Niestabilność kontaktronu?

Mam w drzwiach fabrycznie zamontowany kontaktron. Oryginalny przewód ma 6 żył, 3 jeden styk, 3 pozostałe drugi (po co tyle?). Podłączone mam to do systemu oświetlenia (otwarcie drzwi zapala światło, zamknięte drzwi to kontaktron zwarty), jeden styk k. jest do masy drugi do wejścia układu sterownika, który ma podciąg przez 1k do 5V (5V wejście cyfrowe). Po podłączeniu zaczęły się dziwne rzeczy. Układ sterujący odczytuje fałszywe otwarcie drzwi (rozwarcie k.) zawsze między 20 a 1:00 w nocy kilkukrotnie, najczęściej po 22. Ale nigdy między 2:00am a 18:00. Sterownik ma debouncer styków, stąd to rozwarcie musi być poza marginesem debouncer'a, w ramach desperacji pomierzę jakie są czasy, natomiast ten sterownik ma jeszcze inne przełączniki jakie obsługuje i zachowują się one normalnie, stąd z pkt widzenia sterownika następuje przerwa w obwodzie k. Czy kontaktron może posiadać jakąś wadę, która ujawnia się utratą styku? Wadliwy magnes?

Reply to
Marek
Loading thread data ...

Dnia Sun, 23 Aug 2020 00:10:39 +0200, Marek napisał(a):

Na kontaktron tu bym nie zwalał, ani na magnes. Zewrzyj trwale linię przy kontaktronie i poobserwuj działanie układu ze dwie noce. Jak nic się nie będzie działo, to przeciągi drzwiami ruszają :) a jak będzie fałszywe działanie no to szukaj gdzie indziej w układzie.

Reply to
Jacek Maciejewski

No oczywiście takie testy (trwałe zwarcie, szarpanie drzwiami bez otwarcia) już zrobiłem i nie było fałszywych, dlatego kontaktron pozostał do "zwalenia"...

Reply to
Marek

W dniu 23.08.2020 o 09:50, Marek pisze:

Prawidłowo wykorzystywane kontaktrony są praktycznie bezawaryjne. Bardzo jednak nie lubią dużego prądu, wystarczy raz podłączyć żaróweczkę i niezawodność biorą diabli. Naprężeń też nie lubią.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

Dnia Sun, 23 Aug 2020 09:50:01 +0200, Marek napisał(a):

To trzeba było o tym napisać. Ale ja nie widzę możliwości by kontaktron dawał przerwę między 20 a 1 a w pozostałe pory doby nie. Jak cię to nie przekonuje, to zawsze możesz go wymienić.

Reply to
Jacek Maciejewski

Wersja, że ktoś prowadzi podwójne życie i faktycznie wychodzi po nocach, wykluczona? :)

MJ

Reply to
Michal Jankowski

Nie mogę, jest zintegrowany Z drzwiami lub futryną, przynajmniej nigdzie nie znalazłem dojścia do niego albo jest dobrze ukryte i zamalowane

Reply to
Marek

Hmm ciekawa sugestia. Pomieszczenie do którego się wchodzi przez te drzwi ma też czujnik ruchu. W logach nie ma zdarzeń z czujnika w tym czasie gdy są te "fałszywe" zgłoszenia z drzwi. Pod te drzwi jest podłączona akcja zapalająca wszystkie światła w domu, jeśli drzwi otworzą się między 2am a 5am. Jak dotąd to nie wystąpiło, fałszywe są max do 1.30am a zaczynają się dopiero od 18. Mówiąc "fałszywe" mam na myśli takie, które nie pokrywają się ze zgłoszeniem z czujnikiem ruchu.

Reply to
Marek

W instrukcji drzwi nie ma podanego modelu kontaktronu. Czy mógł go uszkodzić ten pullup dający trwały prąd 5mA? Np. rozgrzewa się i odkształca powodując nieciągłość styku?

Reply to
Marek

W dniu 23.08.2020 o 13:20, Marek pisze:

To nie powinno być problemem.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

W dniu 23.08.2020 o 13:16, Marek pisze:

Stawiam na zakłócenia. Zacząłbym od filtrów na zasilaniu centralki i na linii do czujnika.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

Zwiększyć debounce do 1 - 2s. Nikt normalny nie przejdzie w takim czasie otwierając i zamykając za sobą drzwi. Godziny mogą sugerować zakłócenia od zasilania oświetlenia.

Reply to
Mirek

Pan Mirek napisał:

Poznaniacy ponoć obcinaja kotom ogony. Bo jak się takiego zimą wypuszcza z domu, to drzwi mogą być krócej otwarte i mniej się na ogrzewanie wydaje.

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik "Marek" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Ale przeciez nie tak wadliwy.

a) cos sie indukuje w kablach ... choc przy zwartym kontraktonie raczej nie powinno, komorki pierwsze podejrzane.

b) kontaktron ma duzy opor i system pracuje na granicy. Ponoc sie zdarzalo w kontraktonach - potrzebny pewien minimalny prad na czyszczenie stykow. napiecie w "centrali" latwo zmierzysz.

c) jakis skok cisnienia odchyla drzwi.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Marek" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... On Sun, 23 Aug 2020 09:17:19 +0200, Jacek Maciejewski snipped-for-privacy@go2.pl

To pozostaje jeszcze jedno - silne pole magnetyczne niweluje to od magnesu. Cos tam w okolicy jest ?

Albo po prostu wymien kontrakton, a potem sie bedziesz zastanawial co to :-)

J.

Reply to
J.F.

W dniu 24.08.2020 o 08:25, J.F. pisze: [...]

To są styki pokryte metalem szlachetnym (złoto, rod w tych lepszych) pracujące w atmosferze gazu obojętnego. Warstwa metalu szlachetnego jest cienka, i łatwo ją zniszczyć, ale przy poprawnym użytkowaniu czyszczenie nie jest potrzebne. Kontaktrony służą do łączenia sygnałów, nie energetyki.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

Może to kot usiłuje otworzyć drzwi. :-)

W.

Reply to
invalid unparseable

Pora bardziej wskazuje na ducha.

Reply to
Zenek Kapelinder

W niedziela, 23.08.2020 o 23:07, Jarosław Sokołowski napisał:

Żeby nie opowiadać sucharów, to trzeba mieć dom i kota. Ani pyry poznańskie, ani krakowscy centusie nie otwierają kotom drzwi, gdyż sierściuchy robią to same w swoich drzwiach w drzwiach. Często właśnie magnesikiem w obroży i kontaktronem zamiast klamki.

Reply to
collie

a mierzyłeś jaki rzeczywiście tam jest prąd ? Bo może to coś wyjaśni. Jak za mały na pullup - znaczy styki nie stykają.

A jak odpowiedni - to nie wiem. Wzywaj egzorcystę.

Reply to
sundayman

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.