając w to dojście do rury bezpieczeństwa (c.o. otwarte). Dowiedział sie o bugu kiedy rozsadziło mu rurkę. Jakieś dziwne mam przeczucie ze powinien byc wdzęczny partaczowi co ją lutowal że nie wysadziło kotła. Innymi słowy wiedza z zakresu arduino jest nieistotnym trywializmem na tle innych poważnych problemów [1].

Jesli to sterownik akwarium to się nadaje.

[1] Tak mi się jeszcze przypomniało: naście lat temu oglądałem instalację do zraszania ogródka zrobiną na 8051. Autor dumny prezentuje jak działa, wszystko super, elektrozawory od pralki, sterowanie radiem. Bo i co mozna spieprzyć? Ano można. Po przyłożeniu ręki do strumienia wody czuje wyraźne smeranie. Próbnik neonowy świeci. Autor twierdzi że tylko troszke i nie przeszkadza. Wiec spieprzyć można wszystko.
Reply to
Sebastian Biały

No to już odpowiedzałeś sobie; weź simatica i napisz program do niego i do komputera PC; do zmiany parametrów (np. via ModbusTCP).

jp

Reply to
jacek pozniak

W dniu 05.11.2017 o 00:06, Jarosław Sokołowski pisze:

A jaki sens ma utrudnianie sobie windowsem? W dodatku to płatny system, do małego urządzonka może to być pół ceny, albo lepiej. No i wielkim problemem windowsa w takich zastosowaniach jest działanie w trybie graficznym.

Reply to
Cezary Grądys

Cezary Grądys snipped-for-privacy@wa.onet.pl> napisał(a):

Windows IoT nie jest utrudnianiem i jest za darmo dla Raspberry Pi.

Reply to
Grzegorz Niemirowski

W dniu 2017-11-04 o 22:10, Jacek pisze:

To Ci się tylko tak wydaje że proste, tutaj jest potrzebny komputer i program do niego.

I jeszcze idiotoodporny.

Skoro idealnie to zrób tak.

Z tego co widać pojęcie masz blade, zleć komuś zrobienie tego, tak wyjdzie Cię to najtaniej.

Reply to
Janusz

Pan Cezary Grądys napisał:

Przeglądarka działająca w trybie graficznym utrudnieniem?! Przyznam, że nie rozumiem. Specjalnie lynxa instalować i specjaliie pisać w serwerze urządzenia strony lynx firiendly?

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.