Przetwornica, problemy ze stabilizacją poprzez

Witam,

Dnia 16.04.07 (poniedziałek), 'J.F.' napisał(a):

Jak to?! Przeca to klasyczna przetwornica z klasycznym gasikiem. :) Chyba, że chodzi Ci o D2 - wtedy to klasyczne sprzężenie zwrotne. ;)

Reply to
Dykus
Loading thread data ...

Użytkownik "lwh" snipped-for-privacy@vp.pl napisał w wiadomości news:f02vaf$tt1$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Nie słyszałem o takim. Wszystko co czytałem było po angielsku, aczkolwiek Koledzy coś wspominali o jakimś podręczniku. Temat przetwornic jest na tyle wąski, że nie opłaca się znaczącej liczby publikacji tłumaczyć - a trzebaby jeszcze to zrobić świadomie, bo w angielskojęzycznej literaturze też jest sporo błędów i skrótów myślowych. Tymczasem my nie mamy tak naprawdę nawet ustalonej terminologii...

pozdrawiam entrop3r

Reply to
entroper

A czytales cos naprawde _wartosciowego_ ? Mozesz rzucic jakims tytulem - bym poczytal do 'poduszki'.

Reply to
Jerry1111

Użytkownik "Jerry1111" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:f05rc0$oq5$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Tak, tylko że ta "wartość" była rozłożona po rożnych datasheetach, projektach referencyjnych, notach aplikacyjnych itd. Poza tym co innego jest wartościowe, gdy zaczynasz zabawe, a co innego, gdy bawisz się już np. 3 lata. Niestety, nie mam żadnej cudownej, jednej książki. Niedawno wpadł mi w ręce dość pokaźny podręcznik w .pdf, ale niestety okazało się, że to straszny staroć, przykładowo - tematy które ostatnio pojawiają się na grupie są tam ledwie liźnięte albo w ogóle zero wzmianki i tak naprawdę nikomu bym tej książki nie polecił. No i najważniejsze - z samego czytania dobra przetwornica nie powstanie - co jakiś czas ktoś narzeka, że ma przebiegi "nie takie jak w książce" :)

pozdrawiam entrop3r

Reply to
entroper

Witam,

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i cenne informacje.

Jeszcze mam takie dwie sprawy: Przy budowaniu przetwornic, jaką przyjmujecie maksymalną induckję dla cewki na rdzeniu ferrytowym (toroidalnym) bez szczeliny?

Wiem, że zależy to m.in. od materiału. Z wielu źródeł słyszałem i wyczytałem, że ogólnie przyjmuje się ok. 300mT. Czy to nie są jakieś ekstremalne warunki? Oto przykład - toroid TN13/7.5/5 - 4A11 (Al=360, Sef=12.2mm^2), wg katalogu Bmax=340mT, nawinąłem więc na takowy 7 zwoi i dostałem:

formatting link
- 0.2A/dz i 0.2us/dz
formatting link
- 0.2A/dz i 0.5us/dz

Wg obliczeń, dla B=225mT (czyli poniżej 300mT) ma być Imax=1A, z przebiegu jednak wydaje się, że to za dużo i Imax=0.4A co by dało B=83mT. Fakt, f=400kHz, ale różnica spora. Przy pracy z Imax=1A rdzeń jest ciepły i da się go trzymać w ręce (czyli do 100 st.C daleko). :) Czy jest to tylko kwestia warunków pracy (temperatury rdzenia i otoczenia, porządanej sprawności), czy raczej należałoby zmniejszyć indukcję i przyjąć jednak np. to B=83mT? Inaczej - czy taka praca jak na zdjęciach powyżej to już żyłowanie rdzenia, czy jest wszystko w porządku? W książkach są zawsze przebiegi liniowe... ;)

Nadal nie potrafię oszacować strat w rdzeniu, może stąd to pytanie, i nie wiem jak ciepły rdzeń (albo jaka indukcja) powoduje jak duże straty. W PDFie dla materiału 4A11 brakuje wykresu strat w funkcji indukcji - może dlatego, że ten materiał akurat nie został wymyślony dla przetwornic, a dla EMI. A ocenić straty w trybie CCM to już chyba w ogóle jest masakra? W starszych książkach obliczenia opiera się na współczynnikach (wielomian), których oczywiście np. Ferroxcube dla swych rdzeni nie podaje... W notach często straty odczytują z wykresów, no i to dla DCM, a co z CCM? Mógłby ktoś coś podpowiedzieć w tym temacie?

