Jakie certyfikaty dla produkcji elektroniki samochodowej ?

Witam,

Mam zamiar rozpoczac produkcje ukladu do montazu w samochodzie, zasilany z 12V bedzie obslugiwal 12V (zadnych wysokich napiec), mam pytanie: jakie trzeba miec certyfikaty zeby rozpoczac produkcje, ile takowe moga kosztowac i gdzie je zrobic.

pozdrawiam

Carlosek

Reply to
Carlosek
Loading thread data ...

Carlosek napisał(a):

Do produkcji certyfikaty? A chcesz to w papa-mobile montowac ze certyfikat ABW potrzeba? Dopiero przy wprowadzeniu do handlu bys musial myslec o CE.

Reply to
BartekK

Użytkownik "BartekK" snipped-for-privacy@drut.org napisał w wiadomości news:e3vfml$88u$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Produkowano kiedyś filmy "na półki", ale o sprzęcie produkowanym tylko dla samego produkowania nie słyszałem.

Sądzę (pewien nie jestem), że teraz nie ma certyfikatów, tylko trzeba spełnić wszystkie dyrektywy dotyczące takiego sprzętu. Może to wymagać badań w jednostce notyfikowanej, certyfikowanej czy akredytowanej (nie rozróżniam tych pojęć). Może wymagać od producenta wprowadzenia systemu zarządzania jakością ISO...ileś tam. Nie wiem, czy jest jakaś specjalna dyrektywa dla sprzętu montowanego w samochodach. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Piotr Galka napisał(a):

Widze że tutaj mądrze piszecie to się podepne.

Powiedzmy że zaprojektowałem sterownik na procesorze microchipa 16f87x, coś pomiędzy LOGO, EASY a simaticiem. Sterownik chciałbym sprzedawać w ilosci kilku sztuk rocznie.

Są jakieś firmy bądź osoby które mogły by zająć się załatwieniem wszelkich wymogow i dokumentów, czy to CE czy co, jestem zielony w papierach i nie mam zamiaru się wkręcać. No i ile to może kosztować?

Reply to
Piotr [PKi

I tak i nie :) Generalnie European Council daje okresy przejsciowe dla projektw, ktore byly juz zaawansowane w momencie wejscia dyrektyw.

GeePee

Reply to
geepee

Aaa!!!

Bylbym zapomnial.

Jeszcze ROHS i WEEE....

U mnie w firmie do tego zatrudnione sa 2 osoby zeby dotrzymac tempa...

Acha - odkopalem notatki z kursu - sorki nie mam energii i czasu, zeby tlumaczyc na polski:

EMC

- Radio or Telecommunications equipment

- RTT&E Directive (99/5/EC)

- Medical Devices

- Medical Devices Directive (93/42/EEC)

- Automotive Electrical/Electronic

- Automotive EMC directive (95/54/EEC)

- General Electrical/Electronic

- EMC Directive (89/336/EEC) or New EMC Directive (2004/108/EC) Safety

- Machinery Directive (98/37/EC)

- Low Voltage Directive (73/23/EEC) Others

- RoHS (2002/95/EC) and WEEE (2002/96/EC) etc.

To tyle jesli chodzi o numery dyrektyw :)

Reply to
geepee

Do teorii - zapomnialem jeszcze o zakloceniach generowanych na zasilaniu - tu tez sa okreslone poziomy i zakresy czestosci ktore musisz spelniac - a poza tym jesli zasilasz urzadzenie z sieci to masz jeszcze LVD (Low Voltage Directive) - generalnie sprawdzajace czy nie uda ci sie nikomu wyrzadzic szkody w momencie gdy urzadzenie dziala poprawnie lub jest w stanie awaryjnym.

GeePee

Reply to
geepee

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.