Rezystory - tolerancja

Chyba nie masz racji. W handlu są dostępne rezystory o wartościach nawet poniżej 50mOhm i są odpowiednio oznaczone. Bynajmniej nie 0 Ohm.

Reply to
stchebel
Loading thread data ...

Kupowałem niedawno 500mikroomów. Ale kupowałem *rezystory*, a nie

*zworki*. Rezystor ma rezystancję nominalną, jej tolerancję, współczynnik temperaturowy, moc strat, napięcie przebicia, indukcyjność, współczynnik starzenia i inne niszowe parametry. Zworka ma zwierać. To, że się przyjęło nazywać je rezystorami rezystora z nich nie czyni.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

W dniu 2018-08-15 o 16:48, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Gdzie żeś to znalazł? Patrzę w pdf-y podstawowych producentów i nijak nie widzę podanej tolerancji procentowej dla zworek.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

W pierwszym lepszym sklepie z opornikami. :-)

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Ale że co? Że parametry elementów bierzesz z danych sklepu a nie z pdf-a? To że chociażby TME czasem podaje tolerancję dla zworek to znaczy tylko tyle że ktoś tam nie skasował/wpisał za dużo danych, jak w wielu innych przypadkach. W wielu miejscach podają parametry bliżej nieokreślone. Trzeba zajrzeć do pdf-a ;)

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Gdy szukam w sklepie, to po parametrach sklepu, a nie po zawartości dokumentacji. I wtedy znajduję m.in. takie cudaki.

Nic nie wpisał za dużo, tylko uznał, że wprowadzanie osobnej wersji formatki dla takich wyjątków przyniesie więcej szkody niż pożytku, bo i tak wszyscy wiedzą, o co chodzi. Tylko nie przewidział obecnej fali upałów i wynikającego z niej rozkwitu filozofii w narodzie. :-)

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

No nie, bo jednak są zworki z podaną tolerancją i bez niej. Podanie tolerancji najwyraźniej nie jest konieczne. Niemniej jednak faktycznie, jeżeli mam w projekcie głównie rezystory 1% to nie będę kombinował i od razu w wyszukiwarce zaznaczę. No i zworki odpadną. Tak czy inaczej to tematy handlowe, nie techniczne.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Ja to rozumiem tak, że tolerancją producent gwarantuje rezystancję

*nie większą* niż jakieś standardowe wartości technologiczne przy ustalonym sposobie wykonania. Tj. zworka 10% będzie miała rezystancję <=55 miliomów, ale już nie om, bo to układ docelowy mógłby zauważyć.

Tylko się trochę nieswojo czuję psując Kolegom zabawę, a przy tym obawiam, że następne odkrycie będzie polegało na spostrzeżeniu, że układ ze wspólnym kolektorem wcale nie powtarza na wyjściu napięcia wejściowego, więc czemu niby wtórnik?

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

To pytanie z gatunku "Co ma żołnierz pod łóżkiem"?

Reply to
Marek

Ale wcale nie. W pdf-ie masz podane wyraźnie że zworka ma rezystancję nie większą niż itd - to osobna pozycja. Przy zworce nie ma podanej tolerancji procentowej bo to bez sensu jest, tylko "Jumper".

formatting link
Tolerancja procentowa zworek jest tylko u handlowców (różnych). No i proszę - u Mousera są zworki SMD o tolerancji 1 i 5%, a nawet 3 typy o tolerancji 0,05%, tyle że jak w TME producent nic o tym nie wie:
formatting link
nie szukam, bo to nie ma sensu

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Nie to wazne pytanie w ujeciu tego watku. Bo watek jest bezsensownym biciem piany o te tolerancje kiedy jacek napisal jaka ona jest (mniejsza od 10momow dla jednego przykladu).

I to jest poprawna odpowiedz. Tolerancja jest 0-10momow i tyle. Niech konstruktor bierze to pod uwage i dziala.

To jak w przypadku szczelinomierza ktory nie mierzy tylko sprawdza. W jego karcie charakterystyki moze byc napisane jakie sa tolerancje poszczegolnych blaszek czy ogolnie wszystkich razem ale jak nie ma to zaklada sie ze wymiar jest przynajmniej tyle i najwyzej tyle ile ile blaszka ma nominalnie. I to powoduje ze trzeba zmienic nieco podejscie bo nie ma podanej tej tolerancji. A to nie oznacza ze czegos nie mozna zaprojektowac z uzyciem takiego podejscia.

Reply to
sczygiel

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.