I jeszcze jedno pytanie - przepraszam za długaśny post: Amplituda indukcji przemiennej (z książki): B=U/(4.44*f*z*S) - dlaczego jest ona zależna od częstotliwości? Wiem z jakich różniczek się to zrodziło, ale jak to zrozumieć intuicyjnie?

PS Czy wykorzystywanie ferrytu 4A11 do przetwornic to dziadowanie, czy normalna praktyka? :)

Reply to
Dykus
[...]

Materiał 4A11 nie jest "materiałem mocy" i nie oczekuj po nim cudów - będzie nieliniowy.

[...]

Banalnie - w miarę wzrostu częstotliwości rośnie impedancja nawinietej cewki (ilość zwojów bez zmian) i maleje prąd przez nią płynący. Maleje strumień i indukcja.

Zdecydowanie dziadowanie.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Witam,

Dnia 19.04.07 (czwartek), 'RoMan Mandziejewicz' napisał(a):

I to było moje jedyne podejrzenie. :)

Aha, czyli pozostaje 3F3, ewentualnie 3C90... :)

Dzięki!

Reply to
Dykus
[...]

Bez przesady - materiałów mocy jest trochę więcej. Z ferrytów masz

3C3x, 3C8x, 3C9x, 3F3, 3F35, 3F4. W przetwornicy małej mocy możesz spokojnie zastosować nawet ten 4A11 i nie przejmować się jego nieliniowością. A jak dasz szczelinę to i nieliniowość zmaleje.
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Witam,

Dnia 19.04.07 (czwartek), 'RoMan Mandziejewicz' napisał(a):

A gdzie to kupić w niewielkich ilościach? Elfa i TME nie mają... Ferroxcube Polska chyba w ogóle nie sprzedaje w detalu. Chyba, że są inni producenci?

Reply to
Dykus

Chyba jednak mają, ale ceny są straszne. Trochę jest w AVT... Pojedyncze sztuki mam jeszcze w zapasach. Zapewne również Contrans TI sprzeda Ci coś w małych ilościach. No i można próbować uderzyć do Ferystera.

Producentów jest sporo ale w Polsce liczy się praktycznie tylko Ferroxcube.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Witam,

Dnia 20.04.07 (piątek), 'RoMan Mandziejewicz' napisał(a):

Eee, w TME nie jest znowu aż tak źle, tylko wybór małych toroidów jakiś taki mały. :) Żeby nie powiedzieć żaden... ;) W zasadzie to mam rdzenie tylko z Elfy i TME...

A tu mnie zaskoczyłeś. Kiedyś pisałem o rdzeniach toroidalnych ze szczeliną z ich oferty, to odpowiedziałeś (na grupie): "Jasne. Zapytaj o minimalne zamówienie i cenę ;-P" - stąd pomyślałem, że wysyłają tylko na tony i kupiłem tarczę diamentową... :)

Reply to
Dykus

Witam,

Dnia 20.04.07 (piątek), 'Dykus' napisał(a):

Chyba, że dlatego, iż nie mają tego w magazynie i musieliby sprowadzać...

Reply to
Dykus
[...]

Sądziłem, że tym razem chodzi Ci o typowe rdzenie a nie wydumki... O toroidy ze szczeliną sam się od ponad roku doprosić nie mogę :'(

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dnia Fri, 20 Apr 2007 00:56:03 +0200, RoMan Mandziejewicz napisał(a):

bo slabo prosisz ;) na razie nieduzo, ale zaczely sie pojawiac na magazynie. TN13/7,5-3C20-A40 i TN17-3C20-A72 juz (?) dostepne od reki a jak ktos zainteresowany prosze o info na priva, przesle wykaz aktualnych stanow magazynowych Ferroxcube. jest tego coraz wiecej. cennika dla detalu nie mam, i nie planuje go robic - ale podam ceny dla konkretnych wybranych przez zainteresowanych pozycji jesli nie bedzie ich za duzo ;)

Reply to
Krzysiek CBB

Bo już porzuciłem nadzieję :'(

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "Dykus" snipped-for-privacy@SpAmYwp.pl napisał w wiadomości news:f08k1m$818$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Bleee. Wchodzi w nasycenie. Ale to nie jest materiał do takiego zastosowania. Materiały EMI mają celowo spore stratności.

W PDF-ie do 3C90 jest :)

Są mniejsze niż w DCM :)

Jak się przeliczy odpowiednią pochodną dla przebiegu sinusoidalnego to dokładnie tak wychodzi. W pewnym sensie to jest intuicyjne :)

Raczej ekstrawagancja :)

pozdrawiam entrop3r

Reply to
entroper

Jasne - czyli nie ma latwego zycia. Wszystko zostaje po staremu ;-(

Reply to
Jerry1111

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.