Zamiennik elektrozaworu, dostępny w Polsce

Cześć,

Wiecie może gdzie dostanę zamiennik takiego elektrozaworu - Robertshaw K-12930-290 24V 50/60Hz 10W

formatting link
- żeby nie musieć zamawiać go aż z USA czy Meksyku?

Reply to
Mateusz Bogusz
Loading thread data ...

Pan Mateusz Bogusz napisał:

Zamiennik całego elektrozaworu, czy samej cewki? W linku jest cewka. Niemal identyczne cewki były w starych pralkach Polar, tyle że na 220V. Ale pasowało wiele rodzajów, nawet różnie wyglądających, bo średnica wewnętrzna jest ta sama. Za komuny wymieniałem kilka razy. Co więcej, powinny też pasować solenoidy od pneumatyki przemysłowej (nigdy nie porównywałem wprost, ale na oko i pamięć jedna ze stosowanych średnic podobna, a jest ich kilka). Tego się stosuje zdecydowanie więcej, zatem łatwiej znaleźć. Gugiel pokazuje dużo, np:

formatting link

Reply to
Jarosław Sokołowski

Cewki, zgadza się. A właściwie to problem jest z elementem który blokuje obracanie się cewki, a który jest/był wybrzuszeniem na plastikowej obudowie które to się "ścieło"...no nic. Dzięki za kierunek, poszukam coś podobnego.

A tak swoją drogą to cena za taką cewkę (10W) 200-400zł to normalna cena za taką rzecz? Przy cenie 500-700zł (z zaworem) to zakładam że te rzeczy się po prostu nie psują za często?

Reply to
Mateusz Bogusz

Pan Mateusz Bogusz napisał:

Czyli cewka działa, a uszkodzenie jest mechaniczne, z zewnątrz? Nie da się tego jakoś naprawić? A przy okazji poprawić konstrukcję, by nie dochodziło do recydywy. Nowa też sie pewnie znajdzie gdzieś blisko, dużo tego widzę. Przy poszukiwaniach warto podać średnicę (tu chyba 9 mm).

W pralce za komuny jednak mi te cewki padały. W nowym ustroju musiałem wymienić cewkę w aplikatorze zimnego kleju. Ale to już z tego powodu, że ktoś podłączył za wysokie napięcie. Głowica klejowa kosztuje setki euro, więc cewka też musiała mieć słuszną cenę. Jak ją przysłali, to się okazało, że jest taka sama, jak cewki do zaworów pneumatycznych. Trzeba więc przyjąć, że "normalna" cena zależy od przeznacznia cewki. W mojej pralce były trzy elektrozawory, trudno uwierzyć, że ich wartość łączna wynosiła 2000 zł.

Aha, jeszcze jedno mi się przypomniało pod wpływem tego kleju. Cewki 24V mogą być AC i DC. Tak jak przekaźniki i styczniki. W pralkopodobnych zastosowaniach będzie raczej AC, ale cewka od kleju mogła przełączać wiatry nawet częściej niż sto razy na sekundę, więc DC.

Reply to
Jarosław Sokołowski

W dniu 30.01.2023 o 11:20, Jarosław Sokołowski pisze: ...

Elektrozawór 100 cykli/sek?! Poniosło Cię nieźle :)))

Aż mi się nie chce komentować :)

Reply to
Wiesiaczek

W elektrozaworze od pralki?

Bo wtryskiwacze benzyny do silnikow jakos tak maja. Wtryskiwaczene ON ponoc nawet wiecej.

Wytryskiwacze w drukarkach ... a to chyba inna zasada.

Swoją droga - jak rozwiązywano kwestię AC w pralkach to nie wiem. W przekaznikach bylo prosto, ale jak to zrobic w elektrozaworach?

J.

Reply to
J.F

Pan J.F napisał:

Dlaczego ON więcej? 6000 rpm to dokładnie 100 obrotów na sekundę, niezaleznie od rodzaju paliwa.

W drukarkach jest piezo albo termicznie (coś wrze i strzela). Głowica klejowa też działa inaczej niż wtryskiwacz w silniku. To połączenie pneumatyki (nawet dwóch, bo powietrze pcha klej ze zbiornika i porusza tłoczek) ze sterowaniem elektromagnetycznym. W głowicach kontaktowych jest iglica w samej dyszy. Przy strzelaniu kropkami słychać jak mruczy lub wręcz piszczy.

Nie zaglądałem do środka, więc nie będę zgadywał. W opisach cewek jest to zaznaczone, więc zaanonsowałem.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Wiesiaczek napisał(a):

Cewka + magnes da 50Hz, np. w pompce do akwarium. Cewka + rdzeń niemagnetyczny wydaje się powinny dać 100Hz i przy odpowiedniej konstrukcji powinny wypchnąc dość precyzyjnie dawkę np. kleju. Wystarczy ruch w te i we w te na poziomie 0,1 -0,5 mm.

Podejrzewam znajdziesz full rozwiązań od 50Hz do 20kHz, przy czym 20KHz już oparte nie o cekwe i rdzeń tyko o przetwornik ultradzwiekowy.

