RGB/VGA 555, jaki DAC?

W atari do gradientu (luminancji) to są 4 bity prosto z GTIA a rezystory raczej nie są precyzyjnie dobrane... Co prawda jest tam jeszcze jakis bufor po drodze. Może tą drogą trzena iść?

c.

Reply to
Cezar
Loading thread data ...

Zmienisz na inne w sensie wartości czy egzemplarzy?

Pamiętaj że masz tu już trochę megaherców i zapewne kabel koncentryczny

75 omów. I sygnał analogowy. Tu już mogą się pojawić odbicia przy niedopasowaniu i to one mogą powodować zakłócenia. A jeżeli dajesz 75/150 omów to zapewne przeciążasz bufory, które zresztą też mają swoją impedancję.

A co do starych kart VGA, to tam na wyjściu standardowo był RAMDAC. Do Twojej aplikacji nie do użycia. Nie przypominam sobie żadnej takiej karty z trzema przetwornikami.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Zmieniam na takie, jakie mam. Najbliższe.

I liczę, że dobry DAC, a konkretnei video DAC zajmie się i tym dopasowaniem impedancyjnym. O ile istnieje.

Reply to
heby

Hmm, jak masz zamienione miejscami, no to nie wiem, jak sobie zracjonalizowałeś, że to wina rezystorów, ale zapewne zracjonalizowałeś. Popraw program, a problem być może całkiem zniknie. Ew. jak masz pod ręką, to dodaj zatrzaski.

PS.: 16 bitów to 5 na R, 6 na G, 5 na B. Dlatego pisałem, że zielony gradient będzie lepszy. A kawałek bitu to nic egzotycznego, w RS232 można dać 1,5 bitu stopu. To i tak nic takiego w porównaniu do całek ułamkowego rzędu, które wymyśla mój wujek...

Reply to
Dawid Rutkowski

Raczej wina GPIO.

Efektem czego wyląduję z 2 zatrzaskami i taką samą garścią rezystorów, oraz dodatkowo problemem z nieistniejącycm obecnie clockiem.

I jaką ma wtedy wartość ten bit stopu?

Reply to
heby

Nie wiem, jakie porty ma MCU w pi zero, ale jeśli nie ustawiasz tego na jednym porcie 16-bitowym to zatrzaski się przydadzą. I to nawet 2 w szeregu.

Problem taki jedynie, że potrzeba dodatkowego pinu gpio. Akurat będzie szesnasty.

Jedynka, jak zawsze bit stopu. Po prostu MINIMUM jego czasu trwania to czas 1,5 bitu liczony wg predkości transmisji. Oczywiście moze być dłuższy. Sygnału zegara nie ma, po to są więc bity startu - zero, zawsze długości jednego bitu (sam stan zero może być dłuższy, bo potem kolejne bity danych mogą też być zero), i stopu, o ustalonej MINIMALNEJ długości.

Reply to
Dawid Rutkowski

Czyli to nie bit. To *odstęp*.

Reply to
heby

Niech mu będzie. Ważne że może mieć 1,5 bitu - bitu o danej szybkości, więc nie bitu, niech mu będzie bodu (baud). Rzadko jest to możliwe do wyboru bo wymaga 2* szybszego clocka do sprawdzania ew. frame error. Ale bywało, pamiętam do dziś opis z Bajtka "ciekawe, pół bitu" ;>

Reply to
Dawid Rutkowski

A dlaczego nie stosujesz rozwiązania z "Hardware Design with RP2040" (5 rezystorów wagowych)? Zawsze to mniej zabawy z dobieraniem egzemplarzy ;) Sprawdź jeszcze ustawienie GPIOxx 5:4 Drive Strength. Dla uzyskania Rwy=280om (co daje nominalne 0.7V na 75om wejścia VGA) masz 2R=560om, prąd każdego z wyjść sięga ponad 5mA; popatrz na ch-ki rys. 165 str. 636 datasheeta.

