ściąganie izolacji ze skrętki UTP

Ściśle: chodzi o ściąganie izolacji z przewodu, bo ściąganie izolacji z kabla to raczej problemu nie sprawia, bo są do tego narzędzia. Natomiast co raz częściej taką skrętkę stosuje się do wszelkiej maści urządzeń, bo tania, bo dostępna itp. Problem zaczyna się jak chcemy przewód z takiej skrętki zamocować w zacisku śrubowym, albo sprężynowym, bo trzeba usunąć izolację a ona jest bardzo niewdzięczna do usuwania. Można to zrobić nożem, ale często kończy się to pęknięciem naciętego przewodu, czasem nie od razu, ale przy kolejnych poruszeniach przy przeróbkach czy pomiarach. Ja staram się to robić paznokciem, ale dzień czy dwa po obcięciu jest to niemożliwe, trudne staje się przy setnym przewodzie, bo paznokcie się tępią. Szczególnym wyzwaniem jest skrętka żelowana - generalnie najlepszym pomysłem jest przekrosowanie jej scotchlockami na bardzo fajnie obierające się przewody "alarmowe", ale to znowu trzeba miejsca i kolory się potem mylą. Ma ktoś jakiś patent na to? Myślę nad narzędziem - mógłby to być nożyk z czegoś twardszego od paznokcia a miększego od miedzi - jakiś pomysł? Albo nożyk stalowy z precyzyjnie regulowanym wysunięciem ponad płaszczyznę.

Reply to
Mirek
Loading thread data ...

W dniu 28.01.2023 o 15:07, Mirek pisze: [...]

formatting link

Reply to
LordBluzg®🇵🇱

W dniu 28.01.2023 o 15:07, Mirek pisze:

Oj tam, oj tam.. obtapia się grotem lutownicy transformatorowej ;-)

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Pan Grzegorz Kurczyk napisał:

formatting link

Reply to
Jarosław Sokołowski

Nie używam praktycznie transformatorówki - jest duża, ciężka i niewygodna. W terenie gazowa a w warsztacie stacja. Ale może to jest dobry trop - takie szczypce z drucikiem oporowym z jednej strony i teflonem z drugiej... albo dwa druciki.

Reply to
Mirek

W dniu 28.01.2023 o 18:41, Mirek pisze:

Wystarczy zapaliczka i paznokieć przy większej ilości, oczywiście trzeba potrenować i nie przypalać za mocno ale duża ilość w jednej chwili to jednak upierdliwe.

Generalnie nigdy nie popierałem ściągaczek do izolacji...ale od kiedy zacząłem używać to chwalę, co oczywiście nie występuje często ale właśnie wtedy, jak mam więcej do odizolowania.

Reply to
LordBluzg®🇵🇱

formatting link
Używam od dawna, polecam.

Reply to
AUTOMATYKA Jasiński

Ściągaczką do izolacji, ale pod odpowiednim kątem -- za duży i przewód przejdzie razem z izolacją (bo jest cieńszy od izolacji), za mały i przewód się utnie. Da się wyćwiczyć.

Ewentualnie cążkami bocznymi, ale z odpowiednią siłą nacisku, tak żeby nie przecięły izolacji, ale nacięły ją na tyle, żeby dało się ją zerwać. Też do wyćwiczenia.

Ewentualnie po takim ściągnięciu, jeśli drucik jednak lekko się natnie, możesz go podgrzać lutownicą, co sprawi, że pozostała część izolacji trochę się cofnie i będzie można go uciąć w naciętym miejscu.

Jak byłem młodszy, to zdejmowałem taką izolację zębami, ale teraz się boję o zęby (choć technicznie dalej by się w takim zastosowaniu sprawdziły, w sumie nawet doskonale -- izolację przetną, drutu nie ruszą).

Reply to
Arnold Ziffel

W dniu 2023-01-30 o 01:40, AUTOMATYKA Jasiński pisze:

potwierdzam i polecam! Ja używam Weidmuller Stripper 6 i nie znam lepszego do kabli do 4mm2. Wieki temu używałem podobnego jako elektromonter i setki tysiące kabelków potrafił obsłużył i wciąż radził sobie dobrze z cienkimi kabelkami jak i z małą energetyką. Próbowałem zatąpić Stripax-a różnymi innymi wynalazkami i po latach wróciłem do sprawdzonej technologii.

Reply to
DaNsOuNd

Uzywam podobnego i potwierdzam - radzi sobie rewelacyjnie, od kynaru, do grubych kabli.

Tylko moj ma te "ostrza" do sciagania w postaci szeregu rownoleglych blaszek. A tu tak sie przygladam ... i nie bardzo to widzę..

J.

Reply to
J.F

i dlatego róciłem do tego narzędzia bo te ostrza są ruchome, nie są osadzone na stałe i układają się idealnie do kształtu przewodu. Doskonale radzą sobie z bardzo cienkimi kabelkami. Pamiętam że dawały radę cztery kabelki na raz obrać. A i ze średnicami do 4mm2 też sobie doskonale radzą. Grubszych nie próbowałem.

Reply to
DaNsOuNd

Am 28.01.2023 um 15:07 schrieb Mirek:

Kiedyś zrobiłem sobie nożyk ze starego skalpela. Naciąłem tarczą diamentową dremelem rowek i świetnie działało, dopóki kumpel nie posiał ;-). Teraz mam szwedzkiego Rittala i ściąga świetnie do AWG34

Waldek

Reply to
Waldemar

W dniu 31.01.2023 o 18:24, Waldemar pisze: [...]

Czy to czasem nie jest brandowany Weidmuller?

Paweł

Reply to
Paweł Pawłowicz

W dniu 28.01.2023 o 15:07, Mirek pisze:

Kup stripper do światłowodów, plastik z feruli ściąga nie przecinając jej więc w tym zastosowaniu też zda egzamin.

formatting link

Reply to
LOLek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.