się sypie

Użytkownik "Piotr Wyderski" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:ribhvq$33q2j$ snipped-for-privacy@portraits.wsisiz.edu.pl...

A tak swoja droga ... to chyba jeszcze termodynamiki nie narusza.

Bo jakby cos dobrze przewodzilo prad a zle cieplo ... termopare/TEG z tego zrobic ...

W metalach oba przewodnictwa ida w parze, bo oba ponoc elektrony robia, ale w jakis innych materialach ...

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

Co by nie było wygląda na farbę przewodząca prąd ale przed wypaleniem. Taka technologia w przypadku podlozy ceramicznych. Albo się drukuje farba przewodząca prąd ścieżki i wypala. Albo pokrywa się cała płytkę farba przewodząca prąd. Wypala i trawi naświetlone ścieżki. Farba przewodząca przed wypaleniem nie przypomina metalu, po wyschnięciu daje się zeskrobać paznokciem.

Reply to
Zenek Kapelinder

W sumie to nic niezwykłego. Diament ma fantastyczne przewodnictwo cieplne, a prądu nie przewodzi. Tylko płytki z niego ciężko kupić -- no chyba, że na AliExpress w opcji z darmową dostawą i ołówkiem gratis. :D

Nie znam szczegółów, zadowalają mnie własności makroskopowe. :)

Dziwna jest ta płytka w dotyku: sprawia wrażenie, że wie, jaką ma mieć temperaturę, trudno to opisać.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Ciekawa teoria, ale farba by pokrywała całą płytkę, a tu widać jakby przetarcia, spod których wystaje podłoże. Poza tym opisujesz technologię produkcji układów grubowarstwowych, a w przypadku ceramicznych "lutowalnych" PCB nie słyszałem o ich stosowaniu. Co układy hybrydowe -- tylko tam metalem jest raczej srebro. Do płytek stosuje się DBC (Direct Bond Copper) oraz DPC (Direct Plated Copper), obie w pierwszym przybliżeniu trawione klasycznie.

Ale zainteresowałeś mnie, w stosownej chwili podziałam palnikiem. :) Jeśli masz rację, to tym dziwniejsze, skąd ten Chińczyk to wytrzasnął -- to *nie jest* typowa technologia ceramicznych PCB.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Palnikiem zniszczysz jeśli to farba metaliczna do wypalania. Piec z atmosferą ochronna by się przydał. Jeśli to ma być miedź to z 1200 stopni potrzeba. To że cała płytka zamalowana nie dziwi jeśli wzór ma być trawiony. Technologia malowania albo drukowania na ceramice wzięta jest ze zdobienia porcelany, znaczy się talerzy itp. Oczywiście nie muszę mieć racji ale sporo wskazuje że ja mam bo niby jak inaczej tanio wytworzyć warstwę miedzi na porcelanie czy szybie? Z warstwa srebra mniejszy kłopot ale materiał dużo droższy niż miedź i trzeba go galwanicznie pogrubić.

Reply to
Zenek Kapelinder

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.