1kHz.
formatting link

Jak kto chce, w patentach są przekroje różnych konstrukcji.

Reply to
Mordoklejek Zygzakowaty

Magnetyczny ofkors inny niż magnes.

Reply to
Mordoklejek Zygzakowaty

Jedno z wielu rozwiazań:

formatting link
Dla kleju podobnie.

Reply to
Mordoklejek Zygzakowaty

Tak, ale wtrysk benzyny jest co 2 obroty :-) Co prawda byly jakies rozwiazania, gdzie wtryskiwacz byl 1, albo 2 - i kazdy obslugiwal 2 cylindry. Sam wtrysk byl krótszy niz poł okresu, co podnosi wymagania predkosciowe.

A w dieslu ... mowi sie, ze wtryskiwacz podaje nawet 5 dawek paliwa w jednym cyklu pracy.

No, ciekawe czy sie taka cewka na 230V AC rózni od cewki na 230V DC.

Niby impedancja wieksza, co powinni uwzglednic. A moze tez wymagania na wielkosc pola magnetycznego rozne.

230V DC sie raczej nie stosuje, wiec sie nie dowiemy, ale moze sa wersje 24V DC i AC :-)

J.

Reply to
J.F

Pan J.F napisał:

Tak, pamiętam, że kiedyś marketing operował pojęciem "wielopunktowy wtrysk paliwa". Wnioskuję z tego, że mógł być też jednopunktowy, a to oznacza kopa co pół obrotu.

No więc właśnie, te wymagania w stosunku do zaworów i pompek wcale nie wydają się być wygórowane.

To teraz. Kiedyś wszystko było mechaniczne. I też silniki działały, choć diesle zwykle kręciły się nieco wolniej. Średnioprężne (z gruszką żarową) jeszcze wolniej.

formatting link
formatting link

Tu akurat chodziło o zastępnik 24V, być może AC. Ja miałem więcej do czynienia z DC.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Jednopunktowy jak najbardziej występował.

To juz dawno temu :-)

Mechanicznie byla jedna dawka, a potem elektronika i szybkie zawory wszystko zmienily.

J.

Reply to
J.F

Aż żem zerknął do katalogu relpol, tam stoi AC obok DC. Po części mechanizm przekaźnika można przełożyć na cewki elektrozaworów.

Przy tej samej konstrukcji przekaźnika rezystancja dla cewki DC większa niż cewki AC. Od kilkudziesięciu % do 400%. DC można sporo przeciążyć nawet x2,5.

Teraz możemy dorobić teorię dlaczego tak się dzieje? AC kłapie stykami, DC jest stabilne. Coby kompensować kłapanie , w tym mniejszy docisk, prąd/moc dla AC muszą byś sporo większe niż dla rozwiazania opartego o DC.

W takim razie nic nie przemawia za stosowaniem cewek AC. No chyba że coś się później magnesuje.

Reply to
Mordoklejek Zygzakowaty

W sumie moglby byc i niemagnetyczny. Cewka wypycha, o ile są zwarte "zwoje".

Ciekawe jak wtedy z pulsacją sily ... chyba tez powinna byc?

J.

Reply to
J.F

Pan J.F napisał:

Jedna dawka i z *pompy* (wtryskowej), nie z zaworu. Teraz może być nawet trudno opisać, czy chodzi o szybkość zaworów, czy pomp. Tak jest w przypadku technik aplikacji kleju. W silnikach chyba podobnie.

Reply to
Jarosław Sokołowski

J.F napisał(a):

Aluminiowy? Chyba nie bardzo:)

Mamy zagadnienie. Czemu do grzejących się instalacji producent daje grzejąca się cewkę AC zamiast mniej grzejącej się DC?

Zarobek?

Reply to
Mordoklejek Zygzakowaty

Aluminiowy, miedziany.

Raczej sposob sterowania. Mają pod ręką AC, to stosują cewki AC, maja DC, to stosują cewki DC.

Ale czy cewka DC sie mniej grzeje? Prąd w cewce ogranicza jej impedancja. Dla DC to jest rezystancja, na ktorej cieplo sie wydziela.

Dla AC jest to rezystancja i reaktancja razem, a reaktancja sie nie grzeje ...

J.

Reply to
J.F

VW robil swoje pompowtryskiwacze, gdzie byla i pompa, mozna by rzec wtryskowa, i zaworek sterujący dokladnie wtryskiem.

Teraz modny Common Rail, gdzie pompa daje stale cisnienie, i zaworki sterujące.

J.

Reply to
J.F

J.F napisał(a):

Coś chyba ścieniasz. Niby jak?

Faktycznie przeoczyłem. Działa trochę jak transformator. Jednak kiedy założymy tą samą moc wydzielaną (opieram się o katalog relpol) na cewce AC i DC, nie mamy wytlumaczenia czemu cewka DC może być przeciążona znacznie bardziej niż AC:) Po mojemu AC bardziej się grzeje.

Reply to
Mordoklejek Zygzakowaty

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.