Stare kondesatory Elwa

Stare kondesatory Elwa lepsze o kilka rzędów od nowych w ESR.

formatting link
sumie mnie to nie dziwi bo w starych sprzętach ko0ndesatory padały rzadko żeby nie powiedzieć że wcale, nawet jak już były przetwornice impulsowe np w telewizorach kolorowych helios, jowisz, neptun.

Reply to
Janusz
Loading thread data ...

Janusz wrote on 10.02.2019 22:01:

Z komentarza pod filmem:

Ja miałem inne doświadczenia, sam wymieniałem kondensatory w przetwornicy elemisa.

Reply to
Zbych

Użytkownik "Janusz" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:q3q3f7$fu6$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl...

A mnie troche dziwi ... to co ten zachod/wschod zrobil, ze zrobil gorsze ? Celowe postarzanie, ekologia ?

A w 2:10 widac, ze kondensator LG potrafi miec niski ESR, i znacznie mniejsze wymiary.

Wiec co to jest w 2:05 ? Dlugo uzywany ?

Czestotliwosc pracy jednak mniejsza ... i nie wiem czy to mozna porownywac.

I elektrolity sie starzaly w starych odbiornikach, najczesciej to dotyczylo jakis malych w okolicach odchylania, typu np 2.2uF/160V. Ale te wschodnie tez sie starzały ... a moze wlasnie wschodnie ...

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2019-02-11 o 13:35, J.F. pisze:

Zajrzyj do instrukcji przyrządu i popatrz na ekran, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolki PAL i kalibracji przyrządu. Nie trafiłem na instrukcję inną niż polska - być może parę spraw mogłoby tam być lepiej wyjaśnionych. Szkoda mi czasu na takie zabawy skoro przyrządu nie mam.

Tam, gdzie wartość była z jakiegoś powodu krytyczna, to się starzały. Tam, gdzie można było przewymiarować bez obawy no to nie było problemu i długo mogły działać.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

W dniu 2019-02-10 o 23:15, Zbych pisze:

Zacytuj resztę, bo to nie jest takie oczywiste, koledzy kłócą się czym się różni esr od impedancji i jeden drugiemu zarzuca błędy pomiarowe.

Reply to
Janusz

W dniu 11.02.2019 o 14:29, Janusz pisze:

Średnio mam ochotę na cytowanie pyskówek. Instrukcja tego miernika faktycznie jest jakaś lewa i nie wiadomo co pokazuje w prawym górnym rogu np. tutaj:

formatting link
impedancję jest to zbyt mała wartość, ESR jakoś nie widać w instrukcji (choć jest to najbardziej prawdopodobne), dobroć/stratność powinna zapalić literkę Q/D po lewej stronie. Jakby gość kontrolnie dołożył z kondensatorem rezystor np. 1R w szereg i porównał wskazania, to jakoś bardziej byłbym skłonny uwierzyć w to co ten miernik pokazuje.

Reply to
Zbych

Oglądałem 3 sekundy, muzyczka w tle nie spodobała się :-P

BTW powyższe to jedno z istotniejszych (dla mnie) kryteriów jakie stosuję do oceny materiałów z YT

Dave puszcza durną muzyczkę, nie! Tłumaczy co robi.

Włodek

Reply to
invalid unparseable

W dniu poniedziałek, 11 lutego 2019 14:30:01 UTC+1 użytkownik Janusz napisał:

ESR mierzymy ustawiając miernik na pomiar rezystancji w układzie zastępczym szeregowym. Czyli klikamy na mostku na R i wybieramy SER. Jak szeregowo do kondensatora wepniesz 100om i ustawisz pomiar ESR mostek ma pokazać 100R + ESR kondensatora, jak to Zbych wcześniej napisał. Gostek ma ustawiony układ równoległy PAL (od ParaLlel)co widać na LCDku, więc gdyby nawet dać mu mostek z pomiarem ESR to i tak by wyszły mu głupoty. Patrz strona 4.

formatting link
Do tego ten model ani extech nie mają pomiaru ESR, w tym modelu ser/pal można wybrać tylko dla pomiaru C lub L, dla R nic takiego tam nie ma. Nowsze modele mają wybór Ser/Pal dla rezystancji, ten nie ma. Krótko mówiąc trza by zapytać producenta co oznacza R na wyświetlaczu pomocniczym kiedy mierzymy C.

Poza tym chy41 to mniej dokładny model extecha:

formatting link
różną się tolerancją użytych rezystorów wzorcowych. Kiedy mierzymy R, magicznie na wyświetlaczu znika nam wybór Ser/Pal.

Do tego nie wiadomo jak miernik się zachowa kiedy podepniemy krokodyle do kondensatora niezgodnie z polaryzacją jak to widać na filmie kiedy gostek podpina nowe kondensatory. Krótko mówiąc dupa. Wiarygodność zerowa.

Reply to
bytomir.torpeksowy

On 2019-02-11 19:18, snipped-for-privacy@gmail.com wrote: (ciap)

Czyli wyszło na moje, wystarczy muza w tle ;-) do oceny wiarygodności materiału.

W.

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2019-02-10 o 22:01, Janusz pisze:

Coś w tym jest, takie polskie były ze 2 razy większe od współczesnych. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby się okazało, że wielkość ma znaczenie dla trwałości.

W Jowiszach to któryś (nie elektrolit) potrafił się wylutować od temperatury;-) Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

W dniu niedziela, 10 lutego 2019 22:01:28 UTC+1 użytkownik Janusz napisał:

Też mam takie spostrzeżenia. Mierzę urządzeniem GENRAD 1689 i zawsze mi wychodzi, iż są w bardzo dobrym stanie, pomimo iż tkwią w jakimś gracie kilkadziesiąt lat! Generalnie w sieci trwa w najlepsze nerwicowa wymiana starych Elw na nowe zamienniki. Ja nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania. Zapewne są przypadki, gdzie warto zastąpić czymś nowocześniejszym. Jednak wymiana na siłę w jakimś filtrze w zasilaczu zwykle nic nie wnosi do działania urządzenia. Przed wymianą warto sprawdzić jakimś dobrym mostkiem RLC, aby nie ponosić niepotrzebnych kosztów.

Pozdrawiam!

Reply to
Tomalo

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.