Pytania na temat przetwornicy fly-back

1) Jak dobrać strzelinę powietrzną, jeżeli dobrze myślę to jeżeli będzie za mała to za mało energii zostanie przekazane do uzwojenia wtórnego (energia będzie siedziała w rdzeniu) ? 2) Czy współczynnik wypełnienia impulsu (sterującego kluczem) może wynosić 99%? (zadziała zabezpieczenie prądowe jeżeli będzie za dużo napompowanej energii do rdzenia, czy dobrze rozumuje ?)
Reply to
Maksymilian Dutka
Loading thread data ...

Znaczy otwór strzelniczy?

Rdzeń się nasyci. Ale jak będzie za duża, to prąd będzie narastać za szybko...

J.w.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik RoMan Mandziejewicz napisał:

Grubość.

Reply to
Maksymilian Dutka

Daj za mala i odwin zwojow :-P rdzen sie nie nasyci, a prad bedzie narastal za szybko.

Szczelina to w granicach przyzwoitosci - ile tam producent dal, albo ulamek milimetra. A ile energii zgromadzi .. to wyznaczy czestotliwosc pracy. Jak nieprzyzwoicie wysoka - rdzen za maly.

we fly-backach wszystko mozliwe, ale 99% to jakis blad w sztuce.

Jak bedzie mial zabezpieczenie pradowe .. to sie nie nasyci. Ale i wypelnienie spadnie.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik J.F. napisał:

Producent nie przewidział szczeliny :), a co się stanie jak jej wogóle nie będzie? Spadnie ilośc przenoszonej mocy?

Wpływa na sprawnośc tak duże wypełnienie?

Reply to
Maksymilian Dutka

we fly-backu spadnie.

99% to w ogole jest jakies nieporozumienie. Np napiecia "ladowania" i "rozladowania" roznia sie 100 razy ... to co ty robisz - zasilacz 500V do noktowizora i uparles sie na jednej cewce bez trafa ? A tranzystor tych rzedu 500V wytrzyma ? A pojemnosci pozwola na tak szybki narost napiecia ?

J.

Reply to
J.F.

Z tym 99% chodziło mi dokładnie o to czy lepiej żeby zabezpieczenie prądowe wyłączało klucz czy lepiej ograniczyć do np. 50% i niech się "doładuje" w następnym "impulsie"?

Ps. jaki noktowizor????

Reply to
Maksymilian Dutka

Ograniczenie wypelnienia we Fly-backu zazwyczaj niewiele daje, chociaz wiele firm wlasnie takowe stosuje. Ograniczenie pradowe to jest to, ale musi byc bardzo szybko dzialajace, zeby zadzialac przed wejsciem rdzenia w nasycenie. I jest dosc skomplikowane - wiec rzadko sie stosuje.

Jednym z ciekawych pomyslow jest pomiar napiecia na przewodzacym tranzystorze - poki jest nasycony, to wszystko w porzadku. Innym - uzwojenie pomiarowe - jak sie rdzen nasyci to napiecie indukowane spada.

Chyba nie do konca rozumiesz jak fly-back dziala. Wezmy taki na pojedynczej cewce lub trafie 1:1. Powiedzmy ze ma indukcyjnosc

1mH i zasilamy z 10V, prad nasycenia wynosi 1A. Po wlaczeniu tranzystora prad w cewce narasta dI/dt = U/L = 10kA/s = 10mA/us. Po 100us prad narosnie do 1A, rdzen sie nasyci, a w nasyceniu napiecie odklada sie na tranzystorze, prad gwaltownie rosnie i jak przetrzymasz tak wlaczony, to sie spali. Masz wiec pierwsze ograniczenie - absolutnie nie dluzej niz 100us czas wlaczenia. Po wylaczeniu cewka "rozladowuje" sie przez obciazenie, obowiazuja podobne wzory, tylko teraz podstawiamy napiecie wyjsciowe. A ono moze z zalozenia wynosic np 40V [zasilacz do warikapow], co znaczy ze cewka sie rozladowuje w 25us. Przy pelnym obciazeniu przetwornica moze pracowac na wypelnieniu 80%.

Ale teraz np przeciazamy nasza przetwornice i na wyjsciu panuje [kondensator tam jest] 10V. PO 25us od wylaczenia prad spadnie do 0.75A. I mozesz teraz wlaczyc tranzystor ... ale on startuje od tych 0.75A. Po 25us prad siegnie 1A .. i trzeba tranzystor wylaczyc. Widac co warte ograniczenie czasowe.