Reply to
Ceat

Bo znalezienie takich wartości jest trudne w ilościach detalicznych.

Reply to
heby

To może drabinka R-2R? Więcej rezystorów, ale tylko 2 pozycje w zamówieniu. Poza tym, wszystkie GPIO równo obciążone. Z gotowych drabinek faktycznie wybór kiepski, choć np. Mouser ma - Bourns 4310R-R2R-102 - niezalecane do nowych projektów, ale jak to nie jakaś wielka seria, to ostatnie 1776 sztuk jeszcze mają :) Przy wartościach 1k-2k buforów nie przeciąży, a na wyjściu dać wtórnik który dopasuje do 75 omów. Na nierówny gradient może pomóc jakaś korekcja gamma - bo pewnie subiektywnie bardziej widać przejście 0/1 niż 30/31. Może da się jakoś w przybliżeniu analogowo odcinkami przy pomocy kilku rezystorów i diod (jeśli to nie sprzęt na wojskowy zakres temperatur). Albo jakiś szybki PROM/CPLD co z 5 bitów zrobi 8 dla drabinki (choć bez zegara może nie wyglądać najlepiej przy różnych czasach propagacji bitów).

Reply to
M M

pomyliles oporniki? :-)

Równość gradientu to moze być sprawa liniowosci monitora. Korekcja gamma itp.

Moze drabinka R-2R?

na gradiencie tego pewnie nie zobaczysz, ale ja bym sie raczej bal czestotliwosci - tam z 50MHz potrafi być. No nie, u Ciebie połowa, bo rozdzielczosc mała.

J.

Reply to
J.F

Oj tam od razu pomyliłem ;)

W drodze płytka bazowa do Pi pico, która ma fabryczne VGA, zobaczymy jakie na niej będą jakości, da mi to jakiś sufit jaki mogę osiągnąć na byleczym.

Nie, to raczej nie to. Zakładam, że to kiepskie rezystory i magia wydajności prądowej GPIO.

Zobaczymy najpierw, co powie płytka bazowa a ja przemyślę, jakie jest nalepsze rozwiązanie. Problem w tym, że jak uda się to, co ma się udać, to będę to upubliczniał projekt. Czyli z mojego problemu szukania rezestorów o dziwacznych wartościach nagle zrobi się problem u innych.

Reply to
heby

Najprostsze wyjasnienie, jesli monotonicznosci nie ma.

Oba prawdopodobne, ale raczej bym obstawiał kiepskie rezystory.

Kiedys tam zrobiłem Covoxa na R-2R.

8 bit na LPT, a wyszło niemal idealnie. Fakt, ze przemierzyłem oporniki i troche dobrałem.

J.

Reply to
J.F

Przyszła, fotka taka, jaka jest możliwa, w realu widać dokładniej:

formatting link
Jest lepiej, ale:

a) kolor czerwony zachowuje się jak by nie miał najmłodszego bitu (widać zlewanie się par bez wyraźnej granicy)

b) w środku ekranu widać zlewanie się par wszystkich kolorów (zmiana najstarszego bitu wpływa na pochłonięcie wpływu najmłodszego?)

c) na białym widać, w ciemnym zakresie, wyraźne przebijanie się innych odcieni, głównie czerwonego, co zapewne związek z a)

Innymi słowy, na ręcznie wydłubanych z szuflady było gorzej (kolory zamienione miejscami w ciemnym zakresie), ale na dobranych przez producenta płytki wcale nie jest świetnie. Wydaje mi się, że to właśnie powód, dla którego warto mieć DACa.

Reply to
heby

Część artefaktów może być wynikiem tego, że monitor jest LCD czyli cyfrowy. Może lepiej by wyglądało na jakimś analogowym CRT :)

Reply to
M M

3 sztuki mają te same artefakty ;) No i nie ma ich na VGA generowanym przez PC.

Ostatni wywaliłem lat temu naście. Za to kupiłem 1084S ale VGA to on nie łyka :P

Reply to
heby

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.