Środowisko cieczowe dla elektroniki..

Witam,

Muszę zapewnić równomierną temperaturę podzespołów na płytce. W dodatnich temperaturach wsadzałem wszystko do oleju sylikonowego, dodawałem w miarę żwawe mieszadełko i gotowe... Teraz mam zrobić to samo, ale w ujemnych temperaturach, tak do minus 40 stopni.

Szukam cieczy, która zachowa odpowiednio małą gęstość w tej temperaturze, będzie dobrze odprowadzać ciepło, nie zabije mnie przy pierwszym kontakcie, nie spowoduje korozji elektroniki, jest dobrym dielektrykiem i nie chłonie wilgoci. To chyba na tyle.... :-) Czekam na ciekawe pomysły i z góry dziękuję za pomoc.

Reply to
Andrzej W.(usun __nospam__
Loading thread data ...

Pytanie co tu jest ważne (lub ważniejsze), czy równomierny rozkład temperatury (z jaką dokładnością) czy umieszczenie elektroniki w cieczy? Czy w układzie są elementy wydzielające dużą ilość ciepła? K.

Reply to
John Smith

Może coś z oferty 3M:

formatting link
pzdr mk

Reply to
mk

John Smith napisał(a):

Ciecz jest tylko środkiem prowadzącym do celu. Chcę znać z jak największą dokładnością i regulować temperaturę np. układu scalonego. Mogą mi się trafić układy wydzielające jakąś moc np. 1-2 W lub tylko mW, zamknięte w małych obudowach smd lub w wielkich DIL-48.

Reply to
Andrzej W.(usun __nospam__

to będzie mały zgryz, praw fizyki nie przeskoczysz :(( Nawet przy bystrym przepływie cieczy struktura wydzielająca moc 1-2W będzie wyraźnie cieplejsza od tej wydzielającej miliwaty. Obudowy układów mają przecież ograniczone przewodnictwo cieplne.

Roman

Reply to
Roman

On Tue, 30 Jan 2007 09:24:16 +0100, Andrzej W.(usun __nospam__)

A nie ma rzadkiego oleju silikonowego ?

Bo ogolnie freony rozne [chloro/fluoro/bromo-weglowodory], tylko trzeba dobrac jakis odpowiedni - dupont.com ? Byc moze szukac wstrod halonow [do gasnic]. Tetra [CCl4] chyba byla lekko toksyczna bo wycofali.

A przy hermetycznej obudowie spirytus [moze byc metylowy], benzyna, nafta, glikol z woda dejonizowana [czyli plyn chlodniczy do samochodow - ale czysty]. Jesli zawsze bedzie ponizej zera to nawet butan - skrapla sie gdzies w okolicach 0 C [sprawdz jeszcze izobutan]. Niestety tu juz trzeba uwazac bo nie do konca jest to to co chcesz.

J.

Reply to
J.F.

Układy wydzielające dużą moc, wydzielić poza układ wymagający stabilizacji. Układy wrażliwe umieścić w bloku z miedzi i wtedy nie jest wymagana ciecz. Wciąż nie wiem jaka dokładność [°C] jest wymagana i co to za układ. W układach _dokładnych_ nawet naprężenia mechaniczne mają DUŻY wpływ, otaczająca ciecz prawdopodobnie też nie pozostanie bez wpływu. K.

Reply to
John Smith

Użytkownik "Andrzej W.(usun __nospam__)" <awa_wp__nospam_ snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:epmve3$rfn$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Ciecz cieczą ale klasyczne luty przy minus 40 się rozsypią w proszek, gdzieś koło minus 30 z cyną dzieją się dziwne rzeczy. Piotr

Reply to
Piotr Pitucha

John Smith napisał(a):

Problem w tym, że ja też za dużo nie wiem... Mam wykonać pomiary kilku scalaków w niskich i wysokich temperaturach, nie wiadomo jakie będą to układy. Zlecający chce wydać na to jak najmniej kasy i mieć wiarygodne i powtarzalne wyniki. Proszę bez komentarzy ... Jego dotychczasowe doświadczenia z komorami klimatycznymi są złe. Temperatura w komorze nie ma nic wspólnego z temperaturą układu. Zadowalające go wyniki otrzymywał właśnie grzejąc układy w oleju silikonowym. I stąd jego wskazanie na pomiary w cieczy.

Co do bloku miedzianego jest to dość trudne np. obudowa DIL48 z zalutowywanym wieczkiem nie da się za bardzo do takiego bloku zamocować. Chyba, że do każdej obudowy zamówił bym oddzielny blok. Pytanie gdzie w takim bloku umieścić czujnik temperatury. Jeśli czujnik taki jest wielkości mierzonego układu smd staje się to problematyczne. Druga i bardzo ważna sprawa, kondensacja pary wodnej. Jeśli mierzę w cieczy nie ma z tym problemu, jeśli w powietrzu robi się kłopot. Albo muszę odpompować powietrze albo wtłoczyć jakiś gaz, który je wyprze.