A tak sie tylko zastanawialem do czego mialoby sluzyc 99% :-) prosty rachunek pokazuje ze podwyzszamy napiecie 100x, czyli uzyskujemy kilkaset V. Noktowizor, licznik GM ..co by tu jeszcze :-)

J.

Reply to
J.F.

Nic skomplikowanego. Rezystor szeregowy w emiterze/źródle i sprawa załatwiona. Komparator i 'gaszenie' tranzystora.

To już za późno. Równie dobrze możesz sterować bazę prądowo (bramkę napięciowo) ustalając maksymalny prąd kolektora/drenu i reagować na wzrost napięcia na kolektorze/drenie. Jeden z wielu moich pomysłów na przetwornice flybach/stepup. Po dodaniu tranzystora tworzy się bardzo ładny przerzutnik, który możesz wyzwalać krótkimi impulsami a 'gasić' się będzie sam. Pamiętasz dyskusję na temat impulsów 100 ns

- to właśnie do tego ;-P

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

W ilu gotowych przetwornicach to widziales ? :-P

I ujemne zasilanie do komparatora. No chyba ze pracujemy na 300V i mozemy sobie pozwolic na spadek napiecia 0.7V.

Chociaz niektore opampy potrafia pracowac z zerem na wejsciu a nawet mniej. Tylko znalezc szybki. Ewentualnie jakies przesuniecie poziomu ..

Jako zabezpieczenie normalnie nie uzywane moze starczyc.

J.

Reply to
J.F.

W kilku.

Widzisz problem w zkonstruowaniu komparatora dla niskich napięć? W TL494 masz nawet dwa wzmacniacze błędu pracujące od zera.

Miej sumienie - jaki problem w przesunięciu poziomu napięcia na dzielniku?

Generuje za duże straty - prąd trzeba ograniczać znacznie wcześniej.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

To musi ambitne ogladales.

Takie calkiem trywialne to to nie jest.

"The internal architecture of the TL494 does not accommodate direct pulse-current limiting. [...] Therefore, pulse-current limiting is best implemented externally (see Figure 27)" :-P

Na rzadkie i krotkie sytuacje moze wystarczyc..

J.

Reply to
J.F.
[...]

Nie jest też trudne.

Mowa o konstrukcji wzmacniacza/komparatora pracującego od zera. W przetwornicy, która akurat oddałem - właśnie na TL494 - użyłem napięcia 60 mV (0.1 om, 0.6A).

Na rzadkie i krótkie sytuacje wystarcza odpowiednia polaryzacja tranzystora. A już w przypadku tranzystora bipolarnego jest to wręcz obowiązkowe - ustala się prąd bazy dokładnie, żeby nie doprowadzać do zbyt głębokiego nasycenia.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

trzeba znalezc odpowiednia kostke. Bo chyba nie chcesz sie wzorowac na tl494 i skladac z tranzystorow ? Tam jest ponad 11 sztuk na taki wzmacniacz.

Uzyles osobnego TL494 do sprawdzania pradu ? Bo jak widac jesli jednoczesnie steruje przetwornica ... to cud ze dziala :-)

J.

Reply to
J.F.

Na dyskretnych przesuwam poziom na dzielniku napięcia do +Ucc, blokuję dolny rezystor dzielnika równoległym kondensatorem (żeby nie dzielić składowej zmiennej) i funguje pięknie :-)

A co do rozwiązania komparatora: na wejściu para różnicowa na tranzystorach pnp w układzie niby-Darlingtona + zwierciadło prądowe jako obciążenie. I już się wyrabia. Inne rozwiązanie - tranzystor pnp w układzie wtórnika (kolektor na masie, do emitera pnp emiter npn, na bazę npn Uref (skompensowane 2 * Ube + rezystor dla wytworzenia spadku napięcia)... Musiałbym to narysować a nadal nie mam w czym :-(

[...]

Nieeee....

Ograniczenie _średniego_ prądu w przetwornicy push-pull - klasycznej dla TL494. Za ograniczenie prądu szczytowego odpowiada (w uproszczeniu) rezystor bazowy. Po prostu długotrwałe bazowanie na samym ograniczeniu prądu baz spowodowałoby w końcu odparowanie tranzystorów - wzrost średniego prądu sygnalizuje przeciążenie i steruje PWM.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.