Radiatory - czernione czy srebrne

Loading thread data ...
Reply to
Marek Dzwonnik

Ze starej olimpiady: kawalek preta metalowego wielkosci mniej wiecej malego palca, w temperaturze 200 oC - po okopceniu w plomieniu swieczki oddaje okolo dwa razy wiecej ciepla.

Mnie tez sie niezbyt podoba. Przykladowe wyniki pastwienia: S=100cm^2, 10W - blyszczacy 50K przyrostu, czerniony 40K. Co do rzedu zgadza sie z teoria. Jakby to byly mniejsze zebra obok siebie - promieniowanie byloby mniejsze.

P.S. Toz to dosc duzy radiator, istotna temperatura ... i tylko 10W ? To jak odprowadzic powiedzmy 50W ze wzmacniacza ?

J.

Reply to
J.F.

On Behalf Of Roman

Może tranzystory nie widziały wykresów? ;-) A na poważnie. W praktyce czyli w temp otoczenia około 25stC i temp. obudowy tranzystora w granicach 60-90stC, nie widać różnicy. Ale, (poprzednio się pomyliłem z temeraturami) przy temp. otoczenia

25stC i temp. obudowy tranzystora na poziomie 150stC. różnice były widoczne. W tej chwili nie pamiętam dokładnie, ale to było na poziomie przekładki z miki, czyli czerniony z miką odprowadzał tyle samo ciepełka co nieczerniony bez miki. No i ja patrzyłem na aluminiowe radiatory, a nie miedziane.

pzdr Artur

Reply to
ziel

On Behalf Of J.F.

We wzmacniaczach m.cz.nadmiar ciepła jest odprowadzany kablami do kolumn. Z tego też (m. in.) powodu kable należy układać na specjalnych stojakach, żeby ciepło nie szło w podłogę, a bas miał _ciepły_ charakter. ;-)

pzdr Artur

Reply to
ziel

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.