Re: sterowanie silnikiem dc

Jesli chodzi o zasilanie to zasilacz ma spory zapas wydajnosci pradowej. Napiecie na rezystorze, tzn. miedzy jego wyprowadzeniami, mierze uzywajac karty akwizycji danych z wejsciem roznicowym (multimetr daje ten sam efekt). Sterowanie nie jest PWMem, po prostu steruje napieciem diody transoptora.

>img221.imageshack.us/img221/5672/new1lz7.jpg). Wszystko dziala ok, > >natomiast dokonuje w trakcie pracy pomiaru napiecia na silniku, oraz > >spadku napiecia na oporniku 0,01R, z ktorego obliczam prad plynacy > >przez silnik. Problem polega na tym, ze zaobserwawalem, że przy > >zatrzymaniu 'na siłę' silnika, prad zamiast rosnac pozostaje > >praktycznie bez zmian, natomiast napiecie na silniku spada. Wydaje mi > >sie ze tak nie powinno byc i mam w zwiazku z tym wielka prosbe o > >wyjasnienie tego faktu > > Napiecie na silniku komutatorowym z magnesem jest > E=I*R + k*n > > n - obroty silnika, a k - jego stala. > > Jesli silnik sie nie kreci to napiecie jest niskie. > > Oczywiscie w tym celu musi cos ograniczac prad plynacy przez > silnik - i to prawdopodobnie jest transoptor * beta trnazystora. > > No chyba ze sterujesz PWM - to jeszcze inna bajka.. > > J.
Reply to
groovebox1
Loading thread data ...

Zasilacz tak, ale transoptor nie. I przez to prad wyjsciowy tranzystora jest ograniczony.

zmierz napiecie na tranzystorze [C-E]. Jesli przy pelnym wysterowaniu i zahamowaniu jest duze - tranzystor jest za slabo otwarty.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.