Reply to
Andrzej W.(usun __nospam__

Piotr Pitucha napisał(a):

Myślę, że luty przeżyją, będą dość krótko narażone na takie temperatury.

Znajomy standardowo testuje swoje urządzenia właśnie w -40 stopniach i jakoś to przeżywają.

Reply to
Andrzej W.(usun __nospam__

On Tue, 30 Jan 2007 13:39:23 +0100, Andrzej W.(usun __nospam__)

Tyle ze w pozniejszym uzytkowaniu tez tak bedzie. Ale coz - klient z pieniedzmi ma zawsze racje :-)

Jesli klienta interesuje czy uklad wystartuje w niskiej temperaturze - trzeba ograniczyc srednia moc doprowadzona do ukladu. Mierzyc w szybkich impulsach. Zalanie plynem jest dobrym pomyslem ale nie idealnym.

P.S. Ale do badan w temperaturze podniesionej wcale nie wydaje sie taki swietny. Co z tego ze stwierdzisz iz uklad w cieczy w 90 st dziala dobrze, jesli w powietrzu 50st na pelnej mocy obudowy maja 100 stopni ?

A i tak wyniki beda podobnie kiepskie jak w komorze. To juz chyba lepiej dobry wentylator.

Najsensowniej to byloby w samym krzemie. Np badac napiecie przewodzenia jakiejs diody zabezpieczajacej.

Z butla azotu nie ma problemu. A jesli masz jakas komore, to i tak skropli sie tam na elemencie chlodzacym :-)

J.

Reply to
J.F.

On Tue, 30 Jan 2007 13:46:02 +0100, Andrzej W.(usun __nospam__)

A Lead free juz testowal ?

J.

Reply to
J.F.

no co, nazwa nabiera nowego znaczenia... każde jedno lead jest potem free...

Reply to
Marek Lewandowski

Po prostu olej silikonowy o małej lepkości. Można też użyć nafty, jeśli weźmiesz kosmetyczną, to nawet nie śmierdzi :-)

Pozdrawiam, Paweł

Reply to
invalid unparseable

Jest :-)

To wszystko są bardzo dobre rozpuszczalniki, niektóre elementy mogą nie przeżyć.

Praca z butanem jest wybitnie niewygodna. Woda przewodzi prąd. Kolega nie chciał cieczy mieszającej się z wodą, więc etanol i metanol odpadają, podobnie glikol. Zresztą łatwiej byłoby użyć izopropanolu.

Reply to
invalid unparseable

Tylko, że tu jest chyba pewna nieścisłość. Pytanie, czy chodzi o zdjęcie charakterystyk tych układów w określonej temperaturze otoczenia, czy w określonej temperaturze na powierzchni obudowy konkretnego scalaka. Jeśli to ma być zbliżone do normalnych warunków pracy układu (całej płytki/modułu) to ja raczej nie zalewałbym tego niczym, zasymulował warunki w jakich ma to pracować (łącznie z docelową obudową) i mierzył temperaturę otoczenia, a przy okazji temp. wewnątrz obudowy urządzenia. Przecież w czasie normalnej pracy każdy element może się nagrzewać w różnym stopniu. Zalanie tego czymkolwiek zafałszuje ci wyniki. No chyba, że ten mierzony sprzęt właśnie w takich warunkach ma pracować.

pozdrawiam Robert

Reply to
robmac

Paweł Pawłowicz schrieb:

woda prądu nie przewodzi, ale jest strasznie upierdliwa no i ciężko tak czystą wodę zrobić. Naprawdę czystą wodę trzeba przelewać w rękawiczkach bo jest strasznie agresywna. No i długo czysta nie jest, jak coś tam w to wkładasz.

Waldek

Reply to
Waldemar

Przewodnictwo ultraczystej wody wynosi 0.055 uS/cm, i rzeczywiście skrajnie trudno ją zrobić. Przewodnictwo wody destylowanej wynosi około 1uS/cm, kranówy ok. 100 uS/cm a wody morskiej około 50 mS/cm. Określenie przewodnictwa jest stosowane jako wskaźnik jakości wody destylowanej i demineralizowanej. Zupełną nieprawdą jest teza o agresywności czystej wody (chyba, że chodzi o czystą ciężką wodę :-)

Pozdrawiam, Paweł

Reply to
invalid unparseable

Paweł Pawłowicz schrieb:

jeszcze bardziej agresywna jest T2O ;-)

Jest o tyle agresywna, że wsadzienie do niej łapy powoduje dość szybkie jej (znaczy łapy) zaczerwienienie.

Waldek

Reply to
Waldemar

Nie tak ciezko - po prostu sie kupuje :-)

Ale jak kolega chce -40, to musi byc z glikolem :-)

Nawiasem mowiac - ze zdziwieniem przeczytalem ze do chlodzenia tyrystorow w przetwornicach na setki kV uzywa sie wody. Wlasnie takiej czystej.

Ale po przeliczeniu przestalem sie dziwic ..

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.