radioimpulsy

jeśli tak, to co innego. Nie oglądałem - nie wiem. Tak czy siak - Badworm napisał słusznie - należałoby zacząć od sprawdzenia, czy może jest jakiś (nawet darmowy) soft do tego typu licznika, itp.

Zabawa w zliczanie mignieć diodą to naprawdę jakiś absurd się wydaje.

Reply to
sundayman
Loading thread data ...

A można gdzieś coś takiego kupić?

jp

pawel2420 wrote:

Reply to
jacek pozniak

Zliczanie mignięć jest potrzebne aby narysować wykres dobowego zużycia prądu. Z licznika odczytać można jedynie skumulowaną wartość.

Paweł

Reply to
Pawel2420

W dniu 2014-05-08 20:16, jacek pozniak pisze:

W lewym dolnym rogu tego obrazka

formatting link
jest kontakt.

Z zakupem samych urządzeń nie ma problemu. Potrzebna jest jednak jeszcze aplikacja odczytująca zgromadzone dane i rysująca wykresy. Mam takie programy do prawie identycznych urządzeń różniących się jedynie wlutowanymi czujnikami:

formatting link
(temperatura+wilgotność w lodówce)
formatting link
(aktywność ruchowa człowieka) Wystarczy te aplikacje tylko trochę przerobić. Nie zrobię jednak tego w jeden dzień.

Paweł

Reply to
Pawel2420

Faktycznie, spojrzałem tylko na to mniejsze zdjęcie. Mi wykresy nie są potrzebne, mi by wystarczyło aby dane o zliczonych błyskach przesyłało do PC, np. na jakiś emulowany UART na BT, posiada taką funkcjonalność?

jp

Reply to
jacek pozniak

A po co ci to miganie bo nie rozumiem?

Reply to
Marek

Użytkownik Zachariasz Dorożyński napisał: [..]

Haaaloooo... mamy 21 wiek...

Reply to
AlexY

Użytkownik sundayman napisał:

Zwykle impuls na 1Wh

Po to, emuluje tarczę licznika mechanicznego.

[..]
Reply to
AlexY

Przecież licznik co kilka sekund na lcd wyświetla bieżący stan zużycia a nawet chwilowy pobór mocy, więc po co zużycie pokaxywać mijając? Ja bylem przekonany że to miganie to taki heartbeat licznika (ielektronika się nie zawiesila).

Reply to
Marek

Urządzenia komunikują się przez Bluetooth Low Energy zawarty w standardzie BT4.0. Sposób przesyłania danych w BLE jest zupełnie inny niż w archaicznym profilu SPP (UART przez BT). Zwróć uwagę, że urządzenie jest zasilane małą zegarkową baterią wystarczającą na wiele miesięcy ciągłej pracy. Tego nie da się osiągnąć w starszych wersjach Bluetooth.

Paweł

Reply to
pawel2420

Uwielbiam takie odpowiedzi. Po co? Bo autor chce, ma taki kaprys, czy to nie jest wystarczający powód? Przecież nie pyta "czy", tylko "jak".

Reply to
Adam Wysocki

Domyślam się że przedpiścy nie chodzi o szczegóły techniczne, tylko o to, czy da się w jakikolwiek sposób wyciągnąć surowe dane (tzn. czy soft ma taką funkcjonalność).

Reply to
Adam Wysocki

Wartość licznika mignięć jest wysyłana w co około 1 sek. w ramce rozgłoszeniowej. Można ją również odczytać po połączeniu. Zaznaczam jednak, że nie odbywa się to w taki sposób jak przypadku SPP. Czyli nie uda się nawiązać połączania z urządzeniem np. przy pomocy Hyper Terminala.

Paweł

Reply to
pawel2420

Jasne. I kamerę z OCR instalować, żeby dane zbierać?

Źle byłeś przekonany.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Jest to niejako standard choć nie wiem, czy norma taką LED obejmuje. Impulsy wychodzą z układu pomiarowego i trafiają do licznika. Jeden impuls oznacza naliczenie jakiejś tam porcji energii. Stała licznika określa ile impulsów to 1kWh. To, że licznik może pokazywać moc nic nie oznacza i nie jest podstawą naliczania energii. Jak napisał AlexY, LED jest odpowiednikiem znacznika tarczy licznika elektromechanicznego. Widziałem też konstrukcję licznika elektronicznego, w którym impulsy były zliczane przez zwykły mechanizm jak w tradycyjnym liczniku.

Reply to
Michał Lankosz

No ale miganie ledem w 21 wieku jako forma komunikacji z użytkownikiem (przekazywanie wartości jakiegoś parametru) to troche prymitywne, szczególnie że urządzenie posiada lcd i może przekazać informacje w bardziej naturalny dla człowieka sposób. Myślałem, że komunikacja Morse'em wyszło już dawno z mody :-)

Reply to
Marek

E takie odpowiedzi nie zawsze są takie głupie jak wyglądają. Może pytający nie zdaje jeszcze sobie sprawę, że to co chce robić jest bez sensu? Oszczędzi sobie kupę niepotrzebnej nikomu roboty :)

Reply to
Marek

Dokładnie

Niestety nie znam zbyt dokładnie BT, więc nawet nie wiem jak sformułować pytanie ale spróbuję. Jeśli, dajmy na to, wetknę w komputer dongla BT (albo kupię jakiś interfejs BT<->uart), to czy jakimś standardowym rozwiązaniem programistycznym będę w stanie odczytać wartość z tej ramki, np piszę coś w stylu "cat /dev/DONGLE

jp

Reply to
jacek pozniak

Dane odbiera się na PC przy pomocy standardowego dongla BT/USB 4.0. W systemie Linux można to zrobić używając

formatting link
używam Linuxa nie mogę więc napisać krok po kroku jak to zrobić.

Paweł

Reply to
pawel2420

Nadal nie zrozumiałeś, liczbę zużytej energii masz na wyświetlaczu, dioda miga co określoną ilość energii tak jak tarcza licznika mechanicznego wykonuje wtedy jeden obrót. Wcześniej patrząc na szybkość obrotu tarczy (częstotliwość pojawiania się czarnego znacznika) wiedziałeś jak duży masz chwilowy pobór prądu, teraz trzeba obserwować częstotliwość migania diodki. Nie służy to do komunikacji aczkolwiek można to w tym celu użyć i ludzie tak robią.

Reply to
AlexY

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.